العبادی: بیکاری در بعضی استان های عراق به دلیل سفر میلیون ها زائر ایرانی به صفر رسیده است

به گزارش مجله افتخار، نخست وزیر عراق در مصاحبه ای با اشاره به نقش مثبت و سازنده ایران در عراق گفت که بیکاری در بعضی استان های عراق به دلیل سفر میلیون ها زائر ایرانی، تقریبا به صفر رسیده است.

العبادی: بیکاری در بعضی استان های عراق به دلیل سفر میلیون ها زائر ایرانی به صفر رسیده است

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای کانادا تحصیلی هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های کانادا انتخاب و طی کنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله افتخار به نقل از خبرگزاری رویترز، حیدر العبادی نخست وزیر عراق در مصاحبه اختصاصی شبکه تلویزیونی الحره که در حاشیه نشست سران اتحادیه عرب در اردن اجرا شده است ، به دیدگاه بغداد در قبال رخدادهای منطقه اشاره نمود.

نخست وزیر عراق با اشاره به تعاملات تجاری این کشور با جمهوری اسلامی ایران گفت سالانه میلیونها زائر ایرانی به اماکن مقدسه در عراق می آیند به همین سبب در بعضی از استانهای عراق بیکاری تقریباً به صفر رسیده است.

وی در ادامه تاکید نمود : عراق دیدگاه معینی دارد ، رویکرد عراق واقع بینانه است و این رویکرد برگرفته از مسائل در زمینه مبارزه با تروریسم و تندروی در منطقه است. منازعه منطقه ای در جریان است که این منازعه منطقه ای موجب فجایعی شده است که یکی از این فجایع به وجود آمدن داعش است.

العبادی اضافه کرد: البته هر اندازه که کشوری بزرگ یا مؤثر باشد مسائل دیگری در دنیا دارد که به آن مشغول هستند و ما باید خودمان به شرایط خودمان رسیدگی کنیم. این یک مسئله راهبردی به شمار نمی آید بلکه یک مسئله ابتدایی در رابطه با منافع است.

نخست وزیر عراق در پاسخ به این پرسش که بعضی معتقدند عراق بخشی از محور ایران و به طور معین در بحران سوریه و آنچه که گسترش شیعیان در منطقه توصیف می نمایند به شمار می رود ، عراق درحال حاضر در کجا واقع شده است، گفت: ما رد می کنیم که عراق در چارچوب سیاستهای محوربندی ها واقع شده است . عراق قربانی این منازعات است. در این منازعه منطقه ای ، ترکیه نیز حضور دارد و کشورهایی هستند که به اندازه ای معین در این منازعه دخالت دارند . ما در این منازعه از منافع خود و منافع همه دفاع می کنیم. ایران دارای نقش و نفوذ است و این کشور نیز مهم به شمار می رود. کشورهای عربی نیز حضور دارند و کشورهای مهمی به شمار می فرایند. چگونه می توانیم در امور منطقه به تفاهمی برسیم که منافع همه ما را محقق کند ، تا اینکه به منازعه به تندروی منجر گردد.

وی در پاسخ به این سوال که عربستان سعودی گفته است عراق به ایران ضمیمه شده و یا سیاستهای آن بازتابی از سیاستهای ایران است آیا همه این نگرانی ها از بین رفته است، گفت: تصور می کنم دیدگاه جدیدی درباره عراق به وجود آمده است .با این پیروزیهای بزرگ ، آنها به این نتیجه رسیده اند که عراق استقلال بیشتری دارد و همچنین سیاست جدید عراق در جهت در نظر دریافت منافع خود عراق و نه درجهت در نظر دریافت منافع کشورها وجود دارد. تصور می کنم این تحول بزرگی است.

وی در جواب به این پرسش که در دیدارهای خود با سران عرب از عبارت راه چاره سیاسی که همه طرفهای مردم عراق را شامل گردد در چارچوب دولتی یکپارچه و متحد سخن گفتید ، هدف شما از مطرح کردن این مسئله چیست، گفت: این چیزی نیست که تنها در این دیدارها مطرح نموده باشم بلکه مسئله ای است که آن را محقق نموده ایم. چرا که دولت ، نماینده همه مردم عراق است و نیروهای مسلح ما به یک نیروی ملی تبدیل شده است. همه عراقیها به آن به چشم یک نیروی ملی نگاه می نمایند که به هیچ جریانی وابسته نیست و این یک موفقیت برای عراق است. در نهایت بر اساس قانون اساسی و ساختار سیاسی ، دولت راهنمایی اجرایی را برعهده دارد و علاوه بر این ما به تکفیک قوا اعتقاد داریم.

همچنین العبادی در پاسخ به این سئوال که آیا سنی ها در عراق به حاشیه رانده شده اند،گفت : تصور می کنم پس از قدرت دریافت داعش ، این داعش بود که سنی ها را بیش از پیش به حاشیه راند و آنها را به کشتن داد نه دولت عراق. دولت عراق نقش نجات دهنده را بازی می نماید. منظورم از سنی ها ، شهفرایندان درجه یک همانند دیگر عراقیها هستند. ما شهفرایند درجه دو نداریم همه مردم عراق شهفرایند درجه یک هستند از جمله نمودها ، عربها ، شیعه و سنی ، ترکمان ، مسیحی ، ایزدی و همه گروههای تشکیل دهنده جامعه عراق شهفرایند درجه یک هستند.

در این مصاحبه العبادی توضیح داد: ایران یک کشور همسایه است و ما بیشترین مرز را با ایران داریم ، ما به برادران سعودی و آمریکاییها و همه طرفها این را گفته ایم که ما تنها کشور عربی هستیم که با ایران مرز مشترک داریم و بیشترین مرز ما در عراق با ایران است ، سراسر مرز شرقی ما با ایران است. بیشتر جمعیت ما در شرق عراق است چرا که در غرب این کشور ، صحرای بزرگی واقع شده است.

وی با اشاره به نقش سازنده ایران تاکید نمود: ما با ایران تعاملات تجاری داریم و میلیونها زائر ایرانی سالانه به اماکن مقدسه در عراق می آیند و به همین خاطر در بعضی از استانها بیکاری تقریبا به صفر رسیده است.

العبادی در پاسخ به اینکه آیا عراق در بحران سوریه همپیمان نظام سوریه است ، گفت : بله ، نظام سوریه همسایه ما و یک دولت همسایه است ، منافع مردم سوریه برای ما مهم است و رویکرد ما اجازه نمی دهد در سرنوشت نظامی که مردم سوریه خواهان آن هستند دخالت کنیم. مردم سوریه آن را می خواهند.

وی ادامه داد : مطمئنا ما از راه چاره سیاسی در سوریه حمایت می کنیم و باید راه چاره سیاسی وجود داشته باشد.

العبادی در پایان اعلام نمود : در حال حاضر مجموع آوارگانی که به مناطق خود بازگردانده شده اند به یک میلیون و ششصد هزار نفر رسیده است و این یک موفقیت برای عراق است.

برنامه ما بازگرداندن ثبات به این مناطق و بازسازی زیربناهای اساسی آن شامل مدارس ، بیمارستانها ، آب و برق است تا مردم را به بازگشت به مناطق خود تشویق کند. مسئله دیگر آشتی بین جوامع است. ما در این راستا کوشش می کنیم و الحمدلله همه آنها در کنار ما با داعش مبارزه می نمایند.

.

منبع: تسنیم
انتشار: 2 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 687

به "العبادی: بیکاری در بعضی استان های عراق به دلیل سفر میلیون ها زائر ایرانی به صفر رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "العبادی: بیکاری در بعضی استان های عراق به دلیل سفر میلیون ها زائر ایرانی به صفر رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید