راه اندازی کانال اقتصادی ایران و سوئیس در انتظار تصمیم برای تخصیص ارز

به گزارش مجله افتخار، بهمن ماه سال گذشته بود که سوئیسی ها چراغ سبز خود را برای تعامل با ایران به وسیله کانال اقتصادی مشترک با اولویت دارو و محصولات غذایی میان دو کشور اعلام کردند. همان زمان روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی به نقل از یک نماینده وزارت دارایی سوئیس گزارش داد: سوئیس ازآن جهت که عضو اتحادیه اروپا نیست، بخش گسترده ای در داروسازی دارد و به سنت بی طرفی در مناقشات سیاسی پایبند است. به همین دلیل از امتیاز های ویژه ای برای میزبانی چنین ساختاری برخوردار است.

راه اندازی کانال اقتصادی ایران و سوئیس در انتظار تصمیم برای تخصیص ارز

از طرفی، حدود 60 درصد از صادرات سوئیس به ایران مربوط به صادرات دارو و تجهیزات پزشکی است و راه اندازی کانال اقتصادی جدید برای تأمین داروی داخلی از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر این، همان طور هم که شریف نظام مافی رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئیس تأکید داشته، این اولین تجربه همکاری ایران و سوئیس در دوران تحریم ها و در قالب راه اندازی کانال اقتصادی مشترک نیست. دولت سوئیس در تحریم های قبلی به وسیله این کانال اقتصادی اقلام بشردوستانه، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی را در اختیار ایران قرار می داد و میخواهد تا بار دیگر این کانال را احیا کند. بااین حال شدت تحریم های یکجانبه گرایانه آمریکا از سال گذشته و اداره این کانال اقتصادی توسط دولت سوئیس جدا از سازوکار اینستکس، باعث شد تا راه اندازی این کانال اقتصادی به تعویق بیفتد.

انتها، دولت سوئیس روز پنجشنبه 10 بهمن در اطلاعیه ای گفت که اولین پرداخت به وسیله کانال تجاری این کشور با ایران برای ارسال دارو، به طور آزمایشی اجرا شده است و به زودی به شکل کامل به جریان خواهد افتاد.

سفارت سوئیس در تهران در توییتی با اعلام راه افتادن این کانال نوشت: روز نقطه عطف مهم پس از اولین پرداخت پیروز برای محموله دارویی، به طور آزمایشی و آماده شدن بسترساز و کار اقتصادی جهت تحویل کالاهای انسان دوستانِ، تأمین اقلام کشاورزی، غذایی، دارویی و تجهیزات پزشکی. با تشکر از تمامی مقامات ایرانی، سوئیسی و آمریکایی.

اعتماد، شرط پایدار کانال اقتصادی ایران و سوئیس

هفته گذشته، مارکوس لایتنر سفیر سوئیس در نشستی خبری که در محل سفارت سوئیس برگزار گردید، درباره راه اندازی این کانال گفت: برنامه ما این است که سازوکاری را شروع کنیم که در طول زمان پایدار بماند. لذا باید اطمینان یابیم که منابع اقتصادی ایران را به حساب های موردنظر در سوئیس منتقل تا این حرکت پایدار را تضمین کنیم. در این راستا ما با همه طرف ها در حال مذاکره هستیم اما اطمینان داریم که این سازوکار می تواند در درازمدت پایدار باشد.

او با تأکید بر اینکه مکانیسم سوئیسی فقط برای شرکت های سوئیسی است و کشورهای دیگر می توانند از سازوکارهای دیگری استفاده نمایند، تأکید داشت که پایدار ماندن این کانال در گروی اعتماد طرفین است.

از طرفی سفیر سوئیس بر این باور است که در شرایط فعلی می توان این همکاری را به عنوان یک سیگنال سیاسی از سوی آمریکا دانست که فرستاده شد تا این کانال بتواند کار خود را شروع کند.

واردات دارو از کانال اقتصادی سوئیس تبلیغاتی است

دو روز بعد از نشست خبری سفیر سوئیس، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در اجلاس سراسر روسای دانشکده ها و آموزشکده های دانشگاه فنی و حرفه ای کشور، واردات دارو از کانال اقتصادی سوئیس را موضوعی تبلیغاتی توصیف کرد و گفت: اینکه برای واردات دو میلیون دلار دارو به وسیله کانال اقتصادی سوئیس اجازه داده می شود این یعنی اقتصاد بزرگ و کشور ما را به درستی نشناخته اند. میزان واردات دارو به ایران فقط در امسال بیش از 3 میلیارد دلار بوده که برای آن پول پرداخت نموده و واردات انجام داده ایم.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی هم صِرف انجام مکانیزم فنی مبادله بدون امکان انتقال منابع را کافی ندانست و فراهم سازی مکانیزم انتقال منابع و تأمین اقتصادی آن را معیار مهمی برای ارزیابی صحت ادعای آمریکایی ها گفت.

واردات از کانال اقتصادی سوئیس، مشروط به تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی

پس از اظهارنظرهای مسئولان دولتی در رابطه با راه اندازی این کانال اقتصادی، شریف نظام مافی رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئیس در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران میزان عملکرد این کانال و چشم انداز آن را منوط به تصمیم بانک مرکزی مبنی بر شارژ کردن آن دانست.

به گفته مافی، ساختار کانال اقتصادی سوئیس با زحمات بانک مرکزی و دولت سوئیس نهایی شده است، اما اینکه بانک مرکزی بخواهد چه تصمیمی در رابطه با به اصطلاح تغذیه این کانال بگیرد، موضوعی است که او از آن اظهار بی اطلاعی کرد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئیس در پاسخ به این سؤال چه تضمینی وجود دارد که آمریکا در فرایند فعالیت این کانال اختلال ایجاد نکند و اصلاً خزانه داری آمریکا اجازه تزریق پول ایران را به آن کانال بدهد، گفت: قراردادهای مربوط به خرید دارو در این کانال دولتی و بین دولت های ایران و سوئیس است. من فکر می کنم نهایتاً این موضوع برمی شود به نیازهای ما و اینکه اصلاً ما تا چه اندازه می خواهیم از این کانال درزمینه دارو، غلات و تجهیزات پزشکی استفاده کنیم.

نظام مافی بار دیگر تأکید کرد: در حال حاضر آنچه نهایی شده است، ساختار این کانال اقتصادی است؛اینکه رویه پرداخت به چه صورت باشد تا نهایتا پول به دست فروشنده برسد؛ اینکه قرار باشد چه مقدار خرید و فروش صورت گیرد، بستگی دارد به تصمیم بانک مرکزی مبنی بر تخصیص ارز به این کانال اقتصادی. چون از آن طرف فروشنده، به عنوان مثال شرکت های صاحب نام حوزه دارو مانند رش، نوارتیس و ... تعیین هستند، اما از این طرف خریداران ایرانی باید ارز داشته باشند تا بتوانند از این کانال خرید نمایند.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئیس با اشاره به اظهارنظرهای سیاسی در رابطه با این کانال، اضافه نمود: بعید می دانم کشور سوئیس که رابطه خوبی با ایران دارد و در زمینه های متفاوتی هم با ایران همکاری داشته است،با راه اندازی این کانال اقتصادی صرفا هدف تبلیغاتی باشد. چون فکر نمی کنم دولت این کشور نیازی به تبلیغات این چنینی داشته باشد.

نظام مافی با تاکید بر اینکه سوئیسی ها این کانال را به واقعیت راه انداخته اند، گفت: در نهایت این ما هستیم که باید تصمیم بگیریم می خواهیم از آن استفاده کنیم یا خیر. کمااینکه باید در نظر داشته باشیم اگرچه این کانال اقتصادی جوابگوی همه نیازهای ما نیست، اما یک نقطه مثبت در روابط بانکی ما به شمار می رود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 5 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 768

به "راه اندازی کانال اقتصادی ایران و سوئیس در انتظار تصمیم برای تخصیص ارز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی کانال اقتصادی ایران و سوئیس در انتظار تصمیم برای تخصیص ارز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید