چرا تایلندی ها هیچوقت نه نمی گویند؟

به گزارش مجله افتخار، برخلاف فرهنگ رایج در اروپا، مردم تایلند تمایلی ندارند تا با نه گفتن طرف مقابل خود را مایوس نمایند، تا حدی که به ندرت از نه استفاده می نمایند.

چرا تایلندی ها هیچوقت نه نمی گویند؟

با تور تایلند به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید

مردم تایلند که فرهنگی متکثر دارند، بیشتر به منافع جمع اهمیت می دهند و منفعت شخصی را همیشه در اولویت بعدی قرار می دهند.

مردم تایلندی تمایلی به نه گفتن ندارند. این مسئله حتی در ساده ترین عباراتشان مشهود است: بله در زبان تایلندی چای، و نزدیک ترین لفظ به واژه نه در زبان تایلندی (مای چای) است که ترجمه تحت الفظی آن نه بله! است.

این مسئله ای فراتر از تصادفی زبانی است، بلکه نشان گر جنبه ای از فرهنگ تایلندی است که از دیدگان بازدیدکنندگانش مخفی می ماند، مگر این که مدت زیادی را در این کشور سپری نموده باشند. در این مقاله تجربه های فردی را می خوانیم که مدتی در تایلند زندگی نموده است:

سال ها پیش وقتی که برای اولین بار به تایلند قدم گذاشتم عبارت مای چای بسیار غریب و از مد افتاده به نظرم آمد. بعدها متوجه شدم این عبارت به ویژه زمانی که به انتهای آن لفظی مودبانه افزوده می گردد کاملا غیر قابل فهم می گردد. اگر سخن گو زن باشد، باید از عبارت مای چای کا استفاده کند و اگر مرد باشد باید مای چای کروب بگوید. این شکل بیانی نسبت به معادل آلمانی (nein) و فرانسوی (non) آن مبهم است.

تایلند به سرزمین لبخندها شهرت دارد و سکنه آن به مهمان نوازی و سخاوتمندی شان افتخار می کنند. مردم تایلند به گونه ای آموزش دیده اند که همیشه خیر جمعی را قبل از هر مسئله ای در نظر بگیرند. شاید به همین دلیل است که در زبان شان نه همیشه با یک بله همراه است. عبارت نه بله به شرمندگی حاصل از رد کردن درخواست طرف مقابل دلالت می نماید.

زمانی که مای چای گفته می گردد، معمولا با چشمانی شرمسار و تعظیمی کوچک (wai) همراه است و یا دست به حالت عذرخواهی در مقابل صورت قرار می گیرد.

راچاویت فوتیاراچ، پروفسور ارتباطات بین فرهنگی دانشگاه کاستسارت بانکوک، در این باره می گوید:

تایلندی ها از تقابل پرهیز می کنند زیرا در فرهنگی متکثر رشد نموده اند. بروز دادن احساسات، خام و بی ادبانه است و بیشتر مردم کسانی را که می توانند بر شرایط چیره شوند ارزشمند به حساب می آورند.

او همچنین می افزاید:

جامعه تای بسیار سنتی و محافظه کار است. بروز احساسات و خشنودی در این محیط توسط هنجارهای اجتماعی کنترل می گردد. به همین دلیل است که ابراز احساس بین دو زوج در فضاهای عمومی بی ادبانه تلقی می گردد.

برخلاف کشورهای اروپایی که به راحتی و مستقیم منظور خود را ابراز می کنند، در تایلند مخاطب حتما باید با فرهنگ آشنا باشد تا مفهوم کلامی را که می شنود به خوبی درک کند. مردم تایلند ترجیح می دهند از هر تقابل، موقعیت های احساسی و هرچیز ناخشنود دوری کنند. زمانی که دوستی اهل تایلند به شما بله بگوید، ممکن است منظورش نه باشد. بنابراین شما باید بتوانید بیانات همیشه رضامندانه آن ها را به درستی تفسیر کنید.

فوتیاراچ می گوید:

مردم بیشتر اوقات نه نمی گویند. شاید این بین دوست های قدیمی وجود داشته باشد اما در ارتباط با دیگران، همکارها و اعضای خانواده مردم تایلند همیشه بله می گویند و بعدا شرح می دهند که به چه دلیل نمی توانند آن را انجام دهند. یک فرد تایلندی بله می گوید زیرا هنجار های اجتماعی به او این گونه حکم می نماید.

به عنوان مثال، یک کاگر تایلندی تمامی درخواست های کارفرمای خود را می پذیرد. اگر کارفرمای تایلندی از کارگر خود بپرسد آیا می توانی شنبه هم کار کنی؟ او بدین شکل بله، ولی والدین من برای شام به خانه ما می آیند و من باید عصر دنبال بچه هایم بروم پاسخ خواهد داد. جواب معمولا کمی مبهم است و درک معنای واقعی آن به مخاطب بستگی دارد.

تایلندی ها شدیدا به حفظ کردن روابط اعتقاد دارند. در کشوری در حال توسعه که گاهی اوقات زندگی کردن در آن سخت است، مردم به هم نزدیک می شوند و به یکدیگر یاری می کنند. روابط موزون بر ارزش گذاری های خوب و بد، توافق یا مخالفت و پیشرفت حرفه ای اولویت دارد. تایلندی ها نه نمی گویند تا صلح را پایدار کنند.

معذرت خواهی در تایلند رایج نیست. عذرخواهی بدین معنا است که اشتباهی مرتکب شده اید و این یکی از بدترین چیزهایی است که در بیشتر جوامع آسیایی می تواند اتفاق بیفتد. در یک فرهنگ متکثر، نقطه نظر گروه همیشه اصل است. تایلندی ها تمایل دارند قبل از هرچیز به وسیله داشتن حالتی خشنودگر آبروی خود را حفظ کنند. اگر آن ها مرتکب اشتباهی بشوند ممکن است هیچ گاه به آن اعتراف نکنند.

فوتیاراچ می گوید:

بازپس دریافت آبرو زمانی که در مقابل چشمان تایلندی ها اشتباهی مرتکب شده اید یا کاری احمقانه انجام داده اید، بسیار سخت است. این در تقابل با فرهنگ غربی است که به بخشش افراد در صورت صداقت آن ها تمایل دارد.

طی سالیان اقامتم در تایلند آموختم که سازگار باشم و همیشه به این می اندیشم که چگونه می توانم در بیشتر اوقات پاسخم بله باشد. زمانی که کارم را در این کشور آغاز کردم تنها کسی بودم که در جلسات با رئیس مخالفت می کردم. با خود می پنداشتم که این روشی است که می توانم به وسیله آن خود را به عنوان عضوی موثر اثبات کنم. با این حال اثر خوبی از خود به جای نگذاشتم و همکاری تایلندی بعدا به من گفت که جنگی در قلبم در جریان است!

بعدها متوجه شدم که بله گفتن به کسی بدین معنا نیست که من به سرعت متقاعد می شوم، بلکه تنها به این اشاره می نماید که قصد من یاری کردن است. رفته رفته آغاز به ستایش این طرز رفتار تایلندی ها کردم، حتی اگر به هزینه اجابت خواسته هایشان تمام می شد.

با تجربه ای که از زندگی در بانکوک کسب کردم باید بگویم که گذشته از این که چه چیزی درخواست نموده اید، پاسخ ممکن است بله نباشد. در حقیقت پاسخ ممکن است نه بله باشد اما به ندرت با نه روبرو خواهید شد.

نباید فراموش کنید برای تهیه بلیط هواپیما و انواع تور تایلند همیشه می توانید بهترین و ارزان ترین آفر تور و بلیط را در خبرنگاران پیدا نموده و از فروشنده های معتبر خریداری کنید.

تور لحظه آخری تایلند

منبع: کجارو / bbc.com
انتشار: 16 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 639

به "چرا تایلندی ها هیچوقت نه نمی گویند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا تایلندی ها هیچوقت نه نمی گویند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید