جنگ 100 هزار ساله انسان ها و نئاندرتال ها با یکدیگر

به گزارش مجله افتخار، محققان در دانشگاه بث بریتانیا می گویند شواهدی در دست دارند که نشان می دهد نئاندرتال ها برای قریب 100 هزار سال در حال جنگ با اجداد انسان فعلی بوده اند تا از قلمرو خود محافظت نمایند.

جنگ 100 هزار ساله انسان ها و نئاندرتال ها با یکدیگر

نئاندرتال ها، که 99.7 درصد دی ان ای مشترک با انسان فعلی داشته اند، گروهی از هم خانواده هوموساپین ها (نسل فعلی انسان ها) بودند که 600 هزار سال پیش بر خلاف هم تیره های خود که در آفریقا ماندند، این قاره را ترک کردند و به آسیا و اروپا رفتند.

دانشمندان در تحقیقات تازه خود درباره اجداد باستانی انسان به این نتیجه رسیده اند که با ورود بعدی هوموساپین ها به زیستگاه نئاندرتال ها در آسیا و اروپا جنگی فرسایشی به مدت 100 هزار سال میان این دو تیره درگرفته که در نهایت با انقراض نئاندرتال ها سرانجام پذیرفته است.

نقشه دیرینه شناختی موسسه پژوهشی دانشگاه بث نشان می دهد اجداد انسان فعلی در حدود 160 هزار سال قبل به وسیله شبه جزیره عربستان وارد خاک آسیا شده اند و به سرعت برای تصاحب قلمرو جدید وارد درگیری با ساکنان آن نئاندرتال ها شدند.

مطالعات زیست شناسی نشان می دهد نشان می دهد نئاندرتال ها در 55 هزار سال قبل همچنان در برابر هجوم مهمانان ناخوانده مقاومت می نموده اند تا زمانی که به کل منقرض شده اند.

نئاندرتال ها معمولا به عنوان شکارچیانی ماهر و جنگجویانی خطرناک شناخته می شوند که تنها انسان های مدرن می توانستند از پس رقابت با آن ها برآیند.

اجساد برجا مانده از این تیره از انسان ها نشان می دهد که در استخوان آن ها شکستگی در بازو و حاصل دفع ضربه به صورت مکرر وجود دارد. بقایای نئاندرتال هایی که در غار شانه در در کرستان عراق به دست آمده است نشان می دهد این افراد با ضربه نیزه به سینه و صورت کشته شده اند.

نیکلاس لانگ ریچ، محقق ارشد در بیولوژی تکاملی در دانشگاه بث بریتانیا، می گوید: هرچند جنگ های قبیله ای و بر سر قلمرو میان نئاندرتال ها سابقه داشته است، با این حال درگیری های کوچک، چریکی و شدید که برای مدت طولانی ادامه یافته اند با الگوی جنگ های سرزمینی تطابق دارند.

وی می افزاید: در واقع جنگ هایی از این دست علامت های ظریف از خود به جا می گذارند؛ علائمی که نشان می دهد آنان بلافاصله مقهور مهاجمان نشده اند و برای حدود 100 هزار سال در برابر گسترش انسان مدرن مقاومت نموده اند.

یورو نیوز نوشت، محققان تصور می نمایند توانایی انسان در بهبود ساخت جنگ افزار و ارتقای توان تهاجمی خود باعث پیروزی نهایی انسان در جنگ با نئاندرتال ها شده باشد.

منبع: گردشبان
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 16 آذر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1249

به "جنگ 100 هزار ساله انسان ها و نئاندرتال ها با یکدیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ 100 هزار ساله انسان ها و نئاندرتال ها با یکدیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید