تبعات افزایش نامتعارف عوارض ساخت و ساز

به گزارش مجله افتخار، رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران از افزایش نامتناسب عوارض صدور پروانه و ساخت و ساز که مغایر مصوبه شورای شهر است، انتقاد کرد.

تبعات افزایش نامتعارف عوارض ساخت و ساز

محمد سالاری در گفت وگو با مجله افتخار، با اشاره به تفاوت های جدی مصوبه شورا با آنچه در سامانه شهرسازی مناطق جهت محاسبه اعلام عوارض بارگذاری شده است،گفت: گزارش های واصله از سطح مناطق 22 گانه شهر تهران و مراجعات مردمی و ارزیابی های اجرا شده نشان می دهد که میزان عوارض مربوط به حوزه صدور پروانه، گواهی های عدم خلاف و سرانجام کار و بطور کلی عوارض حوزه ساخت و ساز با آنچه در سال گذشته در شورای شهر تهران به تصویب رسید، تفاوت های قابل توجه و مغایرت هایی مبتنی بر عدم رعایت عدالت اجتماعی دارد.

وی ادامه داد: شورای شهر سال گذشته در فرایند بررسی لایحه ارائه شده توسط شهرداری تهران مبنی بر افزایش عوارض مربوط به حوزه صدور پروانه و گواهی های ساختمانی، نسبت به برگزاری مجموعه ای از جلسات کارشناسی در کمیسیون های تخصصی شهرسازی و معماری و برنامه و بودجه در تعامل با معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران اقدام کرد.

سالاری شرح داد: با توجه اینکه عوارض مربوط به حوزه صدور پروانه و ساخت و ساز از سال 93 تا سال 97، افزایش پیدا نکرده بود و نیز با توجه به گزارش شهرداری تهران مبنی بر افزایش قابل توجه قیمت املاک و اراضی شهر در این بازه زمانی و سهم اندک عوارض صدور پروانه از قیمت تمام شده، نهایتا شورا به این نتیجه رسید که با مبنا قراردادن تعرفه های دفترچه ارزش معاملاتی سال 96 که به شورا ابلاغ شده بود، بطور میانگین نسبت به افزایش حدود 50 الی 60 درصدی عوارض در سطح شهر تهران اقدام کند که در این بین آیتم های عوارض زیر بنا و عوارض پذیره که از جنس درآمدهای پایدار بوده و مبلغ ناچیزی از عوارض صدور پروانه را شامل می شدند، نسبت به سایر عوارض، افزایش بیشتری پیدا کردند و افزایش سایر عوارض نیز به گونه ای انجام شد که میانگین نهایی آن از 60 درصد بیشتر نشود.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران اضافه کرد: پس از تصویب و ابلاغ مصوبه شورا و تایید آن در هیات تطبیق فرمانداری تهران، این مصوبه برای عملیاتی شدن به شهرداری های مناطق ابلاغ و مقرر شد از ابتدای اردیبهشت ماه عملیاتی شود، اما اواخر فروردین ماه بود که به یکباره دفترچه ارزش معاملاتی سال 97 نیز از سوی وزارت اقتصاد و دارایی ابلاغ شد و تعرفه های این دفترچه بدون بررسی کارشناسی در کمیسیون های تخصصی شورا و اساسا بدون ورود شورا به بررسی مجدد، در سامانه محاسبه عوارض صدور پروانه و گواهی های ساختمانی حوزه شهرسازی شهرداری تهران بارگذاری شد.

وی با بیان اینکه نتایج حاصل از اعمال تعرفه های مذکور نشان می دهد که میزان عوارض اعلام شده بعضا تفاوت های بسیار جدی با اصول و چارچوب و میانگین قیمتی تعیین شده در مصوبه سرانجام سال گذشته شورای شهر تهران دارد گفت: بررسی های ما در مناطق 22 گانه نشان می دهد که در برخی از بلوک های شهری، محلات و مناطق، عدالت اجتماعی مبتنی بر مرغوبیت و عدم مرغوبیت مکانی لحاظ نشده و این تعرفه گذاری بدون در نظر دریافت برخوردار یا غیر برخوردار بودن مناطق، محلات و بلوک های شهری اجرا شده است و در برخی آیتم ها میزان افزایش عوارض بسیار بالاست، لذا بنده به عنوان عضو شورای شهر نگرانی و انتقاد جدی خود را در خصوص این نوع اعمال ضرایب و تعرفه گذاری اعلام می دارم.

این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: شهرداری تهران باید در فرایند اعمال تعرفه های مربوط به این حوزه، تبعات اجتماعی ناشی از آن و فشار حاصل از این افزایش به طیف متوسط به پایین جامعه شهری را مد نظر قرار دهد. بنابراین ضرورت دارد شهرداری و شورای شهر تهران نسبت به بازنگری تعرفه ها اقدام کنند.

وی با تاکید بر اینکه فشار ناشی از افزایش نامتعارف و نامتناسب عوارض ساخت و ساز به طبقه متوسط و اقشار ضعیف جامعه وارد می شود گفت: تجربه گذشته نشان می دهد که صاحبان املاک و اراضی و متولیان ساخت و ساز این افزایش عوارض را بر روی قیمت نهایی ساختمان ها لحاظ می کنند و این امر علاوه بر تبعات جانبی موجب آسیب پذیر شدن طبقه متوسط به پایین می شود.

سالاری اضافه کرد: بنده هم بر این باورم که باید افزایش عوارض متناسب با این بازه زمانی 6 ساله صورت پذیرد و میزان و نحوه افزایش عوارض باید به گونه ای باشد که شاهد بی عدالتی و تفاوت فاحش در مناطق و بلوک های شهری نباشیم. به همین دلیل اعتراض شدید خود را به عدم ارائه تعرفه های اعلامی به کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر به عنوان کمیسیون تخصصی این حوزه جهت بررسی و تصمیم گیری اعلام می کنم، چراکه تصمیم اتخاذ شده بدون اخذ نظر تخصصی و کارشناسی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 212

به "تبعات افزایش نامتعارف عوارض ساخت و ساز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبعات افزایش نامتعارف عوارض ساخت و ساز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید