آفریقا، درگیری دانش آموزان سودانی با نیروهای امنیتی، آمادگی لیبی برای ترسیم مرزهای دریایی با یونان

به گزارش مجله افتخار، تظاهرات دانش آموزان سودانی و درگیری آنان با نیروهای امنیتی، آمادگی لیبی برای گفت وگوها درباره ترسیم خطوط مرزهای دریایی با یونان و جلوگیری از برگزاری نشست نمایندگان مجلس در سومالی از جمله رخدادهای امروز قاره سیاه است.

آفریقا، درگیری دانش آموزان سودانی با نیروهای امنیتی، آمادگی لیبی برای ترسیم مرزهای دریایی با یونان

با تور آفریقای جنوبی ارزان یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، هزاران دانش آموز سودانی در فاشر واقع در ایالت دارفور شمالی در اعتراض به کمبود نان و قطع 6 روزه برق در این شهر به خیابان ها ریختند و تظاهرات کردند.

شاهدان عینی به خبرنگار روزنامه سودان تریبون گفتند: هزاران دانش آموز مدارس هدایت و دبیرستان های شهر فاشر شعارهایی در اعتراض به قطع برق و کمبود نان سر دادند و گروهی از آنان به سمت خانه فرماندار ایالت دارفور شمالی حرکت کردند و با از بین بردن موانع امنیتی با نیروهای امنیتی آنجا درگیر شدند.

آنان افزودند: در این درگیری چند نفر از محافظان امنیتی خانه فرماندار مجروح شدند و یک دانش آموز مورد اصابت گلوله نهاده شد و دو نفر از دانش آموزان هم به دلیل استنشاق گاز اشک آور به بیمارستان منتقل شدند.

به دنبال این تظاهرات، نیروهای امنیتی در سطح معابر عمومی شهر فاشر حضور گسترده ای پیدا کردند و فرماندار ایالت دارفور شمالی دستور تعطیلی مدارس این شهر را تا اطلاع ثانوی صادر کرد.

ترسیم مرزهای دریایی لیبی و یونان

سخنگوی رسمی دولت یونان پس از سفر نخست وزیر این کشور به طرابلس از آمادگی لیبی برای مذاکره درباره ترسیم مرزهای دریایی این کشور با یونان اطلاع داد.

به نوشته پایگاه خبری الوسط - لیبیا، خانم استونیا بلونی گفت : لیبی برای مذاکره ترسیم مرزهای دریایی با یونان آماگی دارد و پیشنهاده داده است ، کمیته فنی مشترکی در این زمینه تاسیس گردد.

سخنگوی رسمی دولت یونان با انتقاد به توافقنامه ترسیم مرزهای دریایی ترکیه - لیبی که در سال 2019 به امضای مقامات طرابلس و آنکارا رسید، گفت: این توافقنامه بدون هیچ پایه و اساسی است و بر روابط یونان با لیبی سایه افکنده است.

نخست وزیر یونان در سفر هفته گذشته خود به لیبی از عبدالحمید دبیبه نخست وزیر دولت موقت وحدت ملی این کشور خواست تا توافقنامه ترسیم مرزهای دریایی لیبی با ترکیه را باطل کند.

یونان، مصر، قبرس ، فرانسه توافقنامه ترسیم مرزهای دریایی لیبی - ترکیه را تهدیدی علیه ثبات و امنیت کشورهای حاشیه دریای مدیترانه می دانند.

ترکیه پس از اینکه به ترسیم مرزهای دریایی خود با مصر اقدام کرد، سیاست بهبود روابط با قاهره در پیش گرفته است.

جلوگیری از برگزاری نشست مجلس سومالی

رئیس پلیس پایتخت سومالی اجازه برگزاری نشست مجلسی این کشور را نداد و نیم ساعت پس از این اقدام از سمت خود برکنار شد.

به نوشته پایگاه خبری سومالی جدید عمر قانونی مجلس سومالی به انتها رسیده است با این وجود، نمایندگان مردم سومالی می خواستند امروز نشست عادی خود را برگزار کند، اما رئیس پلیس موگادیشو اجازه نداد این نشست برگزار گردد و خاطرنشان کرد: پلیس هرگز اجازه نخواهد داد، نهادهایی که مدت قانونی آنها به سر آمده است، فعالیت نمایند.

رئیس پلیس سومالی نیم ساعت پس از این موضع گیری سرلشکرصادق او را از سمتش برکنار کرد.

عمر قانونی مجلس و دولت سومالی اسفند 1399 به انتها رسیده است اما از آنجایی که احزاب و قبایل سومالی در مورد برگزاری انتخابات با یکدیگر اختلاف دارند، هنوز نتوانسته اند به توافقی در این زمینه دست پیدا نمایند.

هم اکنون در بعضی محافل رسانه ای سومالی خبرهایی درباره تمدید مدت قانونی دولت و نهادهای حاکمیتی این کشور منتشر شده که با واکنش منفی بعضی از سیاستمداران برجسته سومالی روبرو شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 فروردین 1400 بروزرسانی: 25 فروردین 1400 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1506

به "آفریقا، درگیری دانش آموزان سودانی با نیروهای امنیتی، آمادگی لیبی برای ترسیم مرزهای دریایی با یونان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آفریقا، درگیری دانش آموزان سودانی با نیروهای امنیتی، آمادگی لیبی برای ترسیم مرزهای دریایی با یونان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید