خبرنگاران 330 واحد پلاسمای بهبود یافتگان کووید 19 در تهران اهدا شد

به گزارش مجله افتخار، تهران -خبرنگاران - مدیر کل انتقال خون استان تهران گفت: از ابتدای اجرای طرح اهدای پلاسمای بهبود یافتگان کووید 19 از اول اردیبهشت امسال تا کنون 330 واحد پلاسما توسط این افراد در تهران اهدا شده است.

خبرنگاران 330 واحد پلاسمای بهبود یافتگان کووید 19 در تهران اهدا شد

محمدرضا مهدی زاده روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران اضافه نمود: از ابتدای اجرای طرح اهدای پلاسمای بهبودیافتگان کرونا 430 نفر برای اهدای پلاسما اقدام کردند که از بین آنها 330 واحد پلاسما توسط مراجعه کنندگان به دو مرکز وصال شیرازی و مرکز نوآوری سازمان انتقال خون، اهدا شده است.

وی ادامه داد: آمار اهداکنندگان پلاسما توسط بهبود یافتگان بسیار کمتر از انتظاری است که ما داشتیم، چراکه لیستی از مبتلایان به کرونا و افراد بهبود یافته از سوی دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان های وابسته به آنها در اختیار ما قرار گرفته بود و ما در انتقال خون فراخوانی برای حضور این افراد و اهدای پلاسما دادیم و همچنین از طریق ارسال پیامک هم آنها را دعوت به اهدای پلاسما کردیم، اما متاسفانه میزان استقبال برای اهدای پلاسما کمتر از انتظار ما بود.

مدیرکل انتقال خون استان تهران گفت: لیست بهبود یافته های کووید 19 از سوی سه دانشگاه علوم پزشکی دراختیار ما قرار گرفته بود و در این لیست اسامی افراد بهبود یافته قرار داشت که درمان شده بودند و ما از این بهبود یافته ها تقاضا می کنیم که به شکرانه سلامت خود و با هدف نجات بیماران مبتلا به کرونا برای اهدای پلاسما اقدام کنند.

وی تاکید کرد: نگرانی ما برای فصل پاییز و زمستان است که امکان دارد شیوع کرونا بیشتر شود، بنابراین باید ذخیره کافی پلاسما برای آن زمان را داشته باشیم.

مدیرکل انتقال خون استان تهران تاکید کرد: بهبود یافته ها از کرونا اطمینان خاطر داشته باشند که اهدای پلاسما بعد از بهبودی به هیچ عنوان سیستم ایمنی بدنشان را تضعیف نخواهد کرد و با اطمینان خاطر برای نجات بیمارن و اهدای پلاسما اقدام کنند.

وی ادامه داد: بهبود یافتگان کرونا به شرط داشتن شرایط لازم (همانند شرایط اهدای خون) و نیز گذشت یک ماه از بهبودی می توانند به مراکز وصال و ستاد مرکزی سازمان انتقال خون واقع در جنب برج میلاد مراجعه کنند و از آنها 500 سی سی پلاسما گرفته می شود و پلاسمای اهدایی آنها فریز و بعد از غربالگری و تست سلامت ذخیره می شود و به مراکز درمانی که درخواست کننده این پلاسما برای درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا باشند ارسال می شود و در اختیار آنها قرار می گیرد.

مهدی زاده اضافه نمود: از همه افرادی که به کرونا مبتلا شده اند می خواهیم به دلیل اینکه زمان وجود آنتی بادی این ویروس در بدن آنها مدت زمان کوتاه و محدودی است هرچه زودتر برای اهدای پلاسمای خود اقدام کنند تا بتوانند کمکی برای سلامت مبتلایان به این ویروس باشند.

وی تاکید کرد: اهدا کنندگان خون و همین طور پلاسما اطمینان داشته باشند که انتقال خون بر اساس آخرین استانداردهای سازمان بهداشت جهانی و سازمان های انتقال خون جهان، تمام نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت می کند و تمام مراکز انتقال و اهدای خون و تمام تجهیزات این مراکز در کشور در حال حاضر و همین طور همیشه، ضد عفونی و استریل می شوند و اهدا کنندگان با اطمینان خاطر خون اهدا کنند.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1049

به "خبرنگاران 330 واحد پلاسمای بهبود یافتگان کووید 19 در تهران اهدا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 330 واحد پلاسمای بهبود یافتگان کووید 19 در تهران اهدا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید