رویشگاه سوسن چلچراغ در محدوده منظر فرهنگی ماسوله کشف شد

به گزارش مجله افتخار، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان گفت: در محدوده منظر فرهنگی ماسوله رویشگاه سوسن چلچراغ کشف شد.

رویشگاه سوسن چلچراغ در محدوده منظر فرهنگی ماسوله کشف شد

به گزارش مجله افتخار به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان، شهرود امیرانتخابی مدیرکل میراث فرهنگی استان با اعلام این خبر گفت: نگاه و رویکرد ثبت جهانی ماسوله پس از بازدید کارشناسان ثبت جهانی سازمان مرکزی و آگاهی از ظرفیت های غنی تاریخی و طبیعی، منظر فرهنگی این شهر کهن، نظر کارشناسان به ثبت منظر فرهنگی ماسوله با مساحت حدود 12000 هکتار از پهنه طبیعی و تاریخی پیرامون این شهر تاریخی تغییر یافت.

او ادامه داد: این در حالی است که پیشتر نظر بر ثبت جهانی محدوده 10 هکتاری بافت تاریخی شهر ماسوله بود.

امیر انتخابی بیان نمود: این تغییر دیدگاه، علیرغم ارتقای کمیت و کیفیت ابعاد ثبت جهانی ماسوله در زمینه های مختلف موجب شد که مستند سازی و انجام مطالعات منظر فرهنگی با این مساحت قابل توجه نیز بر آیتم های مطالعاتی قبلی اضافه گردد. لذا در این راستا تمرکز این اداره کل و پایگاه میراث فرهنگی ماسوله بر تکمیل مطالعات منظر فرهنگی ماسوله، معطوف شده است.

امیر انتخابی ادامه داد: خوشبختانه پژوهش ها و مطالعات صورت گرفته منجر به شناسایی و مستند سازی آثار ارزشمند باستان شناسی و طبیعی شاخص در پهنه مذکور، شده است و اکنون آخرین یافته ارزشمند طبیعی در منظر فرهنگی ماسوله، رویشگاه گیاه نادر سوسن چلچراغ است.

او با اعلام این خبر ادامه داد: این رویشگاه نادر در خرداد امسال توسط همکاران پایگاه ماسوله و با همیاری شهروندان ماسوله ای علاقه مند به حفاظت از آثار طبیعی و تاریخی پیرامون این شهر تاریخی ، محقق شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان در مورد رویشگاه این گونه گیاه نادر اضافه نمود: این گونه گیاهی ارزشمند که در جهان ، صرفاً در بخش های محدودی از کشور ما و کشور آذربایجان یافت شده است، می تواند علاوه بر تاکید مضاعف بر غنی بودن منظر فرهنگی ماسوله به لحاظ تاریخی و طبیعی، موجب ایجاد یک قطب گردشگری طبیعی شاخص در استان و نیز در تکمیل پرونده ثبت جهانی شهر گامی موثر باشد.

او ادامه داد: با توجه به قرارگیری رویشگاه یافت شده ، در محدوده یکی از ارزشمند ترین محوطه های باستانی -تاریخی ییلاقات ماسوله ، این اداره کل در نظر دارد پس از تهیه پرونده و ثبت این اثر طبیعی در فهرست آثار ملی کشور، با هماهنگی سایر ارگان های ذیربط از جمله اداره کل محترم محیط زیست استان نسبت به تعریف یک منطقه حفاظت شده ویژه با موضوع این رویشگاه و منطقه باستانی پیرامون آن اقدام کند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 14 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 231

به "رویشگاه سوسن چلچراغ در محدوده منظر فرهنگی ماسوله کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویشگاه سوسن چلچراغ در محدوده منظر فرهنگی ماسوله کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید