واکنش آمریکا به همه پرسی مقدونیه

به گزارش مجله افتخار، سخنگوی پنتاگون امروز (دوشنبه) بیان کرد، دولت آمریکا از نتایج مثبت حاصل گردیده در همه پرسی تغییر نام مقدونیه استقبال می نماید.

واکنش آمریکا به همه پرسی مقدونیه

به گزارش مجله افتخار، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در حالی که همه پرسی مقدونیه به دلیل مشارکت کمتر از نیمی از مردم این کشور فاقد اعتبار اعلام شد، دولت واشنگتن به این همه پرسی واکنش نشان داد.

دانا وایت، سخنگوی پنتاگون بیان کرد: آمریکا از نتایج مثبت همه پرسی مقدونیه که در آن شهروندان با توافق میان این کشور و یونان موافقت کردند، استقبال می نماید.

این سخنگوی وزارت دفاع آمریکا توضیح داد: ما از اجرای این توافق کاملا حمایت می کنیم.

سخنگوی پنتاگون اظهار کرد که دولت دونالد ترامپ نسبت به روابط دفاعی دوجانبه مستحکم با مقدونیه کاملا متعهد است.

وی اظهار کرد: ما از دوستان مقدونیه ای خود که می کوشند در مسیر صلح و آبادانی مردم حرکت نمایند، حمایت می کنیم.

پیش تر، دولت روسیه در واکنش به این همه پرسی بیان کرد که امیدوار است اوضاع در مقدونیه بر اساس قانون جلو برود.

در همین حال، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در توئیتر خود نوشت: من از رأی آری مردم مقدونیه در این رفراندوم استقبال می کنم. به تمامی رهبران و احزاب در مقدونیه تاکید دارم تا از این فرصت تاریخی مغتنم نهایت بهره را ببرند و به صورت موثر و مسئولانه از آن استفاده نمایند. درهای ناتو همیشه باز است اما تمامی اقدامات ملی باید برای رسیدن به مقصود تکمیل شود.

مردم مقدونیه روز یک شنبه پای صندوق های رأی رفتند تا در رفراندوم تغییر نام این کشور شرکت نمایند.

با وجود اینکه تنها یک سوم 1.8 میلیون واجد شرایط شرکت در همه پرسی، در آن شرکت کردند با این حال از همین تعداد 91.3 درصد به تغییر نام رای مثبت دادند و 5.7 درصد نیز مخالف این بودند که نام کشورشان تغییر کند.

یونان، یکی از اعضای اتحادیه اروپا و ناتو مدت هاست که کوشش های دولت مقدونیه را برای پیوستن آن به این اتحادیه و ائتلاف نظامی مسدود نموده و علتش هم استفاده از واژه مقدونیه است. چون این هم نام یکی از استان های یونان بوده که محل تولد اسکندر مقدونی نیز است.

با وجود نتایج همه پرسی و عدم استقبال مردم مقدونیه از آن، یونان اعلام نموده هم چنان به توافق ماه ژوئن خود با اسکوپیه متعهد است که بر اساس آن آتن مخالفتش را با پیوستن مقدونیه به اتحادیه اروپا و ناتو در صورت تغییر نام، کنار می گذارد.

الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان در یک گفت وگوی تلفنی با زوران زائف، همتای مقدونیه ای خود حمایتش را از وی اعلام و شجاعتش را در کامل کردن توافق اجرا شده، بیان کرد.

همه پرسی غیر الزام آور مقدونیه برای تغییر نام باید از سوی دو سوم نمایندگان پارلمان نیز تایید شود و مهر تایید پارلمان را به دست آورد.

نخست وزیر مقدونیه متعهد گردیده است با وجود اینکه همه پرسی نتوانسته آستانه لازم برای معتبر بودن (50 درصد) را به دست آورد، اما وی هم چنان کوشش خود را می نماید تا این رفراندوم در پارلمان تایید شود.

مناقشه بر سر نام مقدونیه به سال های دهه 1990 باز می شود؛ زمانیکه مقدونیه از یوگسلاوی اعلام استقلال کرد. بعد از آن، این جمهوری تازه استقلال یافته با تحریم هایی شدید از سوی یونان روبرو شد.

پس از چندین دهه مذاکرات به بن بست خورده با میانجی گری سازمان ملل، تغییرات در دولت مقدونیه در سال 2017 باعث به وجود آمدن امیدواری هایی گردیده که می تواند به راه حلی منجر شود. بر اساس توافق به دست آمده ماه ژوئن امسال میلادی، مقدونیه نام خود را به مقدونیه شمالی تغییر می دهد و یونان مخالفت هایش را در پیوستن این کشور به ناتو از میان بر می دارد.

واژه مقدونیه به دوران پادشاهی کهن باز می شود که در آن موقع اسکندر روی کار بود. یونانی ها که به این بخش از تاریخ خود بسیار افتخار می نمایند، می گویند استفاده از واژه مقدونیه از سوی همسایه شمالی کوششی برای تخریب تاریخی آنهاست.

این منطقه جغرافیایی که توسط پادشاهی باستان یونانی ها اداره می شد، اکنون شامل مقدونیه و بخش هایی از یونان و بلغارستان می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 بهمن 1397 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 61

به "واکنش آمریکا به همه پرسی مقدونیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش آمریکا به همه پرسی مقدونیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید