آیا اصول نگهداری از چرخ خیاطی را می دانید؟

به گزارش مجله افتخار، اگر نگهداری از چرخ خیاطی با دقت و به طور منظم انجام گردد روی عملکرد و طول عمر دستگاه تاثیر زیادی خواهد داشت. گاهی چرخ خیاطی شما احتیاج به تنظیم دارد یا بخشی از آن باید تعویض گردد. در کل حفظ و نگهداری از چرخ خیاطی دوره فرسودگی دستگاه را به تعویق می اندازد.

آیا اصول نگهداری از چرخ خیاطی را می دانید؟

چرخ خیاطی به طورکلی احتیاج به نگهداری اولیه شامل تمیز کردن، روغن کاری و روانکاری دارد. بعضی از ماشین ها بدون روغن و روان نماینده طراحی شده اند؛ بنابراین قبل از روغن کاری چرخ خیاطی دستورالعمل های دفترچه راهنمای دستگاه را به دقت دنبال کنید.

هر نوع چرخ خیاطی باید در صورت لزوم تمیز و روغن کاری گردد. بدیهی است که هر چه دستگاه بیشتر استفاده گردد، احتیاج به تمیز کردن و روغن کاری بیشتری دارد. در این مقاله با مجله خبرنگاران همراه باشید تا نکاتی درباره مراقبت از چرخ خیاطی را برایتان شرح دهیم.

اگر در زمینه تعمیر چرخ خیاطی و عیب یابی احتیاج به مشاوره و خدمات دارید، می توانید به وسیله ثبت درخواست در وبسایت خبرنگاران از تعمیرکاران ممتاز مشاوره رایگان دریافت کنید.

توجه داشته باشید که نظافت لوازم خانگی مانند چرخ خیاطی بر عملکرد وسایل تاثیر زیادی دارد و به این ترتیب می توانید از بروز بسیاری از ایرادات در چرخ خیاطی جلوگیری کنید.

چنانچه به علت مشغله های شغلی و امور روزمره فرصت کافی برای نظافت منزل و آشپزخانه ندارید، می توانید از مهارت و تجربه نیروهای نظافتچی خبرنگاران در این زمینه بهره ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات نظافت منزل کلیک کنید یا با شماره سراسری 1471 تماس بگیرید.

نکات کلیدی

 • برای تمیز نگه داشتن چرخ خیاطی باید بعد از هر بار استفاده، آن را با پارچه نرم و خشک تمیز کنید.
 • بسیاری از مسائل چرخ خیاطی ناشی از گردوغبار، پرز یا به جامانده نخی است که روی قسمت های دستگاه جمع شده اند.
 • مهمترین قسمت های چرخ خیاطی که به تعمیر و نگهداری احتیاج دارد بوبین، دندانه ها ، صفحه سوزن است.

چگونه از چرخ خیاطی نگهداری کنم؟

زمانی که چرخ خیاطی دچار نقص می گردد مهم ترین قانون این است که اول آن را تمیز کنید. بسیاری از مسائل چرخ خیاطی ناشی از گردوغبار، پرز یا به جامانده نخی است که روی قسمت های دستگاه جمع شده اند.

پاک کردن پرز و گردوغبار از دستگاه در هر بار استفاده، راه خوبی برای جلوگیری از بسیاری از مسائل چرخ خیاطی است. از برس نایلونی نرم یا قلم موی باریک برای تمیز کردن پرزهای محفظه ماسوره، زیر صفحه سوزن و اطراف دندانه ها بهره ببرید.

می توانید از سوزن یا موچین برای برداشتن تکه های نخ یا پرزها بهره ببرید. این پرزها و گردوغباری که داخل چرخ خیاطی جمع می شوند با روغن یا روان نماینده مخلوط می شوند و در عملکرد چرخ خیاطی اختلال ایجاد می نمایند.

وقتی این کثیفی ها پاک شوند دستگاه بهتر کار می نماید و ممکن است احتیاجی به تنظیم نداشته باشد. روش هایی که در زیر ارائه می کنیم برای حفظ و نگهداری از چرخ خیاطی مدل های قدیمی تر اعمال می شوند. یادتان باشد دفترچه راهنمای چرخ خیاطی خود را برای آنالیز روش توصیه شده برای تمیز کردن آن مطالعه کنید.

قسمت هایی از چرخ خیاطی که احتیاج به توجه ویژه دارند

علاوه بر تمیز کاری کلی، سه قسمت در نگهداری از چرخ خیاطی احتیاج به توجه ویژه دارند: تسمه چرخ دستی و مجموعه دینام، میله سوزن و پا پرس، قلاب و بوبین. زمانی که چرخ دستی کثیف می گردد باید آن را تمیز کنید تا دینام به درستی کار کند. هنگام پیچاندن ماسوره، دینام میله سوزن را جدا می نماید.

در بعضی از انواع چرخ خیاطی های جدیدتر، ماسوره در حالت عادی خود پر می گردد؛ بنابراین برای تمیز کردن و نگهداری از چرخ خیاطی در چنین مدل هایی، احتیاجی به برداشتن چرخ دستی نیست.

لوازم و تجهیزات لازم برای نگهداری از چرخ خیاطی

برای تمیز کردن و نگهداری از چرخ خیاطی به تجهیزات و لوازم زیر احتیاج دارید:

 • ظرف مناسب برای خیساندن قطعات در محلول تمیزنماینده
 • پیچ گوشتی کوچک
 • پیچ گوشتی بزرگ
 • آچار کوچک قابل تنظیم
 • چکش (اختیاری)
 • روغن کوچک برای تهیه محلول تمیزنماینده
 • برس تمیزنماینده (باریک و نایلونی)
 • چاقوی جیبی
 • سوزن بلند یا میل قلاب بافی کوچک
 • موچین
 • دستمال تمیز
 • پارچه برای تست دوخت
 • قوطی روغن چرخ خیاطی
 • حلال تمیزنماینده. از بنزین استفاده نکنید چون قابل اشتعال است.
 • روزنامه باطله
 • پیش بند پلاستیکی خانگی
 • دستکش لاستیکی
 • ذره بین (اختیاری)
 • چراغ قوه (اختیاری)

پس از تهیه لوازم و تجهیزات، چرخ خیاطی را از برق بکشید و آن را به محل تمیز و روشن منتقل کنید. می توانید از چراغ مطالعه رومیزی برای روشن کردن محل کار بهره ببرید. چراغ قوه برای نوردهی در مناطقی که به سختی قابل مشاهده هستند مفید خواهد بود.

مراحل تمیز کردن و نگهداری از چرخ خیاطی

بعد از آماده کردن وسایل لازم باید بدانیم چگونه از چرخ خیاطی نگهداری کنیم؟ برترین روش نگهداری از چرخ خیاطی این است که هر بار یک قسمت را تمیز کنیم. قسمت هایی که کثیف شده اند را جدا کنید و توجه داشته باشید که هر قسمت از کجا جدا شده است تا برای نصب آن ها به مشکل نخورید.

برای باز کردن پیچ ها عجله نکنید. اگر پیچی به راحتی باز نمی گردد آن را با مایع تمیزنماینده خیس کنید. سپس پیچ گوشتی را در شکاف پیچ قرار دهید و قبل از اینکه بچرخانید با چکش ضربه بزنید. پهنای تیغه پیچ گوشتی باید به مقدار طول شیار پیچ باشد.

در ادامه آنالیز نکاتی درباره مراقبت از چرخ خیاطی یادتان باشد روی موتور را برای جلوگیری از نفوذ روغن و حلال تمیزنماینده بپوشانید. چک کنید که دستگاه به برق وصل نباشد. زمان آن رسیده که سر دستگاه را تمیز کنید. با ابزار نوک تیز، تمام سوراخ های روغن را تمیز کنید.

سپس با دست خود چرخ دستی را بچرخانید تا دستگاه کار کند. در همان زمان، مایع تمیزنماینده را به تمام سوراخ های روغن، روی تمام تسمه ها و سایر قسمت هایی که به قسمت دیگر ساییده می گردد بریزید.

اگر چرخ خیاطی به سختی کار می نماید نشانه آن است که کثیفی یا پرز داخل تسمه گیر نموده است. تا زمانی که کثیفی و روغن از تسمه شسته گردد دستگاه را به کار انداخته و با مایع تمیزنماینده شستشو دهید.

برای از بین بردن کثیفی و چربی به جامانده، پارچه یا برس نرمی را به محلول تمیزنماینده آغشته کنید و تمام قسمت های قابل دسترس را بشویید. از سوزن، چاقو یا ابزار نوک تیز دیگری برای خراش دادن کثیفی یا پرز به جامانده روی دندانه ها، اطراف محفظه ماسوره و قسمت های دیگر بهره ببرید.

برای تمیز کردن ماسوره نخ آن را بکشید تا کثیفی از بین برود. تکه پارچه ای آغشته به مایع تمیزنماینده را بین صفحه بالایی به عقب و جلو بکشید. این کار را با پارچه خشک تکرار کنید تا هیچ پرز یا نخی بین آنها باقی نماند.

نگهداری از چرخ خیاطی با روغن کاری منظم

قبل از روغن کاری اجازه دهید چرخ خیاطی یک شب بماند تا مایع تمیزنماینده اضافی روی قطعات آن تبخیر گردد. برای مشخص نوع روغن روان نماینده و محل استفاده از آن، دفترچه راهنمای دستگاه خود را مطالعه کنید.

بعضی از چرخ خیاطی ها دارای تسمه هایی هستند که احتیاجی به روغن یا روان نماینده ندارند. اگر چرخ خیاطی شما به روغن احتیاج ندارد از این مرحله چشم پوشی کنید.

صفحات تنظیم کشش، تسمه ها و حلقه های لاستیکی را روی هیچ چرخ خیاطی روغن نزنید. داخل سوراخ های مشخص شده و روی تمام قسمت هایی که روی یکدیگر ساییده می شوند کمی روغن بپاشید. چرخ را با دست بچرخانید تا روغن در تمام تسمه ها پخش گردد.

در ادامه روغن کاری چرخ خیاطی چند قطره روغن روی هر تسمه و در هر سوراخ بریزید. اصولی ترین شرایط نگهداری از چرخ خیاطی روغن کاری آن است که بعد از هر روز کاری یا بعد از 8 تا 10 ساعت استفاده، ایده خوبی است. حتی اگر مرتباً از دستگاه خود استفاده نمی کنید گاهی آن را روغن بزنید.

بعد از روغن کاری قطعات چرخ خیاطی روغن اضافی را پاک نموده و دستگاه را دوباره سرهم کنید. حین مونتاژ قطعاتی که از قبل شسته اید پیچ ها را به زور در جای خود قرار ندهید. چک کنید که هر پیچ در محل صحیح خود قرار گیرد.

مراقبت از موتور چرخ خیاطی

در ادامه مبحث نگهداری از چرخ خیاطی به موتور الکتریکی آن می رسیم. موتورهایی که احتیاج به روغن یا گریس دارند سالی یکبار روغن کاری کنید. ریختن یک یا دو قطره در هر تسمه کافی است. روغن کاری بیش ازحد ممکن است موتور را خراب کند.

آنالیز کنید که تمام اتصالات الکتریکی به کنترل موتور و خود موتور محکم شده باشند. اگر روکش سیم در شرایط خوبی نیست دور آن را با چسب برق با کیفیت خوب بچسبانید یا سیم را تعویض کنید.

تسمه ای که موتور را به چرخ دستی متصل می نماید باید به مقدار کافی کشش داشته باشد تا از لیز خوردن آن جلوگیری کند. در بعضی از چرخ خیاطی ها، تسمه را می توان با کمی جابجایی موتور تنظیم کرد.

تعمیر و نگهداری صفحه سوزن چرخ خیاطی

برای نگهداری از چرخ خیاطی خود همواره صفحه سوزن را آنالیز کنید. استفاده از سوزن با مقدار اشتباه ممکن است باعث آسیب این صفحه گردد و مرتبا مشکل شکستن سوزن چرخ خیاطی را داشته باشید. در زمان دوخت پارچه را نکشید یا جلوی حرکت آن را نگیرید. کشیدگی سوزن باعث برخورد آن به قلاب یا محفظه بوبین می گردد.

روش های دیگر برای نگهداری از چرخ خیاطی

بدون توجه به دفعات استفاده از چرخ خیاطی مهم است که از دستگاه خود به خوبی مراقبت کنید. انجام کارهای تعمیر و نگهداری صحیح و تمیز نگه داشتن این وسیله می تواند به افزایش عمر مفید آن یاری کند. در ادامه نکاتی درباره نگهداری از چرخ خیاطی را با هم آنالیز می کنیم.

 • چرخ خیاطی را پوشیده نگه دارید

گردوغبار دشمن ماشین آلات است. برای تمیز نگه داشتن چرخ خیاطی تا حد امکان، آن را به دور از گردوخاک نگهداری کنید. برای جلوگیری از تجمع پرزهای داخلی، توصیه می کنیم زمان دوخت از نخ های تازه و با کیفیت بالا بهره ببرید. چرخ خیاطی را از برق بکشید و داخل جعبه ماسوره را با برس آرایشی گردگیری کنید.

 • سوزن ها را به طور منظم عوض کنید

با گذشت زمان، سوزن های چرخ خیاطی کند می شوند. این اتفاق به پیچ خوردن نخ ها، رد کردن دوخت، کشیدن پارچه و آسیب احتمالی به دستگاه منجر می گردد.

بنابراین توصیه می گردد برای نگهداری از چرخ خیاطی سوزن چرخ خیاطی را هر بار که دوختی تکمیل شد تعویض کنید. بعلاوه ضروری است سوزن را متناسب با وزن و بافت پارچه ای که استفاده می کنید انتخاب نمایید.

 • از هوای فشرده برای از بین بردن پرز بهره ببرید

هر زمان که دوختی را تکمیل می کنید چرخ خیاطی را به طور کامل تمیز کنید. استفاده از نخ های با کیفیت بالا و تازه به کاهش ایجاد پرز یاری می نماید؛ اما آن را به طور کامل از بین نمی برد.

برای حفظ و نگهداری از چرخ خیاطی از هوای فشرده مانند باد سرد سشوار بهره ببرید. هوای فشرده می تواند به حذف پرز و نخ از دندانه ها، صفحات کششی و ناحیه بوبین یاری کند.

 • تعمیرات سالانه چرخ خیاطی را نباید فراموش کنید

برای اینکه چرخ خیاطی خود را در حالت ایده آل نگه دارید هر ساله آن را به صورت حرفه ای تعمیر کنید. مهم نیست که چرخ خیاطی شما مقرون به صرفه است یا گران، سرویس سالانه همواره گزینه خوبی برای افزایش عملکرد و نگهداری از چرخ خیاطی است.

بیشتر بخوانید: 6 مشکل متداول چرخ های خیاطی + اجزای تشکیل دهنده چرخ خیاطی

جمع بندی

یکی از نکات مهم در فرایند نگهداری از چرخ خیاطی تمیز کردن و روغن کاری دستگاه بعد از هر بار دوخت و دوز است. یادتان باشد همواره از سوزن مناسب با وزن پارچه و نخ بهره ببرید. سوزن باید صاف و تیز باشد.

هنگام دوخت پارچه های مصنوعی سوزن ها را مرتب عوض کنید. برای اینکه نگهداری از چرخ خیاطی را به برترین نحو انجام دهید، بهتر است از همان نخی که روی قرقره است در ماسوره بهره ببرید. چرخ خیاطی را بعد از هر بار استفاده تمیز کنید و در مکانی بدون گرد و خاک قرار دهید.

سوالات متداول

هر چند وقت یکبار باید چرخ خیاطی خود را روغن بزنید؟

روغن کاری چرخ خیاطی کاری آسان و راحت است. من معمولا وقتی تغییر صدای دوخت را می شنوم چرخ خیاطی خودم را روغن می زنم.

هر چند وقت باید چرخ خیاطی خود را تمیز کنید؟

تمیز کردن و روغن کاری چرخ خیاطی باید بخشی از برنامه تعمیر و نگهداری معمول شما باشد تا دوام آن بیشتر گردد.

چرخ خیاطی با مراقبت مناسب چقدر دوام می آورد؟

عمر مفید چرخ خیاطی شما بستگی به برند، مدل و اندازه مراقبت شما از آن دارد.

چه قسمتی از چرخ خیاطی نباید روغن کاری گردد؟

روی سوزن، ماسوره، پا پرس یا صفحه سوزن روغن نزنید زیرا باعث ایجاد لکه روی پارچه می گردد.

منبع: https://pubs.nmsu.edu

منبع: آچاره
انتشار: 11 مرداد 1402 بروزرسانی: 11 مرداد 1402 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 2231

به "آیا اصول نگهداری از چرخ خیاطی را می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا اصول نگهداری از چرخ خیاطی را می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید