اسنپ پیشتاز فرهنگ استفاده از ماسک

به گزارش مجله افتخار، با انتشار خبر شیوع ویروس کرونا در سراسر دنیا، اخبار ضدونقیض بسکمک زیادی در مورد رعایت اصول بهداشتی و به ویژه استفاده از ماسک روی میز آمد. هر روز خبر تازه ای درباره بایدها و نبایدها درز پیدا می کرد و سردرگمی ها بیشتر می شد. تا جایی که بالاخره سازمان بهداشت دنیای و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC) اعلام کردند که استفاده از ماسک به پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا کمک می کند.

اسنپ پیشتاز فرهنگ استفاده از ماسک

با توجه به این که انتشار این خبر با بازگشایی مجدد برخی کسب وکارها و آغاز ترددهای درون شهری همزمان شده بود، یکی از مهم ترین مکان هایی که نیاز به استفاده از ماسک در آن به شدت احساس می شد، وسایل حمل ونقلی بود که وظیفه جابه جایی مردم را به عهده دارند.

در این میان سامانه هوشمند حمل ونقل اسنپ که از آغاز روزهای شیوع ویروس کرونا تمام قد در برابر حفظ سلامتی کاربران راننده و مسافرش ایستاده بود، بار دیگر پیشتاز فرهنگ سازی استفاده از ماسک در سفرهای اسنپی اش شد و از تمامی کاربرانش خواست به منظور افزایش بهداشت سفر و حفظ سلامتی راننده و مسافر، در سفرهای اسنپ حتما از ماسک استفاده کنند.

این تاکسی آنلاین همچنین برای نظارت بر لزوم استفاده از ماسک در سفرهای اسنپی دکمه دکمه عدم استفاده از ماسک را در بخش بازخود سفر اپلیکیشن مسافر افزود تا اگر راننده ای ماسک نداشت، مسافر در پایان سفر بتواند این موضوع را به پشتیبانی گزارش دهد. همچنین برای رانندگان هم به طور متقابل این امکان وجود دارد تا در صورتی که مسافری ماسک ندارد، به تیم پشتیبانی اطلاع دهند تا به این ترتیب نظارت بیشتری بر فرهنگ سازی استفاده همگانی از ماسک وجود داشته باشد.

استفاده از ماسک راه حل کارساز این روزها

اما اسنپ در حالی پیشتاز فرهنگ سازی استفاده همگانی از ماسک در سفرهایش بود که مسئولان بسکمک از کشورهای دنیا ابتدا این موضوع را جدی نمی گرفتند و در نهایت هم برای این که بتوانند شهروندان شان را قانع کنند، برای متخلفان جریمه در نظر گرفتند. آن طور که الجزیره می نویسد، هنوز هم بحث و جدل بر سر لزوم استفاده از ماسک در جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا در بسکمک از کشورهای دنیا موضوع داغ روز است.

در این میان مقامات بهداشتی 50 کشور در شش قاره به جمع بندی نهایی رسیدند و برای این که بتوانند شهروندان را مجبور به استفاده از ماسک در معابر عمومی کنند، جریمه نقدی برای متخلفان در نظر گرفته اند. برای نمونه شهروندان یونانی در صورتی که هنگام تردد در مکان های عمومی ماسک نداشته باشند، باید 150دلار جریمه بپردازند. این در حالی است که تا همین چند روز پیش استفاده از ماسک در یونان هم مثل بسکمک از کشورهای دیگر اجباری نبوده اما حالا اجباری شده است.

در ایران، چندین روز بعد از راه اندازی کمپین فرهنگ سازی استفاده همگانی از ماسک در سفرهای اسنپی، ستاد ملی مبارزه با کرونا هم اظهار داشت که از شنبه 13 ام اردیبهشت استفاده از ماسک در ناوگان حمل ونقل عمومی شامل مترو، تاکسی و اتوبوس اجباری است.

این خبر در حالی به گوش رسید که ناهید خداکرمی، عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران در خصوص طرح اجباری شدن ماسک به خبرگزاری فارس گفته که شهرداری سازوکار کامل اجرا، کنترل و بازدارندگى یا جریمه عدم اجراى این مصوبه را ندارد و بنابراین از قدرت بازدارندگی لازم برخوردار نیست. خداکرم در نهایت دست به دامان فرهنگ شد و اظهار امیدواری کرد که رسانه ها و صداوسیما با فرهنگ سازی بتوانند به اجرای درست این مصوبه کمک کنند.

این شاید دقیقا همان نکته ای باشد که سامانه هوشمند حمل ونقل اسنپ از همان روز ابتدایی فراخوان الزام استفاده از ماسک در سفرهای اسنپی آن را در نظر گرفته و تمهیداتی اندیشیده بود؛ این که با ایجاد امکان بازخورد از سوی راننده و مسافر در انتهای سفر، بتواند بر فرهنگ سازی استفاده همگانی از ماسک نظارت دقیق تری داشته باشد تا کاربران راننده و مسافری که از اسنپ برای ترددهای روزمره شان استفاده می کنند، با کمک هم به سلامت از این دوران عبور کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 967

به "اسنپ پیشتاز فرهنگ استفاده از ماسک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسنپ پیشتاز فرهنگ استفاده از ماسک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید