بدنه سازی و کف سازی مجموعه مهرپادین در بافت تاریخی مهریز انجام شد

به گزارش مجله افتخار، بافت مهرپادین به عنوان تنها مجموعه ثبت شده در مهریز است که طرح مرمتی آن بیش از دو سال به طول انجامید. این مجموعه تاریخی که بخش مهمی از بافت تاریخی مهریز را تشکیل می دهد مورد مرمت و حفاظت نهاده شد.

بدنه سازی و کف سازی مجموعه مهرپادین در بافت تاریخی مهریز انجام شد

به گزارش مجله افتخار به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، علی اصغر صمدیانی مدیر پایگاه تاریخی بافت تاریخی مهریز گفت: هم اکنون بدنه سازی و کف سازی راستا گردشگری مهرپادین براساس سیاست های راهبردی حفاظت از شهر تاریخی مهریز اجرا شده است.

او اضافه کرد: در طرح تفصیلی ویژه بافت تاریخی شهر مهریز با تاکید ضوابط حفاظت و کنترل توسعه سعی شده است مولفه های هویتی میراث فرهنگی و طبیعی مهریز شناسایی و برای حفاظت از آن ها طرح و برنامه ای راهبردی تدوین شود.

او گفت: بافت مهرپادین تنها مجموعه ثبتی در مهریز است که براساس طرح مصوب میراث فرهنگی و با اعتبار ملی پایگاه پژوهشی بافت تاریخی مهریز به مدت دو سال مورد مرمت و حفاظت نهاده شد.

به گفته صمدیانی، بدنه سازی و کف سازی راستا گردشگری مجموعه مهرپادین درحالی انجام شد که این راستا دارای امامزاده، مسجد، حسینیه، آب انبار و حمام تاریخی است.

مدیر پایگاه بافت تاریخی مهریز خاطر نشان کرد: مجموعه تاریخی مهرپادین یک بخش مهمی از بافت تاریخی مهریز است به طوری که مسجد این مجموعه متعلق به قرن هشتم و قدمت مابقی آثار به دوره قاجار برمی شود.

شکل گیری و بنای ساخت شهر مهریز را به مهرنگار دختر انوشیروان ساسانی منسوب می دانند و در روزگاران پیشین مهرگرد و سپس مهریجرد نامیده می شده است.

بنابر روایت ها شهر امروزی مهریز از ادغام و به هم پیوستن سکونت گاه هایی به نام های مهرپادین، مزویرآباد، بغدادآباد، استهریج و منگ آباد به وجود آمده است. این شهر را می توان توده ای از باغ های بسیار زیبا، زمین های مزروعی وسیع با گونه معماری و ساخت متفاوت توصیف کرد که این شکل قرارگیری، گونه های متفاوت خانه، باغ و خانه باغ و در سطح کلان الگوی باغشهر تاریخی ویژه حاشیه کویر را به وجود آورده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 13 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 319

به "بدنه سازی و کف سازی مجموعه مهرپادین در بافت تاریخی مهریز انجام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدنه سازی و کف سازی مجموعه مهرپادین در بافت تاریخی مهریز انجام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید