هرچیزی که باید درباره کاخ کرملین مسکو بدانید، عکس

به گزارش مجله افتخار، کرملین، پناهگاه اسطوره ای روسیه که خود به تنهایی مانند یک شهر، دارای کاخ های متعدد، اسلحه خانه، کلیسا و یک دژ قرون وسطایی است، دولت مدرن را به گذشته افسانه ای آن در قرون حکومت روس کیِف (Kievan Rus) متصل می نماید. زمانی که حکومت کیِف از بین رفت و امپراطوری آن تحت فشار حملات خارجی و کشتارهای خونین قرن های 11 و 12 تکه تکه شد، شاهزاده های منطقه قدرت یافتند. در سال 1147، زمانی که روس کیِف در حال تجربه آخرین درد های قبل از مرگش بود، یک وقایع نگار، جشنی را ثبت نموده که در خانه شکار یوری دولگاروکی (Yuri Dolgorukiy)، شاهزاده حکمران روستوف و سوزدال برپا شده بود. این خانه در بالای یک تپه با موقعیتی عالی قرار داشت و مشرف به مسکو و رودهای نِگلینا بود. این خانه عظیم حتی در زمان های پر آشوب به توسعه خود ادامه داده و تبدیل به یک شهرک با استحکامات دفاعی شد که همان کرملین امروزی است.

هرچیزی که باید درباره کاخ کرملین مسکو بدانید، عکس

در کمتر از یک قرن، این شهرک اقدام به استقلال طلبی برای قلمرو شاهزادگی در امپراطوری مغول ها کرد. در میانه قرن 14 شاهزاده های آن به چنان مقام و قدرتی رسیدند که مسکو محل استقرار کلیسای ارتدوکسی روسیه شد. در زمان حکومت ایوان کبیر (1505-1462) حکومت مسکو در سرتاسر روسیه توسعه پیدا کرد و اهمیت کرملین به عنوان مرکز قدرت روسیه بسیار بیشتر شد. در سال 1480، عمارتی که زمانی یک خانه شکار بود تبدیل به یک شهر با استحکامات نظامی با ابهت شد.

دیوارهای سنگی آن مورد برکت کلیسای جامع باشکوهی قرار می گرفت که از دلش قد برافراشته و ایوان در آنجا منشوری را که طی آن مسکو به امپراتوری مغول متصل بود را پاره کرد. طی دو قرن بعدی تا زمانی که پتر کبیر پایتخت روسیه را به سن پترزبورگ انتقال دهد، کرملین به عنوان صحنه اصلی رویدادهای تاریخی باشکوه و گاه مخوف حکومت تزارها عمل می کرد.

بعد از انتقال حکومت به سن پترزبورگ، شهر و کرملین اهمیتشان افت کرد. هر چند انتخاب مسکو توسط بلشویک ها به عنوان پایتخت در مارس سال 1918 این اهمیت و توجه را به آن بازگرداند و در زمان حکومت شوروی، کرملین زندگی دوباره خود را به عنوان مرکز قدرت شروع کرد. اگر چه دولت شوروی به طور قطع آثار خود را بر چهره کرملین گذاشت، اما این دژ چند صد ساله هنوز هم تأثیرات اولین تزارها را منعکس می نماید. به ویژه در میدان کلیسای جامع، روح ایوان مخوف، بوریس گودونوف و اولین رومانف ها بسیار بیشتر از استالین و لنین حس می گردد.

محوطه های کرملین

اسلحه خانه: اسلحه خانه کرملین به دستور پتر کبیر ساخته شد و در آن هم ساخت و هم انبار مهمات و اسلحه در کنار هم صورت می گرفت. بعد از عقب نشینی فاجعه بار ناپلئون از مسکو، این بنا تبدیل به موزه ای برای گرامیداشت پیروزی روسیه شد. بیشتر توپ هایی که در کنار آن چیده شده اند جزو غنایمی بودند که از ارتش فراری و از هم پاشیده فرانسه به دست آمد. این ساختمان امروزه محل استقرار سران گارد کرملین است.

کاخ دولت کرملین: این سازه شیشه ای و بنتی، در سال 1961 تکمیل شده و یکی از جدیدترین الحاقات کرملین به شمار می رود. این کاخ در روزگار آرام حکومت خروشیوف ساخته شد تا میزبان حذب کمونیست باشد. سبک اجرای معماری بنا بسیار دقیق و باشکوه است. آمفی تئاتر عظیم این ساختمان با 6000 جایگاه یکی از اصلی ترین بخش های آن به حساب می آید. امروزه کاخ کرملین برای اجراهای باله مورد استفاده قرار گرفته و نقش برجسته معروف لنین از آن حذف شده است.

ساختمان سنا: ساختمان باشکوه نئوکلاسیکی سنا، به دستور کاترین کبیر ساخته شده و یکی از آثار زیبا و ارزشمند معماری به نام ماتْوی کازاکوف (Matvey Kazakov) در مسکو است. هدف کاترین از ساخت این بنا ایجاد مکانی برای شورای مشورتی بود اما بیشتر شهرت آن بعد از انقلاب، به عنوان محل کار لنین بود. امروزه ساختمان سنا به عنوان اقامتگاه رسمی رئیس جمهور مورد استفاده قرار می گیرد.

میدان کلیسای جامع: اگر روسیه را مانند یک عروسک ماتروشکای تو در تو در نظر بگیرید، مسکو در دل روسیه، کرملین در دل آن و میدان کلیسای جامع آخرین قطعه در داخل کرملین محسوب می گردد. میدان کلیسای جامع کرملین اولین بنای عظیم عمومی شهر بود که در زمان رشد قدرت مسکو در اوایل قرن 14 ساخته شد. این میدان برای قرن ها قلب نمادین حکومت تزارها بود. کلیسایی که در این میدان وجود دارد، در دهه 1470 به عنوان محل استقرار کلیسای ارتدوکسی روسیه و به دستور ایوان کبیر ساخته شد. تا قبل از انتقال پایتخت به سن پترزبورگ، میدان کلیسای جامع مرکز قدرت سیاسی کشور بود و تمام مراسم های تاج گذاری، مجمع اشراف و رویدادهای مرتبط به دولت در اینجا برگزار می شدند.

اگر تندیس لنین را نادیده بگیرید، میدان کلیسای جامع هنوز حس و حال دوران تزاری روسیه را بازتاب می دهد. دور تا دور این میدان را مجموعه ای از کلیساها، برج ها و کاخ ها محاصره نموده اند که در کنار هم کل تاریخ آن بازه زمانی را به نمایش می گذارند. با بازدید از کرملین و بناهای تاریخی متعدد آن، می توانید سفری به گذشته نموده و تاریخ پر فراز و نشیب روسیه را مرور کنید. قطعاً گردش در دل دیوارهای کرملین تجربه ای بی تکرار و گران بها خواهد بود که طی سفر به شهر مسکو نباید از دست داد.

منبع: گردشبان
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1114

به "هرچیزی که باید درباره کاخ کرملین مسکو بدانید، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرچیزی که باید درباره کاخ کرملین مسکو بدانید، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید