اصول عکاسی موبایل در سفر

به گزارش مجله افتخار، ثبت عکس های ماندگار سفر تنها با خرید موبایل محقق نمی گردد، پس برای یادگیری ترفندها و اصول عکاسی با موبایل در سفر همراه ما باشید.

اصول عکاسی موبایل در سفر

امروزه که فروشگاه اینترنتی خرید موبایل به جولانگاهی برای خرید گوشی های هوشمند تبدیل شده، بی شک بهتر است برای ثبت لحظات خوش سفر از این وسایل مدرن یاری بگیرید! با ورود مدرن ترین گوشی ها به دنیای تکنولوژی، معنای عکاسی تغییر نموده است. به طوری که امکانات پیشرفته گوشی های موبایل برای عکاسی در محیط های مختلف در حال پیشرفت است و شما می توانید برای عکاسی در سفر، از لنزهای این وسیله یاری بگیرید.

علاوه براین، در نظر گرفتن امکان حمل و نقل آسان گوشی های جادویی باعث می گردد که در پی خرید موبایل دوربین دار از فروشگاه اینترنتی یا حضوری باشید. اما ثبت عکس های ماندگار سفر تنها با خرید موبایل محقق نمی گردد، پس برای یادگیری ترفندها و اصول عکاسی با موبایل در سفر همراه ما باشید.

اصول عکاسی با موبایل در سفر

افراد بسیاری زیادی برای عکاسی در سفر، از دوربین های موبایل یاری می گیرند. چراکه گوشی ها پرتابل هستند. پرتابل بودن موبایل به این معنی است که شما می توانید به راحتی موبایل خود را حمل و نقل کنید. علاوه بر این، کیفیت بالای عکس های گرفته شده با دوربین موبایل همراه، یکی دیگر از دلایل استفاده از آن ها برای عکاسی در سفر است. اکنون که متوجه پرکاربرد بودن گوشی های همراه در سفر شدید، نوبت به بیان اصول عکاسی در سفر می رسد.

 • لنز دوربین همان پیش نمایش چشم انداز رویایی شما است. جدی بگیرید!

چه در عکاسی با موبایل و چه عکاسی حرفه ای با دوربین های میلیونی، ضروری است تا لنز دوربین را به طور کامل تمیز کنید. البته پاک کردن و تمیز کردن لنز دوربین موبایل، اهمیت بیشتری دارد. چراکه شما ساعت های طولانی، موبایل هوشمند خود را در جیب، کیف یا دستان خود نگه می دارید و احتمال کثیف شدن و لکه دار شدن لنز دوربین خیلی زیاد است. به همین دلیل، حتما احتیاج است تا پیش از آغاز عکاسی در سفر، لنز دوربین را با دستمال بدون رطوبت (دستمال مخصوص لنز دوربین) تمیز کنید. این دستمال در فروشگاه اینترنتی موبایل و دوربین هم پیدا می گردد.

جالب است بدانید که لنز تمیز و شفاف، کیفیت عکس های شما را افزایش می دهد و خبری از لکه های چربی و گردوخاک روی چشم انداز طبیعت نیست!

 • تمرکز کنید، فوکوس کنید!

پس از تمیز کردن لنز دوربین موبایل، احتیاج است تا سوژه عکس خود را معین کنید. بی شک، برای بهتر نشان دادن سوژه اصلی، باید همه جزئیات آن به طور کامل در چارچوب عکس معین باشد. حال، با فوکوس کردن روی عکس می توانید روی همه جزئیات و ویژگی های سوژه اصلی، تمرکز کنید. البته جدیدترین گوشی های هوشمند موجود در فروشگاه اینترنتی نیز این قابلیت را دارند تا با لمس کردن (فوکوس لمسی)، روی سوژه اصلی تمرکز نمایند.

 • نور صحنه و عکس را تنظیم کنید.

مسلما مقدار نور عکس از مهم ترین پارامترهایی است که حتی با عکاسی با موبایل باید به آن توجه کنید. چراکه اگر نور کافی در صحنه نباشد، نه تنها سوژه اصلی خوب به نظر نمی رسد، بلکه سایر اجزای عکس نیز به هیچ وجه جلوه نخواهند داشت. پس ابتدا موقعیت مکانی خود را به گونه ای تنظیم کنید که بدن شما روی سوژه، سایه ایجاد نکند. البته جابه جا کردن سوژه و قرار دادن آن در جای مناسب هم گزینه خوبی است. برای مثال، شما قصد دارید از دختر بچه ای کنار ساحل خلیج فارس عکاسی کنید. مسلما نور خورشید نباید به طور مستقیم و با شدت زیاد، روی صورت دختر بچه باشد. چون که نور بیش از حد خورشید می تواند صورت فرد را غیر طبیعی نشان دهد. پس به هنگام انتخاب موقعیت مکانی سوژه ضروری است تا مقدار نور را تنظیم کنید.

البته بعضی از اوقات مجبور هستید تا به صورت دستی، نور عکس را تنظیم کنید. خوشبختانه طیف زیادی از موبایل های هوشمند، این قابلیت را دارند تا عکاس بتواند مقدار نوردهی را به صورت دستی مدیریت کند. اگر تمایل دارید از این ترفند بهره ببرید، در پی گزینه ای مثل Exposure در تنظیمات دوربین موبایل خود باشید.

 • به هیچ وجه از زوم دیجیتال استفاده نکنید!

شاید برجسته کردن و بزرگ کردن ابعاد سوژه اصلی در نگاه اول، خوب باشد. اما پس از عکاسی با موبایل، خبری از کیفیت بالا و حس و حال متناسب با تصویر نیست. به همین دلیل، تا جایی که می توانید به سوژه اصلی نزدیک شوید و انگشتان خود را روی زوم دوربین نفشارید! چراکه در طیف زیادی از گوشی های هوشمند امروز، زوم دیجیتال وجود دارد. زوم کردن به شرطی خوب است که نوع زوم از نوع اپتیکال باشد. اگر دوربین موبایل شما دارای زوم اپتیکال است، استفاده از آن مانعی ندارد. (می توانید این قابلیت را در هنگام خرید موبایل، در قسمت معینات محصول فروشگاه اینترنتی آنالیز کنید.)

به هنگام عکاسی با موبایل در سفر ممکن است دو متر با سوژه اصلی فاصله داشته باشید و امکان رفتن به سوی آن نیز برای شما فراهم نباشد. برای همین، فکر می کنید که زوم کردن با دوربین، بهترین گزینه پیش روی شما خواهد بود. اما در حقیقت این طور نیست. برای اینکه سوژه از راه دور بهتر به نظر برسد، کافی است که بدون زوم کردن عکاسی کنید و سپس عکس را برش بدهید. لذا با این ترفند، دیگر خبری از افت بسیار زیاد کیفیت تصویر نخواهد بود.

 • شما نیز به همراه دوربین موبایل ثابت باشید.

ممکن است به هنگام عکاسی موبایل، دست تان بلرزد و پس از آن متوجه شوید که قسمت هایی از عکس، کشیده و مبهم است. بنابراین سعی کنید تا جایی که می توانید خودتان را ثابت نگه دارید. بدین منظور با هر دو دست خود، موبایل را در دستان تان، محکم نگه دارید. بعلاوه، اگر پایه ای ثابت به همراه خود دارید، می توانید آن را در جای مناسبی قرار دهید و گوشی را هم در همان محل به صورتی تعبیه کنید که نلغزد.

حال اگر موبایل را روی پایه ای قرار می دهید و دوست دارید که خودتان هم در چارچوب عکس باشید، کافی است تا زمان سنج اتوماتیک را از تنظیمات دوربین به حالت روشن قرار بدهید و تایمر آن را تنظیم کنید.

 • ترکیب بندی عکس خود را با قانون یک سوم، بهتر کنید

موبایل هوشمند دارای تنظیماتی است که در آن می توانید کادر عکاسی را با دو خط عمودی و دو خط افقی تقسیم کنید. تقسیمات (Grid) را در تنظیمات دوربین پیدا کنید. سپس سوژه اصلی یا عنصرهای مهمی را که برای عکاسی مد نظر دارید، در محل تلاقی این خطوط یا در جهت آن ها قرار دهید. همان طور که از نام قانون یک سوم پیدا است، یک سوم از محیط عکس باید جذابیت بیشتری برای بیننده داشته باشد. بعد از عکاسی با این ترفند، به خوبی مشاهده می کنید که همه نسبت ها در عکس به طور کامل حفظ شده است و خبری از قرار گیری نادرست عناصر در محیط عکس نیست!

مهم ترین اصل عکاسی موبایل در سفر را جدی بگیرید!

همان طور که دانستید، برای لذت بردن از سفرتان و ثبت لحظات به یادماندنی در کنار خانواده و دوستان تان، بیشتر از هر چیز دیگری باید در پی تجهیزات مناسب (علی الخصوص موبایل هوشمند با یک دوربین حرفه ای) باشید.

به همین دلیل، سر زدن به فروشگاه اینترنتی برای خرید موبایل و ساعت ها گشت وگذار در محیط آنلاین فروشگاه برای آنالیز قابلیت های دوربین موبایل، اصلا بد نیست. اگر قرار به عکاسی با موبایل در سفر باشد، برای انتخاب و خرید موبایل بر اساس دوربین، احتیاج دارید تا به مقدار کافی در این زمینه تحقیق کنید. چراکه دوربین های سه گانه و چهارگانه به بسیاری از موبایل های پیشرفته دیجیتال راه پیدا نموده است و برای آنالیز سایر ویژگی های آن، مثل نوع سیستم عامل، حافظه داخلی و... احتیاج دارید تا زمانی را به انتخاب بهترین موبایل اختصاص بدهید.

راهنمای انتخاب محبوب ترین فروشگاه اینترنتی موبایل

برای انتخاب بهترین فروشگاه اینترنتی برای خرید این وسیله کاربردی و چند منظوره، باید در پی محبوب ترین فروشگاه آنلاین موبایل در سراسر ایران باشید. فروشگاه آنلاین مبیت جزو بهترین و مورد اعتمادترین فروشگاه های اینترنتی در سراسر کشور است که تابه حال، افراد زیادی خرید اینترنتی موبایل را با مبیت تجربه نموده اند که رضایت حداکثری را از کالای دریافت شده خود داشته اند؛ زیرا فروشگاه آنلاین موبایل مبیت دارای دو ویژگی منحصربه فرد است.

 • اولین مورد این است که به هنگام خرید موبایل از فروشگاه اینترنتی مبیت، قیمت های مناسب موبایل شما را ترغیب می نماید تا از این فروشگاه خرید کنید. اگر چند روزی به فروشگاه های اینترنتی موجود در ایران سر زده باشید، به خوبی می توانید تشخیص دهید که محصولات فروشگاه آنلاین مبیت، از نظر مالی بهتر است.
 • دومین مورد، اینکه پس از خرید موبایل از این فروشگاه، لازم نیست که روزهای زیادی را در انتظار دریافت کالای خود باشید. فروشگاه اینترنتی مبیت، موبایل های هوشمند را در کمتر از 3 روز کاری، به دست سفارش دهندگان می رساند. لذا، برای ثبت لحظات ناب خود در سفر پیش روی تان، نباید دغدغه ای برای دیر رسیدن گوشی هوشمند داشته باشید.

راهنمای خرید موبایلاز فروشگاه اینترنتی مبیت بر حسب تنوع دوربین

برای خرید اینترنتی موبایل از مبیت، باید ابتدا انواع دوربین موبایل را بشناسید و سپس اقدام به خرید موبایل کنید. اما توجه داشته باشید که بعضی از تلفن های همراه هوشمند از تمامی جنبه ها برای عکاسی در سفر مناسب هستند. موبایل های دیجیتال نوکیا جزو این دست از گوشی های پیشرفته هستند. برای مثال، رزولوشن تصویر در گوشی موبایل نوکیا مدل 6.2 TA-1198DS، 1080x2280 پیکسل است. از این جهت برای عکاسی سلفی و عکاسی از چشم انداز های متفاوت می توانید این موبایل هوشمند را از فروشگاه اینترنتی مبیت تهیه کنید. بنابراین، موبایل های برند نوکیا برای عکاسی از همه لحاظ مناسب هستند و دیگر دغدغه ای از بابت ثبت خاطرات تان نخواهید داشت.

در فهرست زیر می توانید انواع دوربین ها را ببینید و بر اساس آن ها، به خرید موبایل های هوشمند بپردازید.

دوربین استاندارد

دوربین استاندارد در بسیاری از موبایل های هوشمند امروزی وجود دارد. برای مثال، با گوشی سامسونگ مدل Galaxy A70 یا موبایل هوآوی مدل Y7 Prime 2019 هم می توانید تصاویر استانداردی در حین سفر خود بگیرید!

دوربین ماکرو

اگر قابلیت عکاسی در سفر با دوربین ماکرو می خواهید، در خرید اینترنتی خود از فروشگاه اینترنتی مبیت، گوشی آنر ویوو انتخاب کنید. این دوربین برای عکاسی از سوژه هایی خوب است که عکاس فاصله کمی با آن دارد. برای مثال، برای عکاسی از حیوانات ریزی که در طبیعت وجود دارند، می توانید دوربین آنر ویوو را به کار بگیرید و سپس با انتشار عکس های خود در اینستاگرام مشهور شوید!

دوربین مونو کروم

فروشگاه اینترنتی موبایل مبیت، دارای انواع گوشی های دیجیتال هوآوی است که دوربین مونو کروم هم دارند. دوربین های مونوکروم برای عکاسی و ثبت عکس تک رنگ (سیاه و سفید) مناسب هستند و عکس های ثبت شده شما را به حالت نوستالژی درمی آورند. البته کاربرد اصلی این نوع از دوربین، برای ثبت عکس ها در محیط های کم نور است. در محیط های این چنینی برای بهبود کیفیت دوربین اصلی، از دوربین مونو کروم استفاده می گردد. اگر تمایل دارید تا خاطرات سفر خود را به حالت نوستالژی در بیاورید، فهرست موبایل های زیر برای شما مناسب است.

 • گوشی موبایل هوآوی مدل Huawei Y9 Prime 2019
 • گوشی موبایل هوآوی مدل Y7 Prime 2019
 • گوشی موبایل هواوی مدل Y5 2019
 • گوشی موبایل هوآوی مدل Y5 lite 2018
 • گوشی موبایل هواوی مدل Y6 Prime 2019

سنسور تشخیص عمق

درست است که سنسورها برای عکاسی در سفر چندان مهم نیستند، اما برای ثبت تمام و کمال چشم انداز اطراف سوژه باید از این سنسورها استفاده کرد. برای مثال، اگر بخواهید از فردی با لباس های محلی، عکاسی پرتره بگیرید، کافی است در پی موبایل های هوشمندی در فروشگاه اینترنتی مبیت باشید که قابلیت تشخیص عمق را دارند. به همین دلیل، باید بدانید که حتی موبایل های مقرون به صرفه قیمت همچون گوشی موبایل شیائومی مدل Redmi 8A برای عکاسی با سنسورهای تشخیص عمیق مناسب هستند.

منبع: کجارو
انتشار: 25 اسفند 1400 بروزرسانی: 25 اسفند 1400 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1944

به "اصول عکاسی موبایل در سفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصول عکاسی موبایل در سفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید