بازدید از موزه موسیقی تهران ، سیری لذت بخش در دنیای موسیقی ایرانی

به گزارش مجله افتخار، اگر به هنر و فرهنگ ایرانی علاقه مندید و هنوز از موزه موسیقی تهران بازدید نکرده اید، فرصت بزرگی را از دست داده اید. موزه موسیقی ایران یکی از زیباترین و پرجاذبه ترین موزه های فرهنگی تهران به شمار می رود. جایی که نه تنها برای دانشجویان و علاقه مندان به موسیقی، بلکه برای هر فردی که به هنر و فرهنگ ایرانی علاقه دارد بسیار مجذوب کننده خواهد بود. گنجینه ای در نزدیکی تجریش گردشگرپسند که هر کدام از بخش های گوناگونش جاذبه ای وصف ناشدنی برایتان خواهد داشت. با خبرنگاران همراه باشید تا موزه موسیقی تهران را به طور کامل به شما معرفی کنیم:

بازدید از موزه موسیقی تهران ، سیری لذت بخش در دنیای موسیقی ایرانی

موزه موسیقی تهران کجاست؟

موزه موسیقی تهران

در نزدیکی میدان تجریش، خیابان شهید دربندی، خیابان موزه، پلاک 9، خانه ای با حیاطی سرسبز و معماری بسیار زیبا واقع شده است که همان موزه موسیقی ایران است. این خانه زیبا و قدیمی در سال 1351 به عنوان خانه ای مسکونی ساخته شده بود و در سال 1382 به زیبایی بازسازی شد تا ساختمان موزه موسیقی تهران گردد. موزه موسیقی ایران حدود 3650 متر وسعت و زیربنایی حدود 1400 متر مربعی دارد. حیاط و فضای سبز دلگشای موزه از همان بدو ورود حسابی حالتان را جا می آورد. کافی شاپ موزه هم در محوطه واقع شده است و جان می دهد برای اینکه در فضای دلچسبش استراحت کنید. معماری هنرمندانه ساختمان موزه و نورپردازی چشم نوازی که در هنگام غروب ساختمان را باشکوه تر جلوه می دهد هم از تماشای های دیگر موزه موسیقی است. اما همه این ها بخش بسیار کوچکی از مجذوب کنندهیت های موزه موسیقی ایران است.

معرفی موزه موسیقی ایران

موزه موسیقی تهران در سال 1388 با حضور اساتید و بزرگان عرصه موسیقی و مسئولین افتتاح و مدیریت آن به علی مرادخانی از فعالین عرصه موسیقی کشور سپرده شد. هدف این موزه پاسداری از میراث موسیقی ایرانی، حفظ آثار و ارزش های هنرمندان ایرانی در این عرصه، معرفی هنرمندان برجسته موسیقی و اعتلای این هنر ارزشمند در کشور است.

موزه موسیقی از ابتدای فعالیت با امید اینکه راه پژوهشگران، دانشجویان و علاقه مندان به حوزه موسیقی را ساده تر کند، برنامه های متنوعی داشته است. همکاری با نهادهای بین المللی برای پاسداشت موسیقی ایرانی و برگزاری کارگاه های متعدد در زمینه های تخصصی موسیقی بخش دیگری از فعالیت های این موزه است.

موزه موسیقی تهران

بخش های مختلف موزه موسیقی تهران:

سالن نمایش سازها:

موزه موسیقی تهران

سالن های نمایش سازها شامل سالن سازهای کوبه ای، سازهای بادی، سازهای زهی، سازهای سنتی و سازهای نواحی ایران است. در سالن سازهای کوبه ای، سازهایی با قدمت سال 1000 تا کنون وجود دارد. سازهای این سالن به دو بخش سازهای پوست صدای یک طرف و پوست صدای دو طرفه تقسیم می گردد و از اقصا نقاط ایران جمع آوری شده است. در سالن سازهای زهی، انواع سازهای زه صدای مضرابی و زه صدای ارشه ای با قدمتی از سال 1200 تا کنون واقع شده است.

در سالن سازهای بادی هم انواع نی ها، سوتک ها، نی لبک ها و سازهای خودصدا نمایش داده می گردد. این سالن ها در طبقه همکف موزه قرار دارند و عاشقان موسیقی می توانند از تماشا انواع سازهای موجود در آن لذت ببرند. با دقت بیشتر متوجه می شوید که هر سالنی تقریبا به شکل سازهایی که در آن نمایش داده می گردد طراحی شده است. سالن سازهای کوبه ای شباهت زیادی به دف و سالن سازهای بادی شباهت جالبی به نی دارد.

در سالن سازهای سنتی،انواع سازهای سنتی ایرانی، شامل سازهای زهی مضرابی و ارشه ای و سازهای کوبه ای ایرانی اصیل به نمایش درآمده است. این سالن در طبقه بالای همکف واقع شده است. مجموع سازهایی که در موزه موسیقی تهران نگهداری می گردد 240 عدد از 200 نوع است. بسیاری از این سازها به وسیله موزه خریداری شده است و بسیاری دیگر از اساتید و پیشکسوتان و یا صاحبان سازها امانت گرفته شده است. بسیاری نیز به وسیله مردم، علاقه مندان به موسیقی و یا بزرگان این عرصه به موزه اهدا شده است.

در سالن نمایش سازها، سیستم راهنمای صوتی پیشرفته ای وجود دارد، که یکی از برترین های دنیا محسوب می گردد. این سیستم راهنمای صوتی، مثل یک راهنمای حرفه ای موزه، اطلاعات خوب و مفیدی درباره هر یک از بخش ها در اختیارتان می گذارد. پس در سالن سازها قدم بزنید، به اطلاعات مفید راهنما گوش دهید و از سازهای نفیس و ارزشمندی که هر یک دنیایی از عشق و هنر در دل خود به یادگار دارند لذت ببرید.

گنجینه موزه

بخش دیگری از موزه موسیقی تهران، سالنی است که در آن سازهای اهدا شده متعلق به اساتید بزرگ موسیقی را به نمایش گذاشته اند. هر کدام از این سازها قدمتی طولانی دارند و وسیله ای برای نواخته شدن برترین آثار موسیقی ایرانی بوده اند. سازهایی متعلق به استادانی چون عشقی، کیهان کلهر، میرزا عبدالله و… که به زیبایی پشت ویترین ها می درخشند. بخشی دیگر از موزه هم گنجینه ای است از یادگارهای هنرمندان و ستارگان عرصه موسیقی کشور. حتما از تماشا این یادگارهای زیبا سرخوش خواهید شد. یادگارهایی مثل ساعت شماته دار استاد علی تجویدی، سنتور استاد ملک حسین، چوب رهبری ارکستر حشمت سنجری، تقویم رومیزی تقی مسعودیه و…

آرشیو صوتی تصویری موزه

موزه موسیقی تهران

آرشیو صوتی تصویری موزه هم بخش مهم و پرارزش دیگری از موزه موسیقی ایران است. این بخش که به همت کارکنان خوش ذوق موزه هر روز پربارتر می گردد، شامل آرشیو صوتی تصویری زنده یاد محمد علی گلشن ابراهیمی است که با سال ها کوشش جمع آوری و سپس به موزه موسیقی تهران اهدا شده است. به این گنجینه بزرگ، هر روز مجموعه های ارزشمند دیگری نیز اضافه می گردد. مسئولین موزه به مردم عادی و علاقه مندان به موسیقی پیشنهاد می نمایند که اگر مجموعه ای نفیس و ارزشمند از موسیقی ایرانی در اختیار دارند به موزه اطلاع دهند تا موزه مجموعه را به صورت دیجیتال آرشیو کند. این بخش موزه مجموعه عکس هایی قدیمی و ارزشمند از هنرمندان این عرصه را هم دارد که بسیار تماشای است. آرشیو 42 هزار ساعت آثار صوتی و 20 هزار قطعه عکس قدیمی نتیجه این کوشش ها تا به امروز است.

نمایشگاه تجهیزات ضبط و پخش صوت

موزه موسیقی تهران

بخش دیگری از موزه به نمایشگاه تجهیزات ضبط و پخش صوت اختصاص یافته است. نمایشگاهی که در آن فرایند تکمیل وسایل ضبط صوت از اولین نمونه های ضبط نماینده صدا تا نمونه های جدیدتر را به نمایش می گذارد. از نمونه های اولیه دستگاه های فنوگراف و گرامافون های کوکی، تا نوارهای کاست در این مجموعه به نمایش درآمده است که حسابی برای بازدید نمایندگان جالب توجه است.

کتابخانه

کتابخانه موزه موسیقی یکی از مهم ترین و مجذوب کننده ترین بخش های آن است. کتابخانه ای با ظرفیت 30 نفر، که علاقه مندان به هنر، ادبیات، تاریخ و موسیقی ایرانی را با کتاب های پرشمار و ارزشمند راضی نگه می دارد. این کتابخانه 11 هزار جلد کتاب دارد که 9 هزارجلد آن فارسی، 2 هزار جلد لاتین و بقیه از منابع غیر کتابی و نشریات است. این مجموعه بزرگ برای پژوهشگران و دانشجویان حوزه موسیقی یکی از برترین منابع برای تحقیق و پژوهش است.

کارگاه ساخت و بازسازی ساز

اینجا هم یکی دیگر از بخش های مجذوب کننده و آموزنده موزه موسیقی تهران است. در این کارگاه می توان مراحل ساخت سازهای گوناگون را از ابتدا تا زمان نواختن موسیقی مشاهده کرد. تصور اینکه تکه ای چوب تبدیل به سازی گردد که تنها با چند حرکت کوچک دنیایی معنی می آفریند واقعا حیرت انگیز است. در این بخش موزه افراد می توانند سوالات خود راجع به ساخت سازها، کیفیت سازها، برطرف مسائل سازها و خرید ساز بپرسند و پاسخ خود را از حرفه ای ترین افراد این حوزه بگیرند.

سایر بخش های موزه

موزه موسیقی تهران

موزه موسیقی ایران بخش های دیگری شامل استودیو ضبط، آمفی تئاتر، سالن تمرین، سالن روباز و… هم دارد که برای دوستداران موسیقی بسیار حائز اهمیت است. کارگاه های مختلفی که با عناوین تخصصی موسیقی برگزار می گردد یکی دیگر از گام های موثر موزه موسیقی تهران در جهت رشد و اعتلای هنر موسیقی در ایران است. کافی شاپ باصفای موزه هم برای رفاه بیشتر بازدیدنمایندگان، حتی بعد از ساعت کار موزه هم آماده خدمت رسانی است. می توانید بعد از بازدیدی لذت بخش از موزه موسیقی در کافه دنجش استراحت و درباره چیزهای جالبی که در موزه آموخته اید با همراهانتان گفت و گو کنید.

موزه موسیقی تهران

ساعت کار موزه موسیقی ایران

موزه موسیقی ایرانن همه روزه به جز شنبه ها از 10 صبح تا 6 عصر باز است. برای اطلاع از برنامه های جالب موزه موسیقی می توانید به سایت رسمی موزه موسیقی ایران به نشانی زیر مراجعه کنید و یا با تلفن های موزه تماس بگیرید.

وبسایت: www.musicmuseum.ir

تلفن: 22672785

تماشا از موزه موسیقی می توانید تجربه ای متفاوت از گشت و گذار در تجریش برای شما بسازد حتی اگر چیز زیادی از موسیقی ندانید. آیا به موسیقی ایرانی علاقه دارید؟ تا به حال به موزه موسیقی تهران رفته اید؟ کدامیک از موزه های اطراف تجریش را دیده اید و به مخاطبان خبرنگاران پیشنهاد می کنید؟ خاطرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 13 مرداد 1401 بروزرسانی: 13 مرداد 1401 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 2065

به "بازدید از موزه موسیقی تهران ، سیری لذت بخش در دنیای موسیقی ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید از موزه موسیقی تهران ، سیری لذت بخش در دنیای موسیقی ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید