استفاده از فناوری نانو برای بارور کردن ابرها در امارات

به گزارش مجله افتخار به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، امارات متحده عربی روشی مبتنی بر فناوری نانو را برای بارور کردن ابرها مورد آزمایش قرار داده است. در این روش نوعی نانومواد روی ابرها اسپری می شود تا تعیین شود که آیا این نانومواد از ترکیبات رایج برای بارور کردن ابرها موثرتر است یا خیر. این پروژه در قالب برنامه تحقیقاتی تقویت بارورسازی ابرها انجام شده است.

استفاده از فناوری نانو برای بارور کردن ابرها در امارات

در این پروژه، ابزار ویژه ای برای تزریق روی هواپیما در فرودگاه العین نصب شده و به صورت آزمایشی ابرهای منطقه شرق و شمال امارات با استفاده از تزریق این نانومواد باردار شدند.

این مواد نوعی کامپوزیت است که می تواند متراکم شدن ابرها را تقویت کند و با استفاده از منور به درون ابرها تزریق می شود.

در طول 5 سال گذشته امارات میلیون ها دلار روی افزایش باروری ابرها سرمایه گذاری کرده و تحقیقات بسیاری در این حوزه انجام داده است. این کشور طی بیست سال گذشته ماموریت های باروری ابرها را انجام داده و تنها در سال 2017 بیش از 240 پرواز برای این کار در امارات انجام شده است.

لیندا زو از محققان دانشگاه خلیفه که یکی از سه برنده اولین برنامه حمایتی مربوط به پروژه باروری ابرها در امارات است می گوید که این تیم تحقیقاتی به نتایج این آزمایش امیدوار است. به اعتقاد وی فناوری نانو فرصت های تازه ای برای مهندسی ذرات به منظور بارور کردن ابرها ایجاد کرده است که می تواند باروری ابرها را با کارایی بالاتر انجام دهد.

تا پیش از این، بلورهای نمک برای این کار استفاده می شد، اما این گروه معتقدند که نانومواد توانایی بیشتری برای متراکم کردن ابرها داشته و موجب رشد قطرات آب می شود. این گروه منتظر نتایج هستند تا مشخص شود که چقدر این ایده به واقعیت نزدیک است.

مرکز ملی مترولوژی پیش از این اعلام کرده بود که باروری با این روش در آسمان پاک منجر به افزایش 30 تا 35 درصدی بارش می شود اما در هوای خاکی این رقم 15 درصد است. با توجه به هوای خاکی امارت این گروه احتمال افزایش 15 درصدی در بارش را می دهند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 453

به "استفاده از فناوری نانو برای بارور کردن ابرها در امارات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از فناوری نانو برای بارور کردن ابرها در امارات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید