نگرانی شهرداری تهران درباره میدان حسن آباد ؛ امکان بازسازی گنبدها وجود دارد؟ ، جدیدترین گزارش از آسیب میدان تاریخی تهران

به گزارش مجله افتخار، مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران از مذاکرات مثبت با مالکان خصوصی بنای تاریخی میدان حسن آباد اطلاع داد.

نگرانی شهرداری تهران درباره میدان حسن آباد ؛ امکان بازسازی گنبدها وجود دارد؟ ، جدیدترین گزارش از آسیب میدان تاریخی تهران

مجله افتخار: برزین ضرغامی اضافه کرد: بعد از حادثه آتش سوزی که در بنای تاریخی میدان حسن آباد روی داد طبق دستور رئیس جمهور و شهردار تهران جلسات متعددی در این زمینه با حضور سازمان ها و دستگاه های متولی برگزار گردید.

وی با اشاره به اینکه در جریان این حادثه از سوی شهردار تهران سازمان زیباسازی به عنوان متولی مرمت و احیای دوباره این بنا انتخاب شد، ادامه داد: طبق مذاکراتی که در کارگروه مشترک احیای میدان حسن آباد با حضور نمایندگانی از سوی شهرداری منطقه 11 و سازمان میراث فرهنگی استان تهران انجام شد، مقرر شد تا طبق دستور مستقیم رئیس جمهور و شهردار تهران مبنی بر ساماندهی بنای تاریخی میدان حسن آباد در اسرع وقت به بهترین شکل ممکن اقدامات لازم انجام گردد.

به گفته مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، بر همین مبنا در گام نخست شهرداری منطقه 11 موظف شد تا مذاکرات اولیه را با مالکان خصوصی این بنا با هدف مشارکت در احیا، مرمت و بهسازی انجام دهد.

وی با اشاره به میزان خرابی و آسیب بنای تاریخی میدان حسن آباد در جریان حادثه آتش سوزی بیان نمود: حادثه اخیر علاوه بر آسیب و صدمات جدی به نمای ساختمان بخش داخلی را نیز تخریب نموده است.

ضرغامی با بیان اینکه بخش های داخلی این بنا تحت مالکیت اشخاص حقیقی و خصوصی است، یادآور شد: به رغم آنکه مالکیت این ساختمان در اختیار اشخاص است، قرار نبود که شهرداری به این موضوع ورود پیدا کند اما براساس دستورات رئیس جمهور و شهردار تهران مقرر شد تا سازمان زیباسازی به عنوان مسئول مستقیم احیاء و مرمت این بنا را برعهده بگیرد و در این میان نیز سازمان میراث فرهنگی همراهی های لازم را در مراحل مرمت و بهسازی بخش های آسیب دیده داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه حادثه آتش سوزی به بنای اصلی و تاریخی میدان حسن آباد واقع در ضلع جنوب غربی آن صدمات جدی وارد نموده است، تاکید نمود: این بنا بخش های مهمی از تاریخ میدان قدیمی حسن آباد را تشکیل می دهد به همین دلیل احیاء دوباره آن برای حفظ تاریخ و هویت شهر تهران برای همه مهم است.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: طبق آنالیز های اولیه معین شد که بعد از اطفای حریق بخش های داخلی این بنا نیز ریزش نموده است به همین دلیل ضروری به نظر می رسد که تا ضمن احیای دوباره پوسته بیرونی، بخش های داخلی این مجموعه نیز مقاوم سازی گردد.

وی درباره نحوه مرمت بنای تاریخی میدان حسن آباد نیز گفت: احیای عین به عین این بنا به مانند قبل یکی از مباحث مهم در جریان بازسازی ضلع جنوب غربی میدان حسن آباد است بر همین اساس جلسات متعددی با مشاورانی که در سه دهه اخیر کارهای ماندگاری را برای احیاء و بازسازی بناهای تاریخی انجام داده اند، داشتیم که در نهایت به یک جمع بندی خوبی در این زمینه در کارگروه مشترک رسیدیم.

به گفته ضرغامی، دانشگاه تهران نیز پیشنهاد نموده که حاضر است در مرمت و احیای دوباره این بنای تاریخی با شهرداری تهران همکاری های لازم را داشته باشد.

ضرغامی با اشاره به میزان آسیب دیدگی پوسته بیرونی بنای تاریخی حسن آباد گفت: یکی از مسائل در این زمینه از بین رفتن گنبدهای تاریخی مربوط به این بنا در جریان حادثه آتش سوزی است. این موضوع ما را نگران می کرد که نتوانیم این بخش از بنا را به مانند گذشته احیا کنیم. خوشبختانه مستنداتی مربوط به 30 سال قبل در اختیار کارگروه قرار داده شد که کاملا این گنبدها مستندسازی شده و نقشه های آن تهیه شده بود به همین دلیل امکان بازسازی گنبدهای این بنا نیز به طور کامل به مانند گذشته وجود دارد.

مدیرعامل سازمان زیباسازی با بیان اینکه بنای تاریخی میدان حسن آباد مربوط به دوره پهلوی بوده و به ثبت میراث فرهنگی نیز رسیده است، اضافه کرد: در حال حاضر شهرداری منطقه 11 مذاکراتی را با مالکان خصوصی این بنا داشته و توافقاتی نیز در این زمینه به دست آمده است و مقرر شده تا کارهای تسهیل گری مربوط به احیای این بنا با مشارکت مالکان از سوی این منطقه انجام گردد.

ضرغامی اعلام نمود: در حال حاضر طرح کامل میدان حسن آباد و بنای تاریخی آن تهیه شده و به زودی کارهای مربوط به مرمت و احیای این بنا با نظارت سازمان میراث فرهنگی انجام می گردد.

منبع: چمدان
انتشار: 4 مهر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 296

به "نگرانی شهرداری تهران درباره میدان حسن آباد ؛ امکان بازسازی گنبدها وجود دارد؟ ، جدیدترین گزارش از آسیب میدان تاریخی تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی شهرداری تهران درباره میدان حسن آباد ؛ امکان بازسازی گنبدها وجود دارد؟ ، جدیدترین گزارش از آسیب میدان تاریخی تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید