عبور از استاندارد جهانی عمر کاری قالب های ریخته گری مداوم در ماشین 2 و 5

به گزارش مجله افتخار، خبرگزاری خبرنگاران- شرکت فولاد مبارکه با تکیه بر توانمندی های متخصصان داخلی و خودباوری پیروز به عبور از استاندارد جهانی عمر کاری قالب های ریخته گری مداوم در ماشین 2 و ماشین 5 ریخته گری گشت.

عبور از استاندارد جهانی عمر کاری قالب های ریخته گری مداوم در ماشین 2 و 5

به گزارش خبرنگاران، روح الله بیرانوند، رئیس تعمیرگاه ریخته گری مداوم شرکت فولاد مبارکه در گفت وگو با خبرنگار فولاد اظهار کرد: ماشین های ریخته گری مداوم از یک قالب ریخته گری مداوم و تعدادی سگمنت تشکیل شده که بنا به طراحی ماشین ریخته گری، به ترتیب خاصی پشت سر هم قرار گرفته و نصب می شوند.

وی افزود: در ابتدای ریخته گری، مذاب وارد قالب شده و انجماد اولیه آغاز می گردد. سپس تختال تشکیل شده، از قالب خارج شده و به وسیله سگمنت ها، به سمت انتهای ماشین ریخته گری هدایت می گردد. قسمت بالای ماشین ریخته گری که از قالب و سگمنت صفر تشکیل شده، تحت تنش های حرارتی و نیروهای فرواستاتیکی بسیار شدید قرار گرفته است، ولی در انتهای ماشین ریخته گری با توجه به افت دمای تختال، این تنش های حرارتی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کنند، ازاین رو عمر کاری قالب نسبت به سگمنت های انتهای ماشین ریخته گری کمتر است و پس از تولید تناژ مشخصی، باید تعویض گردد.

رئیس تعمیرگاه ریخته گری مداوم شرکت فولاد مبارکه گفت: در شرکت های معتبر دنیا معمولا قالب های عادی را برای عمر کاری 45 هزار تن هدف گذاری می کنند و چنانچه بر روی قالب عملیات، بهینه سازی نظیر پوشش دهی صفحات مسی انجام گردد، انتظار می رود حداکثر 90 هزار تن محصول تولید گردد؛ در فولاد مبارکه نیز در سال های اخیر بهبودهای فراوانی بر روی قالب های ریخته گری اجرا شده که از آن جمله می توان به پوشش دهی صفحات مسی قالب ها در داخل کشور اشاره کرد که موفقیتی چشمگیر بود.

وی ادامه داد: به واسطه همین بهبودها، قالب شماره 44 در دوم مهرماه سال جاری بر روی ماشین 2 ریخته گری شرکت فولاد مبارکه نصب شده و در یک رکورد کاری و بدون تعویض و تعمیر، تا 5 آبان ماه مورد بهره برداری قرار گرفته و مجموعا میزان 98 هزار و 100 تن تختال به وسیله این قالب، ریخته گری شد که به میزان 8 هزار و 100 تن بالاتر از استاندارد مطلوب دنیای بوده و مهر تأییدی بر توانمندی و دانش فنی ایجادشده در مجموعه ریخته گری مداوم شرکت فولاد مبارکه است.

بیرانوند تأکید کرد: در همین دوره زمانی، قالب شماره 7 که در 30 شهریورماه سال جاری بر روی ماشین 5 ریخته گری فولاد مبارکه نصب شده، در یک رکورد مشابه، به صورت مداوم و بدون هیچ گونه تعمیر یا تغییر تا اول آبان ماه سال جاری مورد استفاده قرار گرفت و مجموعا 93 هزار و 600 تن تختال به وسیله این قالب بر روی خط یک ماشین 5 ریخته گری تولید گشت که به میزان 3 هزار و 600 تن از استاندارد دنیای فراتر رفته و این امر نشان از اثربخش بودن فعالیت های اجرا شده بر روی این تجهیز است. وی در انتها یادآور شد: افزایش عمر کاری قالب و تجهیزات ماشین های ریخته گری به معنی کاهش توقفات، کاهش مصرف قطعات یدکی، کاهش قطعات مصرفی، افزایش در دسترس بودن خط تولید، کاهش تعمیرات، افزایش راندمان تولید و تعمیرات و در نهایت موجب افزایش خودباوری در فولاد مبارکه و واحد ریخته گری مداوم خواهد شد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 26 آذر 1400 بروزرسانی: 26 آذر 1400 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1845

به "عبور از استاندارد جهانی عمر کاری قالب های ریخته گری مداوم در ماشین 2 و 5" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبور از استاندارد جهانی عمر کاری قالب های ریخته گری مداوم در ماشین 2 و 5"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید