کشف گور دسته جمعی 100 پسر جوان در چیچن ایتزا

به گزارش مجله افتخار، ایسنا/ براساس آخرین اخبار منتشر گشته، کشف گور دسته جمعی 100 پسر جوان در چیچن ایتزا صورت پذیرفت.

کشف گور دسته جمعی 100 پسر جوان در چیچن ایتزا

نتایج یک کاوش تازه درباره یک گور دسته جمعی شامل بقایای بیش از 100 نفر نشان می دهد که این افراد در جریان مجموعه ای از مراسم های آیینی مایاها قربانی شده بودند. نکته قابل توجه درباره این گور آن است که تمامی بقایا به پسران جوانی تعلق دارند که در یک بازه زمانی 500 ساله دفن شده اند.

لایوساینس در این باره نوشت، باستان شناسان پس از انجام آزمایش DNA درباره 64 اسکلت از مجموع بقایای یافته شده که در سال 1967 درون مخزن زیرزمین مخصوص انبار کردن آب در چیچن ایتزا واقع در مکزیک کشف شده بود، به این نتیجه رسیدند. محققان نتایج این تحقیق را در مقاله ای در 12 می در ژورنال نیچر منتشر کردند.

نتایج تاریخ گذاری رادیوکربن نشان می دهد که این دالان در فاصله اوایل قرن هفتم و اواسط قرن دوازدهم میلادی مورد استفاده قرار گرفته بود. بعلاوه نتایج آزمایش های ژنتیک نشان می دهد تمام بقایا به پسرانی تعلق داشته است که یک چهارم آنها با یکدیگر ارتباط خویشاوندی داشتند. محققان بعلاوه دو دوقلو در بین این بقایا کشف کردند.

رودریگو بارکوئورا (Rodrigo Barquera) محقق ارشد این مقاله در گفت و گو با لایوساینس شرح داد: بیشتر این بقایا به افرادی بین 3 تا 6 سال تعلق دارند. با توجه به اینکه بسیاری از این افراد به یکدیگر مرتبط بودند، میتوان نتیجه گرفت که فقط خانواده های خاصی به این گور دسترسی داشتند و همه نمی توانستند بقایای کودکشان را در این مکان قرار دهند، چرا که یک افتخار بزرگ بود.

نحوه مرگ پسرانی که در این مکان دفن شده اند هنوز تعیین نیست.

بارکوئورا اضافه کرد: با توجه به آنالیز استخوان ها نتوانستیم هیچ اثری از زخم پیدا کنیم، در نتیجه این افراد به مخزن پرتاب نشده بودند.

به گفته این محقق، ادامه تحقیقات می تواند احتمال مسموم شدن آنها را تایید یا تکذیب کند.

این گور از جهاتی برای محققان غافلگیر کننده بود، چرا که بیشتر گورهای مشابه شامل بقایای زنان جوان یا ترکیبی از بقایای زن و مرد بوده است.

بارکوئورا شرح داد: به طور معمول، محل دفن مرتبط با فضاهای زیرزمینی با پیشکش های باروری مربوط هستند، اما زمانی که دریافتیم تمامی افراد دفن شده در این مکان مذکرند و بسیاری از آنها با یکدیگر خویشاوند هستند، فرضیه تغییر کرد. اکنون باید علت آن را پیدا کنیم.

به گفته این کارشناس ممکن است هدف این گور هرگز پیدا نشود، اما ممکن است این قربانی ها برای درخواست از خدایان برای افزایش محصول بارندگی دفن شده باشند. با این حال یک سرنخ مهم در این گور وجود بقایای دو جفت دوقلو است.

بارکوئورا اعلام کرد: می دانیم که دوقلوهای مذکر برای مایاها از اهمیت برخوردار بودند و این داستان وجود دارد که دوقلوهای قهرمانی به دنیا مرگ رفتند تا از پدرشان انتقام بگیرند. ممکن است این دوقلوهای دفن شده یادبودی برای دوقلوهای قهرمان باشند.

منبع: همگردی
انتشار: 27 خرداد 1403 بروزرسانی: 27 خرداد 1403 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 2267

به "کشف گور دسته جمعی 100 پسر جوان در چیچن ایتزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف گور دسته جمعی 100 پسر جوان در چیچن ایتزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید