اجرای قانون جدید بانکی از امروز

به گزارش مجله افتخار، به گزارش خبرنگاران، بانک مرکزی در راستای شفافیت هویت صاحبان تراکنش های بانکی با قاطعیت هرچه بیشتر، نسبت به راه اندازی سامانه نهاب با همکاری سازمان هایی از جمله ثبت احوال کشور، ثبت شرکت ها، وزارت کشور و سایر نهادهای ذی ربط اقدام نموده است که بدین منظور، از امروز تمام تراکنش های فاقد کد شهاب در ساتنا برگشت می خورند.

اجرای قانون جدید بانکی از امروز

لازم به ذکر است که کد شهاب همان کدملی برای اشخاص حقیقی و شناسه ملی برای اشخاص حقوقی است و این اقدام بانک مرکزی بلافاصله در سایر سامانه های بین بانکی و پس از آن در سامانه های درون بانکی اجرا می گردد.

بنابراین، افراد حقیقی یا حقوقی که کدملی یا شناسه ملی خود را به بانک اظهار نکرده باشند، نمی توانند از خدمات بانکی بهره مند شوند. همچنین، این اقدام بر فعالیت مشتریانی که اطلاعات هویتی ایشان نزد بانک ها و موسسات اعتباری موجود است، تاثیری نخواهد داشت و صرفاً حساب ها و تراکنش هایی را که فاقد شناسه ملی هستند را برگشت می زند.

در این بین، ضروری است بدانید که ساتنا سامانه ای الکترونیکی است که پردازش و تسویه تراکنش های بین بانکی و دستور پرداخت های فوری را به صورت انفرادی و آنی انجام می دهد. در این سامانه مشتریانی که در بانک ملی دارای یکی از انواع حساب (جاری، پس انداز و کوتاه مدت) هستند، می توانند نسبت به انتقال وجوه (مبالغ بیش از 15 میلیون تومان) به حساب خود و یا سایر افراد در سایر بانک ها اقدام نمایند.

سامانه ذکر شده به مشتریان یک بانک این امکان را می دهد تا با مراجعه به شعب بانک خود و یا به وسیله سامانه اینترنتی بانک حواله هایی با مبالغ بیش از 15 میلیون تومان را به هر حسابی در هر بانکی انتقال دهند.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1399

به "اجرای قانون جدید بانکی از امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای قانون جدید بانکی از امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید