برخی از شروط ضمن عقد ازدواج چیست؟

به گزارش مجله افتخار، زن هنگام عقد ازدواج می تواند با همسر خود شرط کند که برخی از شروط را در عقدنامه ذکر کند.

برخی از شروط ضمن عقد ازدواج چیست؟

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگار ، مطابق با قانون حق طلاق، خروج از کشور و برخی از حقوق دیگر پس از ازدواج با شوهر است و زوج باید درباره آنها تصمیم گیری کند. مطابق با قانون می توان شروطی را در سندهای ازدواج قید کرد، بر این اساس زن و شوهر می توانند آن شروط را در سند ازدواج خود بگنجانند.

یکی از شروط ضمن عقد شرط تحصیل است البته اگرچه حق تحصیل از حقوق اساسی هر فرد است، اما برای پرهیز از مسائل احتمالی عبارت زوج، زوجه را در ادامه تحصیل تا هر مرحله که زوجه لازم بداند و در هر کجا که شرایط ایجاب کند مخیر می سازد ذکر خواهد شد.

شرط اشتغال هم یکی دیگر از شروطی است که می توان در عقد ذکر کرد مطابق قانون، اگر شغل زن منافی با مصالح خانواده یا حیثیت شوهر یا زن باشد مرد می تواند همسر خود را از آن شغل منع کند.

بنا بر این با توجه به اینکه امکان تفسیرهای مختلف از این متن قانونی وجود دارد، گنجاندن عبارت زوج، زوجه را در اشتغال به هر شغلی که مایل باشد، در هر کجا که شرایط ایجاب نماید مخیر می کند در عقدنامه باید ذکر شود.

شرط اجازه خروج از کشور هم یکی از شروط مهمی است که می توان در عقدنامه ذکر کرد؛ مطابق قانون زنان متاهل فقط با اجازه کتبی همسر خود می توانند از کشور خارج شوند.

برای این منظور درج عبارت زیر در عقدنامه پیشنهاد می شود: زوج به زوجه، وکالت بلاعزل می دهد که با همه اختیارات قانونی بدون نیاز به اجازه شفاهی یا کتبی مجدد شوهر، از کشور خارج شود. معین مدت، مقصد و شرایط مربوط به مسافرت به خارج از کشور به صلاحدید خود زن است.

شرط وکالت مطلق زوجه در طلاق هم همان شرط طلاقی است که همه با آن آشنایی داریم بر اساس قانون، زن تنها در موارد بسیار خاص می تواند از همسر خود جدا شود اما با شرط زیر زن این اجازه را دارد تا در هر زمان و به هر دلیلی، خود مستقلا از دادگاه تقاضای طلاق کند. برای این امر درج عبارت به شکل زیر پیشنهاد می شود زوج به زوجه وکالت بلاعزل با حق توکیل به غیر می دهد تا زوجه در هر زمان و تحت هر شرایطی از جانب زوج اقدام به مطلقه نمودن خود از قید زوجیت زوج به هر قسم طلاق، اعم از بائن و رجعی و خلع یا مبارات، به هر طریقی اعم از اینکه اخذ یا بذل مهریه کند.

  • تفاوت مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه چیست؟

  • چگونه می توان مهریه را از پدرشوهر گرفت؟

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1100

به "برخی از شروط ضمن عقد ازدواج چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخی از شروط ضمن عقد ازدواج چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید