پرفسور عبدالمجید ارفعی؛ تنها بازمانده عیلامی ها در ایران از بیمارستان ترخیص شد، کرونا مترجم 81 ساله الواح هخامنشی را رها کرد

به گزارش مجله افتخار، خبرنگاران: پرفسور عبدالمجید ارفعی، متخصص زبان های باستانی و خواننده الواح هخامنشی که 81 سال سن دارد و حدود سه هفته به دلیل ابتلا به بیماری کرونا در بیمارستان مسیح دانشوری تهران بستری بود، شب گذشته با بهبودی نسبی از بیمارستان ترخیص و به منزل بازگشت.

پرفسور عبدالمجید ارفعی؛ تنها بازمانده عیلامی ها در ایران از بیمارستان ترخیص شد، کرونا مترجم 81 ساله الواح هخامنشی را رها کرد

عبدالمجید ارفعی سال های عمر خود را وقف خوانش کتیبه های هخامنشی کرد و تنها شاهد پرونده الواح هخامنشی در دادگاه عالی آمریکا بود که توانست اثبات کند این آثار متعلق به مردم ایران است و بدین ترتیب از توقیف الواح و حراج آن ها به نفع دو خانواده یهودی که به دلیل از دست دادن اعضای خانواده شان در یک انفجار در سرزمین های هخامنشی به دادگاه های آمریکا شکایت برده بودند جلوگیری کرد و بدین ترتیب حکم نهایی استرداد الواح هخامنشی ایران در موسسه شرق شناسی شیکاگو به نفع ایران صادر شد.

گام پایانی برای بازگشت بخش نخست الواح هخامنشی از شیکاگو

پرفسور عبدالمجید ارفعی شانس آنرا یافت تا به خوانش الواح هخامنشی در موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو بپردازد و نتیجه ترجمه الواح هخامنشی به خط میخی عیلامی را نیز منتشر کند. او هم اکنون نیز در فرهنگستان هنر مشغول ترجمه بخشی دیگر از متون الواح متعلق به برج و باروی تخت جمشید است. روایت عبدالمجید ارفعی از سال ها تلاش برای خوانش الواح هخامنشی و چگونگی ورود به تیم حقوقی ایران برای اثبات تعلق الواح هخامنشی به عنوان اشیای فرهنگی متعلق به ملت ایران و جلوگیری از فروش آن ها نیز خواندنی است.

سرنوشت الواح هخامنشی در دست 3 قاضی آمریکایی

پرفسور عبدالمجید ارفعی، که از او با عنوان نامه رسان عهد باستان نیز یاد شده است و برخی معتقدند او آخرین بازمانده عیلامی ها به دلیل توان ترجمه متون کهن و خط میخی عیلامی در ایران است، حالا چند ساعت است که با تجهیزات بیمارستانی و البته بهبود شرایط جسمانی ناشی از ابتلا به کرونا با یک کپسول اکسیژن 10 لیتری از بیمارستان ترخیص شده و در منزل ادامه درمان تا بهبودی کامل را طی می کند.

خبرنگاران به بهانه ترخیص پرفسور عبدالمجید ارفعی از بیمارستان و طی دوران کامل درمان در منزل پرونده عبدالمجید ارفعی را از زبان متخصصان و اساتید دانشگاه تقدیم او می کند و برای او و تمامی مبتلایان به کووید19 آرزوی سلامت و بهبهودی کامل دارد.

منبع: صدای میراث
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1273

به "پرفسور عبدالمجید ارفعی؛ تنها بازمانده عیلامی ها در ایران از بیمارستان ترخیص شد، کرونا مترجم 81 ساله الواح هخامنشی را رها کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرفسور عبدالمجید ارفعی؛ تنها بازمانده عیلامی ها در ایران از بیمارستان ترخیص شد، کرونا مترجم 81 ساله الواح هخامنشی را رها کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید