چرا زنان بیشتر درگیر عوارض جانبی داروها هستند؟

به گزارش مجله افتخار، بررسی گسترده ای که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا اجرا شده است، نشان می دهد، عوارض جانبی داروها در زنان در حدود دو برابر بیشتر از مردان بروز می کند. البته درباره همه داروها این شرایط مشاهده نمی شود. اما در میان 86 دارویی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفته اند، 76 دارو در زنان عوارض جانبی بیشتری داشته اند.اما چرا این طور است و چه کاری می توان برای مدیریت بهتر این عوارض انجام داد؟

چرا زنان بیشتر درگیر عوارض جانبی داروها هستند؟

بسیاری از افراد تصور می کنند چون عملکرد بدن زنان و مردان در بسیاری از بخش ها شبیه هم است، پس واکنش بدن آن ها در زمان مصرف داروها یکسان است. در حالی که بدن زنان و مردان تفاوت های قابل توجهی با همدیگر دارد که این تفاوت ها می توانند تا حد زیادی چرایی بروز عوارض جانبی شدیدتر داروها را توضیح دهند. معده زنان زمان طولانی تری برای انجام کار خود در مقایسه با معده مردان نیاز دارد. در نتیجه داروها زمان بیشتری در معده زنان می مانند. در عین حال که معده زنان به صورت معمول حالت اسیدی بیشتری در مقایسه با مردان دارد. اعضای داخلی زنان به صورت معمولی از مردان کوچک تر است. این موضوع به ویژه درباره اعضایی مانند کبد که نقش مهمی در متابولیسم داروها بر عهده دارد، اهمیت بیشتری دارد. کلیه زنان آهسته تر از کلیه مردان، کار می کند و در نتیجه داروها دیرتر از بدن زنان خارج می شوند. میزان پلاسما در زنان کمتر از مردان است. در نتیجه غلظت داروها در خون زنان می تواند بالاتر باشد. درصد چربی در بدن زنان به صورت معمول بیشتر از مردان است. این موضوع تاثیر مستقیم بر متابولیسم داروها در بدن دارد. در نهایت این که هورمون های بدن زنان به واسطه دوره ماهانه در طول ماه تغییر می کند که این موضوع می تواند روی عملکرد داروها اثر بگذارد.

برای کاهش عوارض جانبی داروها چه کنیم؟

واقعیت این است که یکی از مهم ترین قدم ها در این زمینه را باید شرکت های داروسازی بردارند. تا به این جا در بسیاری از تست های آزمایشگاهی و بررسی داروها، نمونه بیشتر از بین مردان انتخاب شده است و در نتیجه هنوز اطلاعات دقیقی در باره واکنش بدن زنان به برخی داروها و طول عمر آن در بدن زنان نداریم. اما جدای از این اقدام، خود زنان هم می توانند در کوتاه مدت قدم هایی بردارند. در زمان مصرف دارو به عوارض جانبی آن توجه داشته باشید. اگر عوارض آزاردهنده هستند به هیچ عنوان دارو را سرخود قطع نکنید، در عوض با پزشک تماس بگیرید و در باره کاهش دوز یا جایگزینی دارویی جدید با او مشورت کنید. برخی اقدامات می توانند عوارض جانبی داروها را کاهش دهند. این دستورات معمولا روی بروشور داروها نوشته شده اند. در این باره اطلاعات کافی کسب و سعی کنید حتما آن ها را رعایت کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1118

به "چرا زنان بیشتر درگیر عوارض جانبی داروها هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا زنان بیشتر درگیر عوارض جانبی داروها هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید