گره تعطیلی روز سرگردان

به گزارش مجله افتخار، معین تکلیف روز سرگردان هفته (روز پنجشنبه) با گره روبرو شد. طرح بعضی نمایندگان برای تعطیلی این روز در کمیسیون اصلی رد اما در کمیسیون فرعی تایید شد. کارشناسان طرح پیشنهادی را دارای سه اشکال می دانند. مهم ترین اشکال آن، غفلت از گنجاندن تعطیلی پنج شنبه در تقویم رسمی است. با این حال احتمال مطرح شدن آن در صحن وجود دارد.

گره تعطیلی روز سرگردان

دنیای اقتصاد :کارشناسان، طرح را فرصت می دانند و معتقدند باید با تکمیل طرح، گره تعطیلات آخر هفته دو روزه باز گردد.

تبدیل تعطیلی آدینه به آخر هفته دو روزه، بعد از روبروه با یک گره بزرگ ناشی از محتوای گنگ طرح مجلس برای پنج شنبه ها، اکنون در پی دیدگاه های متضاد کمیسیون ها نسبت به طرح، گره مضاعف خورد. به گزارش دنیای اقتصاد، طرح مجلس برای دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته که اوایل سال جاری تدوین و آنالیز آن توسط نمایندگان شروع شد،با سه اشکال اساسی در محتوا روبرو بود. این طرح تحت عنوان تسری تعطیلی پنج شنبه های تهران به کلیه مراکز اداری، آموزشی و قضایی مستقر در استان ها و شهرستان ها تعریف شده است؛ درحالی که طبق نظر صریح مرکز پژوهش های مجلس و آنالیز کارشناسان، پنج شنبه ها در تهران یک روز بلاتکلیف و در بهترین حالت، شبه تعطیل به حساب می آید چون بخشی از دستگاه ها و مراکز دولتی تعطیل و بخشی دیگر فعال هستند و از آن مهم تر، عمده کسب و کارهای بخش خصوصی و حتی بخشی از مراکز آموزشی همچون دانشگاه ها در روزهای پنج شنبه عین سایر روزهای کاری، فعالیت می نمایند و به اصطلاح باز هستند. به این ترتیب، از نگاه قانون، پنج شنبه ها در تهران چون که در تقویم رسمی کشور به عنوان روز تعطیل قید نشده است، حالت مشابه آدینه ندارد، بلکه در بعضی دستگاه های مشمول قانون خدمات کشوری، این روز صرفا تحت تاثیر انتقال ساعت کاری آن به سایر روزهای هفته، برای کارمندان آن دستگاه ها، تعطیل محسوب می گردد.

بلاتکلیفی پنج شنبه در پایتخت، به چشم نمایندگان نویسنده طرح تسری حالت روز پنج شنبه استان ها و شهرستان ها نیامده است و این بزرگ ترین اشکال طرح به حساب می آید. اشکال دوم و سوم، گزینش مراکز شغلی و مناطق جمعیتی در طرح، به جای تصمیم سراسری برای همه فعالیت های شغلی و همه مناطق کشور است. در طرح مجلس، مشمولان فقط شامل مراکز اداری، آموزشی و قضایی معرفی شده است که این واژه های مبهم، معلوم نیست کدام فعالیت های دولتی، عمومی، و نیمه دولتی را شامل می گردد. از طرفی، اشاره به استان و شهرستان در طرح به معنای لحاظ نشدن ادارات شهرها، بخش ها و سایر تقسیمات کشوری در دامنه شمول طرح تعطیلی پنج شنبه ها است. طرح تسری تعطیلی پنج شنبه های تهران به مراکز اداری، آموزشی و قضایی استان ها و شهرستان ها هفته گذشته ابتدا در کمیسیون اصلی آنالیز نماینده طرح -کمیسیون اجتماعی - رد شد، اما دو روز بعد در یکی از کمیسیون های فرعی - کمیسیون آموزش و تحقیقات - مورد تصویب نهاده شد.

بعضی رسانه ها طی روزهای اخیر، تصویب این طرح در کمیسیون فرعی را بدون لحاظ ماجرای رد آن در کمیسیون اصلی، به شکلی مخابره کردند که تصویب نهایی تعطیلی پنج شنبه در متن خبر القا می شد. اما آنچه در واقعیت، بر سر طرح مجلس گذشته است، دو تصمیم متضاد در کمیسیون اصلی و فرعی درباره تعطیلی گزینشی پنج شنبه ها است. آنالیز های دنیای اقتصاد درباره سرنوشت این طرح در مجلس طی روزهای آینده نشان می دهد: مطابق تجربه ای که از برخوردهای متضاد کمیسیون های اصلی و فرعی نسبت به یک طرح در مجلس وجود دارد، به احتمال زیاد، کمیسیون اجتماعی مجلس به عنوان کمیسیون اصلی مطالعه نماینده طرح تسری تعطیلی پنج شنبه های تهران به استان ها و شهرستان ها، در روزهای آینده گزارش دفاعیه خود را درباره رد این طرح در صحن مجلس قرائت خواهد نمود و بعد از آن، درباره مطرح شدن کلیات طرح در مجلس یا مطرح نشدن آن تصمیم گیری خواهد شد.

به این ترتیب، طرح تعطیلی پنج شنبه ها نه به تصویب نهایی رسیده و نه پرونده آن به طور کامل در مجلس بسته شده است. اما با توجه به رد آن در کمیسیون اصلی، احتمال مخالفت نهایی با آن زیاد است. در این میان فعالان مالی و صاحبان کسب و کارهای تولیدی معتقدند: به دلیل اثرگذاری مثبت آخرهفته دو روزه بر تقویت انگیزه و روحیه شاغلان، بهره وری نیروی کار در 5 روز کاری هفته، از این طریق افزایش پیدا می نماید؛ بنابراین ضروری است تقویم رسمی کشور همچون غالب کشورهای دنیا، از حالت یک روز تعطیلی آخر هفته به دو روز تعطیلی آخر هفته تغییر کند و تعطیلات تنظیم گردد. در این میان، کارشناسان توصیه می نمایند نمایندگان مجلس از فرصت به وجود آمده ناشی از ارائه یک طرح - هر چند گنگ و مشکل دار- بهره برداری نمایند و با اصلاح اساسی آن، راستا دستیابی ایران به تعطیلات متعارف و مناسب آخر هفته را کوتاه نمایند. احتیاج به آخر هفته دو روزه، در این مقطع که مسائل مالی، روحیه نشاط در جامعه را تخریب نموده، بیش از هر زمان دیگر برای شارژ روانی نیروی کار به حساب می آید.

با درج تعطیلی رسمی برای روزهای پنج شنبه در تقویم رسمی کشور همچون اکثر کشورها، تعطیلات آخر هفته در کشور به دو روز تبدیل می گردد. در این میان، بخش خصوصی اختیار دارد نسبت به انطباق سازی کسب و کار خود با ایام تعطیل هفته، تصمیم گیری و به طرق مختلف از جمله اعلام تعطیلی روز پنج شنبه در محیط کار تحت مدیریت خود یا شیفت بندی اقدام کند. هرچند تجربه نشان داده، هنگام اعلام تعطیلی سراسری، معمولا صاحبان غالب کسب و کارها نیز به تبعیت از چنین تصمیماتی کار را تعطیل می نمایند. با این حال، درج تعطیلی پنج شنبه در تقویم، هماهنگی ها را بیشتر می نماید؛ ضمن آنکه صحبت با فعالان مالی نشان می دهد بعضی از آنها برای تقویت روحیه کار پرسنل، به پیشواز تعطیلی پنج شنبه رفته اند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 28 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 279

به "گره تعطیلی روز سرگردان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گره تعطیلی روز سرگردان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید