ولیعهد سابق اردن با حمایت عربستان قصد داشت به قدرت برسد

به گزارش مجله افتخار، صدور کیفرخواست در پرونده فتنه یا همان کودتای نافرجام در اردن از این مساله پرده برداشت که ولیعهد سابق اردن برای رسیدن به قدرت از ریاض کمک گرفته بود.

ولیعهد سابق اردن با حمایت عربستان قصد داشت به قدرت برسد

به گزارش خبرنگاران، به نقل از سایت سعودی لیکس، این کیفرخواست نشان داد که شاهزاده حمزه بن حسین، ولیعهد سابق اردن برای رسیدن به تاج و تخت و سلطنت اردن جاه طلبی شخصی داشت و برای رسیدن به این هدف بی فایده تلاش کرد حمایت عربستان را به دست آورد.

چهارم آوریل دولت اردن اظهار داشت، شاهزاده حمزه 41 ساله و اشخاصی دیگر در طرح هایی با هدف برهم زدن امنیت و ثبات اردن دست داشتند.

این دولت 18 تن از جمله بنام عوض الله، رئیس اسبق دیوان پادشاهی اردن و شریف حسن بن زید، نماینده پادشاه اردن در عربستان را بابت این اتهام بازداشت کرد.

مطابق کیفرخواست 13 صفحه ای که از طریق تلویزیون رسمی اردن در سایت اینترنتی خود منتشر شده است، شاهزاده حمزه با نقض احکام قانون اساسی اردن مصمم بود که جاه طلبی شخصی خود را برای رسیدن به قدرت در پادشاهی اردن تحقق بخشد. وی برای رسیدن به هدف خود، از خط مشی و قانون اردن تخطی و تلاش کرد از غم و اندوه و مسائل مردم و هر حادثه ای که در این کشور رخ می دهد، مانند تبعات ناشی از شیوع ویروس کرونا سوء استفاده کرده تا در خط مشی نظام حاکم تردید ایجاد کند، علیه این نظام تحریک کند و میان اقشار جامعه فتنه و ناامیدی ایجاد کند.

در این کیفرخواست آمده است، شریف حسن بن زید طرح های ضد نظام حاکم دارد و در یکی از نشست ها نام متهم بنام عوض الله را نزد شاهزاده حمزه اسم نمود تا با توجه به نوع شغل وی و هم به واسطه نزدیکی اش به مسؤولان سعودی و ولیعهد این کشور و شبکه روابط خارجی با فراهم کردن حمایت خارجی به آن دو کمک کند.

در این کیفرخواست اتهام آمده است که شاهزاده حمزه، عوض الله و شریف حسن در همه دیدارهای خود خط مشی پادشاه اردن را می کوبیدند.

آنها بر طرح موضوعاتی که میان اقشار جامعه فتنه ایجاد خواهد کرد و تحریک برخی گروه ها علیه نظام دولت و سرویس های دولتی تاکید کردند.

طی روزهای آینده محاکمه عوض الله و شریف حسن که در پرونده فتنه بازداشت شدند، در دادگاه امنیت ملی اردن شروع می شود. در صورت محکومیت با حکم حبسی که به 20 سال می رسد، روبه رو هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 تیر 1400 بروزرسانی: 25 تیر 1400 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1656

به "ولیعهد سابق اردن با حمایت عربستان قصد داشت به قدرت برسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ولیعهد سابق اردن با حمایت عربستان قصد داشت به قدرت برسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید