مخالفت ارتش پاکستان با واگذاری پایگاه نظامی به آمریکا

به گزارش مجله افتخار، فرمانده ارتش پاکستان گفت که ارتش این کشور در صورت مخالفت دولت پایگاه نظامی در اختیار آمریکا برای عملیات در افغانستان قرار نخواهد داد.

مخالفت ارتش پاکستان با واگذاری پایگاه نظامی به آمریکا

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری، قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش پاکستان اعلام نمود که ارتش این کشور در صورت مخالفت دولت پاکستان پایگاه نظامی در اختیار آمریکا برای عملیات در افغانستان قرار نخواهد داد.

به نوشته د نیوز، مقامات پاکستان بارها تاکید کردند که پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان به آمریکا برای ادامه عملیات ضدتروریستی پایگاه نظامی نخواهند داد.

در این راستا، عمران خان نخست وزیر پاکستان در واکنش به گزارش ها مربوط به واگذاری پایگاه هوایی در خاک این کشور به آمریکا، گفته است: اسلام آباد قطعا به سیا اجازه نخواهد داد که از خاک این کشور برای عملیات ضدتروریستی پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان استفاده کند.

عمران خان تاکید کرده است که پاکستان اجازه هیچ گونه عملیات از خاک این کشور علیه افغانستان را نخواهد داد.

جمع آوری اطلاعات و عملیات ضدتروریستی در افغانستان به چالش مهمی برای مقامات دولت نو آمریکا پس از خروج نظامیان خارجی از این کشور تبدیل شده است.

عمران خان بارها مخالفت خود برای همکاری با آمریکا در عملیات ضدتروریسم را نام کرده و بسیاری اعتقاد دارند که پذیرش حضور سیا یا نیروهای ویژه آمریکا در خاک پاکستان نوعی خودکشی سیاسی برای وی خواهد بود.

یک رسانه آمریکایی در واکنش به این اظهارت مقامات پاکستان نوشته است که به رغم این اظهار نظر عمران خان، مقامات آمریکایی امیدوار هستند که به صورت پنهانی بتواند با ارتش و سازمان اطلاعات پاکستان به برای انجام عملیات ضدتروریستی به توافق برسند.

ویلیام برن، رئیس سیا زمانی که در یک سفر اعلام نشده به پاکستان سفر کرد با عمران خان دیدار نداشته و تنها با سازمان اطلاعات پاکستان دیدار کرده است.

جک سالیوان، پیش از این از گفت وگوی سازنده با پاکستان درباره عدم تبدیل شده افغانستان به مکانی برای فعالیت تروریسم خبر داده بود، هرچند وی جزئیاتی بیشتری در این باره ارائه نکرده است.

مقامات آمریکا از جمله رئیس سیا درباره قدرت گیری مجدد داعش و القاعده در افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی در این کشور هشدار داده و گفته اند که خارج شدن نیروهای خارجی قدرت سیا برای جمع آوری اطلاعات و مبارزه با تروریسم در افغانستان را به شدت کاهش خواهد داد.

/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1662

به "مخالفت ارتش پاکستان با واگذاری پایگاه نظامی به آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت ارتش پاکستان با واگذاری پایگاه نظامی به آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید