آثاری مربوط به هفتاد هزار سال پیش در غارهای رودخانه سیروان کشف شد

به گزارش مجله افتخار، به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، فریدون بیگلری سرپرست تیم باستان شناسی با اعلام این خبر گفت: کشف آثاری از چند دوره پارینه سنگی در کردستان نشان می دهد که شکارگران اولیه از پیش از چهل هزار سال پیش تا حدود دوازده هزارسال پیش در دره رودخانه سیروان می زیستند.

آثاری مربوط به هفتاد هزار سال پیش در غارهای رودخانه سیروان کشف شد

جهت دریافت خدمات اجرای طراحی بام سبز با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

بنا به گفته سرپرست این تیم باستان شناسی آثار یافت شده شامل ابزارهای سنگی، استخوان حیوانات شکار شده و بقایای اجاق است که مربوط به دوره های پارینه سنگی میانی، پارینه سنگی جدید و فراپارینه سنگی هستند این مجموعه غار و پناهگاه در امتداد رودخانه سیروان و نزدیک روستای ناو در شهرستان سروآباد واقع شده اند و کاوش های صورت گرفته در سه مکان باعث کشف این بقایای مهم شده است.

این کشفیات برای نخستین بار اطلاعات ارزشمندی از شیوه زندگی، شکار و فرهنگ های ابزارسازی این جوامع اولیه شکارگر و گردآورنده خوراک را در اختیار پژوهشگران قرار می دهد.

به گفته این باستان شناس یکی از یافته های مهم در این فصل از پژوهش های میدانی شناسایی و کاوش یک پناهگاه صخره ای بنام مرو با آثاری از دوره پارینه سنگی میانی است که احتمالا بین چهل تا بیش از هفتادهزار سال قدمت دارد.

بیگلری گفت :آنالیز های اولیه بقایای جانوری نشان می دهد که ساکنان این پناهگاه در کوهستان شاهو و ارتفاعات مشرف به دره سیروان به شکاربزکوهی و احتمالا قوچ می پرداختند که بقایای سنگواره آن ها با آثار سوختگی و شکستگی همراه با ابزارهای سنگی، کشف شده است.

این باستان شناس اضافه کرد: با توجه به اینکه سنگواره انسان های این دوره در غارهای بیستون و شانیدر یافته شده، ساکنان این دوره منطقه نیز احتمالا ازنوع انسان نئاندرتال بوده اند که نسلشان در حدود چهل هزار سال پیش منقرض شده است.

به گفته بیگلری با انقراض این انسان، انسان هوشمند جدید وارد منطقه شده که آثار سکونت آنها در دو مکان دیگر در همین ناحیه یافت شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 739

به "آثاری مربوط به هفتاد هزار سال پیش در غارهای رودخانه سیروان کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آثاری مربوط به هفتاد هزار سال پیش در غارهای رودخانه سیروان کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید