تصاویری شگفت انگیز از تپه های شنی مدور در مریخ

به گزارش مجله افتخار، تصاویری از تپه های شنی تقریبا به شکل دایره کامل روی مریخ که ناسا منتشر کرد، دانشمندان را شگفت زده نموده است.

تصاویری شگفت انگیز از تپه های شنی مدور در مریخ

به گزارش خبرنگاران، ناسا در بیانیه ای بیان کرد درحالی که تپه های شنی با مقدار ها و اشکال مختلف در مریخ متداول اند، اما تپه های مدور کمیاب اند.

محققان دانشگاه آریزونا در بیانیه ای گفتند این تصاویر که از نیم کره شمالی مریخ گرفته شده است، تپه های شنی دایره ای با اشکال نامتقارن و شیب تند متمایل به سمت جنوب آن ها را نشان می دهد.

این کشف می تواند اطلاعات بیشتری را در خصوص الگو های به دست آمده از حرکت باد در سراسر سیاره سرخ آشکار کند.

مریخ چرخه هایی از چهار فصل تابستان، بهار، پاییز و زمستان را تجربه می نماید که مشابه زمین است و این تصاویر به منظور نظارت بر چگونگی ناپدید شدن یخبندان در اواخر زمستان در سیاره سرخ گرفته شده است.

درحالی که در یک مجموعه از تصاویر ناسا، تپه های شنی مدور فاقد یخ به نظر می رسند، در مجموعه دیگری پوشیده از یخ اند.

دانشمندان گفتند که شیب تپه های شنی به سمت جنوب نشان می دهد که باد ها در آن مقطع زمانی در سیاره سرخ احتمالا در آن جهت به شن ها می وزیده اند. اما آن ها مطمئن نیستند که چه چیزی ممکن است باعث شده باشد که این تپه های شنی تقریبا به طور کامل دایره ای به نظر برسند.

در بیانیه دانشگاه آریزونا آمده است: تپه های شنی با اشکال و مقدار های مختلف در مریخ رایج اند. در این نمونه، تپه ها تقریبا به طور کامل دایره ای اند که غیرعادی است.

این تصاویر نو را سامانه دوربین آزمایش علمی تصویربرداری با وضوح بالا (HiRISE) تعبیه شده بر روی فضاپیمای مدارگرد شناسایی مریخ (ام آراو) که به دور مریخ می شود، ثبت نموده است.

منبع: فرارو
انتشار: 29 اسفند 1401 بروزرسانی: 29 اسفند 1401 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 2177

به "تصاویری شگفت انگیز از تپه های شنی مدور در مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویری شگفت انگیز از تپه های شنی مدور در مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید