فریب پرندگان برای دورکردن آنها از فرودگاه ها

به گزارش مجله افتخار به نقل از نیواطلس، تا به حال سیستم های بازدارنده فراوانی برای جلوگیری از ورود پرندگان به محوطه فرودگاه ها به کار گرفته شده اند که از روش های مختلفی مانند ایجاد سروصدا و پخش امواج و غیره بهره می گیرند.

فریب پرندگان برای دورکردن آنها از فرودگاه ها

اما مشکل تمامی این روش های مبتنی بر فناوری این است که نمی توانند جلوی ورود همه انواع پرنده ها را به فرودگاه ها بگیرند و هر یک از این روش ها تنها برای متوقف کردن و ایجاد بازدارندگی در برابر برخی انواع پرندگان کاربرد دارند.

حالا یک روش مبتنی بر بهره گیری از خطای چشم توسط پژوهشگران ابداع شده تا از این طریق جلوی ورود پرندگان باقی مانده به داخل فرودگاه ها گرفته گردد.

محققان دانشگاه رنه فرانسه به منظور درک بهتر نحوه واکنش نشان دادن پرندگان به انواع محرک های بصری 300 آزمایش مختلف را با طراحی تابلوهای حاوی علائم فراری دهنده پرندگان طراحی کردند و خاتمه مشاهده کردند که استفاده از تنها یک الگو می تواند پرندگان را بترساند و مانع از ورود آنها به داخل فرودگاه ها گردد.

الگوی یادشده متشکل از دو دایره است که به دور هم کشیده می شوند و داخل یکی کاملا سیاه بوده و دیگری در محیطی سفید و به دور این دایره سیاه کشیده می گردد.این الگو یک بار دیگر هم تکرار می گردد و شکلی که در نهایت تداعی می گردد دو چشم سیاه رنگ در داخل دایره هایی سفید رنگ است.

پرندگان زمانی که این تصویر را مشاهده می نمایند، تصور می نمایند مانعی خطرناک بر سر راه آنها قرار گرفته است که برخورد با آن حتمی است و لذا از محوطه پرواز هواپیماها دور می شوند.

تابلوهای حاوی این تصاویر در فرودگاه Lourdes-Tarbes-Pyrénées نصب شده و با موفقیت جلوی ورود پرندگان به باند پرواز را گرفته اند. دو نمایشگر ال ای دی هم همین الگو را در نقاط دیگری از فرودگاه تکرار می نمایند تا جلوی رفت و آمد پرندگان را بگیرند. در صورت اثبات موفقیت آمیز بودن این سیستم امکان استفاده از آن در فرودگاه های دیگر هم وجود دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 71

به "فریب پرندگان برای دورکردن آنها از فرودگاه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فریب پرندگان برای دورکردن آنها از فرودگاه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید