هر دم از این باغ بری می رسد؛ محکومیت استقلالی ها به پرداخت 700 هزار دلار به بازیکنانی که بازی نکردند!

به گزارش مجله افتخار، فیفا در نامه ای به باشگاه استقلال، توضیحاتی در خصوص پرونده پروپیچ، مهاجم پیشین تیم فوتبال این باشگاه ارائه نموده است.

هر دم از این باغ بری می رسد؛ محکومیت استقلالی ها به پرداخت 700 هزار دلار به بازیکنانی که بازی نکردند!

به گزارش خبرنگار ورزشی مجله افتخار، سیدرضا افتخاری، مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال در نامه خود به طرفداران که روز گذشته منتشر شد، در رابطه با پرونده شکایت پروپیچ، بازیکن اهل کرواسی و پیشین استقلال گفته بود: پروپیچ در دوره مدیریت قبلی و سرمربی پیشین استقلال به این باشگاه آمد و در دوره مدیریت قبلی و سرمربی پیشین از استقلال کنار گذاشته شد و مى شد در همان زمان به صورت توافقى قرارداد خاتمه یابد که این اتفاق نیفتاد و او پس از کنار گذاشته شدن از استقلال به دلیل قراردادى که داشت، شکایت نموده بود. باشگاه در دوره مدیریت قبلی، پس از این شکایت، اقدامات حقوقی را شروع نموده بود. در دوره بنده نیز مجدداً موضوع شکایت پیگیری و حتی از رأی صادره به CAS هم شکایت کردیم. بنابراین این پرونده هیچ ارتباطی به دوره مدیریت بنده ندارد.

افتخاری در حالی به دفاع از عملکرد خودش پرداخته است که پیگیری مسئولان فعلی استقلال خلاف این صحبت ها را نشان می دهد. در رأی CAS که اصل رأی در وب سایت دادگاه عالی ورزش وجود دارد، به پنج آیتم مهم اشاره گردیده است. در یکی از بندها آمده است که باشگاه استقلال تا هشتم سپتامبر 2016 (دوره مدیریت افتخاری) دفاعیات خودش را ارسال ننموده است. در چنین مواقعی، فیفا چون توضیح و دفاعی از طرف مقابل دریافت نمی نماید، اظهارات شاکی را پذیرفته و رأی به سود او خواهد داد.

در بخشی از این رأی، توضیحات DRC (واحد بخش حل اختلافات فیفا) در چند آیتم توضیح داده گردیده که روند رسیدگی به این پرونده چگونه بوده است. فیفا اعلام می نماید که در تاریخ هفتم جولای 2016، پروپیچ علیه استقلال به دلیل پرداخت نشدن مطالباتش، شکایتی را طرح نموده است. جزئیات این شکایت در تاریخ 14 جولای ثبت می گردد.

در تاریخ 19 آگوست 2016، فیفا استقلال را در جریان شکایت پروپیچ قرار می دهد و تا هشتم سپتامبر به باشگاه استقلال مهلت می دهد تا اگر مدارک و اسنادی برای دفاع کردن دارد، ارائه کند. این مرجع 19 سپتامبر اعلام می نماید که استقلال هیچ مدرکی ارائه ننموده است. به همین منظور، فیفا تحقیقات را می بندد و به بازیکن مذکور اطلاع می دهد که یک نسخه از کپی مدارکش را دوباره به فیفا ارائه کند. در تاریخ 20 سپتامبر، پروپیچ این کار را انجام داده و اعلام می نماید که در لیگ آلبانی حضور دارد.

باشگاه استقلال در تاریخ 23 نوامبر، به فیفا اطلاع می دهد که نامه را دریافت نموده، اما پیوست های نامه در اختیار آنها قرار نگرفته است و بنابراین از شورای حل اختلاف (DRC) می خواهد که بار دیگر مدارک پروپیچ را ارسال کند. فیفا در تاریخ 5 دسامبر به باشگاه استقلال می گوید که مدارک شکایت پروپیچ را در تاریخ مذکور ارسال نموده بوده است و اثبات ارسال مدارک در تاریخ مقرر را به باشگاه استقلال می فرستد. در نهایت هم DRC، رأی به محکومیت باشگاه استقلال می دهد، پرونده ای که می توانست خیلی راحت مختومه گردد، اکنون باشگاه را با جریمه 400 هزار دلاری روبرو نموده است، اتفاقی که نشان می دهد عدم آگاهی از قوانین باعث بروز چنین اتفاقی گردیده است. بخشی از رأی پرونده پروپیچ را در زیر مشاهده می کنید:

پروپیچ در زمان سرمربیگری پرویز مظلومی به استقلال آمد و یک سال برای این تیم بازی کرد، اما علیرضا منصوریان فصل بعد او را با وجودی که قرارداد داشت، نخواست. پروپیچ هم بلافاصله از باشگاه استقلال برای دریافت مطالبات سال دومش به کمیته انضباطی فیفا شکایت کرد. باشگاه استقلال هم مدعی شد که به این بازیکن گفته است که باید در تمرینات شرکت کند. این در صورتی بود که از سوی منصوریان عنوان شد که نیازی به پروپیچ ندارد. منصوریان در نامه ای که به باشگاه استقلال می دهد، عدم نیازش به پروپیچ را اعلام می نماید و بدون اینکه توافقی با پروپیچ نمایند، او ایران را ترک می نماید و برای مطالبات سال دومش از استقلال شکایت می نماید.

نمونه مشابه این اتفاق هم دوره سرمربیگری منصوریان برای هرایر مگویان، مدافع ارمنستانی افتاد. منصوریان این بازیکن را کنار گذاشت و باشگاه هم بدون اینکه با او توافق کند، حق و حقوق این بازیکن ارمنستانی را که یک سال بیرون نشست، به مانند سایر بازیکنانی که در تیم حضور داشتند، پرداخت کرد. افتخاری در حالی ادعا می نماید که پرونده پروپیچ به دوره مدیریت او ارتباطی ندارد که بویان نایدوف، بازیکن مقدونیه ای در زمان او به استقلال آمد و بدون اینکه با وی توافق نمایند، از جمع آبی پوشان جدا شد. این بازیکن هم به مانند پروپیچ برای دریافت مطالباتش به فیفا شکایت نموده است.

بویان در حالی برای دریافت 300 هزار دلار طلب سال دوم قراردادش شکایت نموده است که باشگاه استقلال می توانست با 70 هزار دلار با او توافق کند. این پرونده ها به شکل عجیبی باعث دردسر باشگاه استقلال گردیده است و مسئولان این باشگاه همچنان به دنبال رایزنی هستند تا از حق باشگاه استقلال دفاع نمایند، کاری که به نظر سخت می رسد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 آذر 1397 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 39

به "هر دم از این باغ بری می رسد؛ محکومیت استقلالی ها به پرداخت 700 هزار دلار به بازیکنانی که بازی نکردند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر دم از این باغ بری می رسد؛ محکومیت استقلالی ها به پرداخت 700 هزار دلار به بازیکنانی که بازی نکردند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید