سازوکار معین شده برای حذف یارانه بگیران پردرآمد

به گزارش مجله افتخار، دفتر سخنگوی دولت طی اطلاعیه ای جزئیاتی از سازوکار مشخص شده برای حذف یارانه بگیران پردرآمد را منتشر کرد که نشان می دهد قرار بر این بوده در شهریور یارانه حدود 200 هزار خانوار شناسایی شده در دهک های بالای درآمدی، واریز نشود.

سازوکار معین شده برای حذف یارانه بگیران پردرآمد

به گزارش خبرنگاران، دولت در اجرای تکلیف قانون بودجه مبنی بر حذف سه دهک بالای درآمدی، از ماه های اخیر تصویب آئین نامه و دستورالعمل های مربوطه را در دستور کار قرار داده و حذف یارانه بگیران را شروع نموده است.

اما در این مدت توضیح واضحی در خصوص نحوه حذف یارانه بگیران یا ملاک شناسایی آنها وجود نداشت؛ تا اینکه دفتر سخنگوی دولت با انتشار مطلبی جزئیاتی از حذف یارانه بگیران پردرآمد را منتشر کرد.

در این توضیحات آمده است: همان طور که اطلاع دارید بر اساس مصوبه مجلس محترم شورای اسلامی در بودجه سال 1398، دولت موظف به حذف یارانه سه دهک درآمدی شده است. به منظور تحقق و اجرای این قانون در شهریور سال جاری، کمتر از 200 هزار خانواده، جزو خانوارهای پردرآمد شناسایی شده و یارانه نقدی به حسابشان واریز نخواهد شد.

بر اساس مصوبه مجلس محترم شورای اسلامی و آیین نامه های مربوطه خانوارهای ایرانی بر اساس تمامی اطلاعات ثبتی مانند مسافرت های خارجی، خودروهایی که فرد دارد، نوع شغل، کارفرما بودن و تعداد پرسنل، معاملات صورت گرفته، دارایی های مختلف و کلیه اطلاعاتی که روی کد ملی فرد ثبت شده دهک بندی شده اند. یعنی از گروه های کم درآمد تا پردرآمد دسته بندی می شوند.

بر اساس مجموعه شاخص های مختلف، گروه های پردرآمد شناسایی شده اند و از بین این گروه ها در شهریورماه تنها به میزان همان عدد اعلام شده، یارانه این افراد حذف شده است.

سرپرستان خانوارهایی که یارانه شان حذف شده است به توضیح زیر می توانند درخواست رسیدگی مجدد به منظور برقراری یارانه شان را انجام دهند.

ابتدا به این افراد پیامک زده می گردد. هموطنان عزیز در دریافت پیامک به این نکته توجه داشته باشند. پیامک حتماً با سربرگ یارانه ارسال خواهد شد (اطلاع رسانی به وسیله شماره نادرست است) و بالای صفحه باید به انگلیسی کلمه یارانه (Yarane) نوشته شده باشد. افراد بعد از دریافت پیامک می توانند به پیشخوان خدمات الکترونیک دولت مراجعه نمایند. تاریخ مراجعه هم در پیامک تعیین شده است.

در ایران حدود 6000 دفتر پیشخوان وجود دارد و افراد می توانند به هر یک از این دفاتر پیشخوان مراجعه نمایند. در هنگام مراجعه نیز باید به این نکات توجه گردد:

او ًلا: با همان شماره همراهی که به افراد پیامک زده شده باید مراجعه نمایند و همان موبایل و پیامک را باید به پیشخوان دولت ارایٔه دهند.

ثانیاً: در هنگام مراجعه، کارت ملی معتبر، شناسنامه، گذرنامه و گواهینامه که جزو کارت های شناسایی معتبر است باید همراه باشد.

ثالثاً: در پیشخوان دولت یک فرم رضایتنامه به افراد داده می گردد مبنی بر اینکه دولت اجازه دارد به کلیه اطلاعات اقتصادی و بانکی آنها دسترسی پیدا کند. این رضایتنامه را به دقت مطالعه و به پیشخوان تحویل دهند. از طرف پیشخوان یک کد رهگیری به موبایلی که به نام سرپرست خانوار است، ارسال می گردد. افراد باید کاملاً دقت نمایند که تنها سرپرست خانوار یارانه بگیر باید به پیشخوان مراجعه کند و حتماً با شماره همراهی که به نام خود سرپرست ثبت شده حضور یابند. بنابراین اگر با موبایل فرددیگری مراجعه نمایند برای پیشخوان قابل قبول نیست.

بعد از دریافت کد پیگیری، افراد باید به سامانه https://yaraneh10.mcls.gov.ir/prs/ مراجعه نمایند که در آن سامانه کد رهگیری و کدملی را وارد نمایند.

درصورتی که نسبت به این مورد درخواست آنالیز مجدد وجود داشته باشد، افراد می توانند درخواست خود را در حداقل 200 کلمه در همان سامانه درج نمایند و پس از آنالیز، نتیجه آن به شماره تماسشان ارسال خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 384

به "سازوکار معین شده برای حذف یارانه بگیران پردرآمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازوکار معین شده برای حذف یارانه بگیران پردرآمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید