مقبره بداق سلطان یکی از جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی است

به گزارش مجله افتخار، جاذبه ها/ براساس خبرهای بدست آمده، مقبره بداق سلطان یکی از جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی است.

مقبره بداق سلطان یکی از جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی است

مقبره بداق سلطان در قسمت جنوب غربی شهر مهاباد قرار گرفته است. این بنا بر روی تپه ای واقع شده است. آنجا قبرستانی هست کهنه که بواسطه قرار گرفتن آرامگاه بداق سلطان در آن قبرستان بداق سلطان نامیده می گردد و بعلاوه به گومبه زان (گنبدان) نیز مشهور است. این آرامگاه از دو قسمت، یکی فضای ورودی و دیگری اتاق اصلی تشکیل شده که قبر بداق سلطان در قسمت اصلی آن قرار گرفته است. بر روی هر کدام از دو قسمت مقبره گنبدی ساده قرار گرفته است.

این بنا ترکیبی از سنگ و آجر قرمز چهار گوش و ملاط ماسه و آهک و دقیقا براساس فرم معماری مقابر دوره صفوی است که از سه قسمت شمالی، جنوبی و گنبد دوار مرکزی تشکیل شد. ورودی شمالی بر اثر حادثه ای سالها بعد از احداث تخریب شده که با حفاری اولیه و بیرون آمدن از راههای زیرین بنا که به صورت ازاره زیر سنگهای بنا گذاشته شده، مشاهبت کاملی با بنای مسجد جامع مهاباد دارد. با توجه به ابعاد و مقدار آجرها و فرم معماری گنبدی و پایه های کشه شده ایوانی با بنای مسجد جامع و بنای مشابه آن در منطقه و نیز روایات عامه از نام بداق سلطان و منابع و متون تاریخی و مقایسه پلان مقبره با بناهای مشابه، این بنا نزدیک به سیصد و پنجاه سال پیش ساخته شده و از آثار کامل و مهم دوره صفوی است.

این بنا مجموعا هفت جرز یا پایه تزئینی در قسمت شرق و غرب با طاقنماهای تزئینی ورودی ایوان شمالی و جنوبی دارد. گنبد اصلی به فاصله 1/20 متر از ورودی اصلی در قسمت شمالی و تقریبا در مرکز بنا قرار گرفته و قبور پیدا شده در اطراف آن مربوط به دوره ای مشابه است و بداق سلطان نیز در این مکان دفن شد. احتمال می رود یکی از قبور متعلق به شخص نیکوکار و خیری باشد که اهالی وی را مقدس می دانسته اند و شاید به همین دلیل به صورت زیارتگاهی درآمده است.

ضمن حفاری، تکه سنگهای اصلی گور بداق سلطان که در مرکز گنبد قرار داشت و از سنگ مرمر مشابه با گرانیت بود، پیدا شد و در گوشه ضلع جنوبی مقبره سنگ گور دیگری با این نوشته نمودار شد: هذا مرقد المرحوم المغفور عبدالله خان ابن المرحوم بوداق خان المکری سنه 1262. نوشته این گور نشان می دهد که سایر قبور خارج از گنبد نیز متعلق به بستگان بداق سلطان بوده که این امر نیز با نظام های فئودالی دوره صفوی سازگار بوده است.

منبع: همگردی
انتشار: 5 مهر 1401 بروزرسانی: 5 مهر 1401 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 2099

به "مقبره بداق سلطان یکی از جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقبره بداق سلطان یکی از جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید