عملیات مرمتی خانه حاج آقا محسن عراقی در استان مرکزی درحال انجام است

به گزارش مجله افتخار، مرمت خانه حاج آقا محسن با اعتباری بالغ بر 3میلیارد ریال در استان مرکزی در حال اجرا است اما برای مرمت کامل این بنا به 50میلیارد ریال اعتبار احتیاج است.

عملیات مرمتی خانه حاج آقا محسن عراقی در استان مرکزی درحال انجام است

به گزارش مجله افتخار به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، سید محمد حسینی مدیر کل میراث فرهنگی این استان، امروز یکشنبه 25 شهریوربا اعلام این خبر گفت: خانه تاریخی حاج آقا محسن عراقی یکی از شاخص ترین بناهای دوره قاجاریه در شهر اراک است که در سال 87 در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است. خانه های تاریخی به عنوان شناسنامه معماری دوره های مختلف یک کشور معرفی می شوند چرا که یکی از مهم ترین میراث فرهنگی، معماری و تاریخ یک منطقه به شمار می روند.

او اضافه نمود: عملیات پاک سازی محوطه، مرمت اضطراری فضاهای داخلی خانه، آوار برداری، سبک سازی، بام سازی، تخلیه آوار بخش حوض خانه و حوض حیاط مرکزی با اعتباری بالغ بر 3 میلیارد ریال در امسال در حال اجرا است اما برای مرمت کامل این بنا اعتباری بالغ به 50 میلیارد ریال مورد احتیاج است.

او در ادامه گفت: کمبود اعتبار برای مرمت و نگهداری آثار تاریخی یکی از مشکلاتی است که میراث فرهنگی استان مرکزی با آن روبرو است اما با این وجود، با تمام بضاعت از گنجینه های بی بدیل این استان حفاظت می کنیم اما باید توجه داشت که همپوشانی دستگا های دیگر مانند شهرداری یک اصل در حفظ این آثار است زیرا در حقیقت این بنا پس از مرمت به عنوان یک جاذبه گردشگری شهری بدل می گردد. همکاری بنیاد خیریه محسنی و آموزش و پرورش به عنوان مالکان اصلی این بنا نیز مسئله دیگری است که امیدواریم هرچه سریعتر میسر گردد. البته وراث دارای نگاه بسیار فراخی هستند و ضمن همکاری با این اداره کل بر احیا این بنا نیز تاکید دارند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 26 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 275

به "عملیات مرمتی خانه حاج آقا محسن عراقی در استان مرکزی درحال انجام است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیات مرمتی خانه حاج آقا محسن عراقی در استان مرکزی درحال انجام است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید