بهترین زمان برای یادگیری زبان خارجی چه سنی است؟

به گزارش مجله افتخار، خبرنگارانـ درک ما از زبان همواره درحال رشد است. باور نادرستی وجود دارد که بچه ها در یادگیری زبان های خارجی بهتر هستند؛ اما افراد در هر سنی می توانند زبان دوم یاد بگیرند. زبان حتی قبل از تولد در ما ریشه دوانده است. نوزادان با گوش دادن و یادگیری زبان اطراف خود به دنیا می آیند. مطالعات نشان می دهد نوزادان ممکن است از زمانی که در رحم مادر هستند، شروع به یادگیری زبان مادری کنند. بچه ها با گوش دادن به زبان و کپی کردن آن چه می شنوند، یاد می گیرند.

بهترین زمان برای یادگیری زبان خارجی چه سنی است؟

به گزارش خبرنگاران، بچه ها بین 1 تا 3 سال به احتمال زیاد زبان دوم را به راحتی یاد می گیرند. در این سنین آن ها دیگر به یک زبان مادری تسلط دارند. مغز آن ها برای جذب کلمات و یادگیری جریان گفتگو آماده شده است. صرف نظر از این گروه سنی می توان گفت درواقع بهترین سن برای یادگیری زبان وجود ندارد.

در سال های اولیه کودکی یادگیری زبان عمدتاً بدون ساختار است. بچه ها بر برقراری ارتباط مؤثر با والدین و اطرافیان خود تمرکز دارند. به همین دلیل بسکمک از مردم فکر می کنند بچه ها راحت تر از بزرگ سالان زبان را یاد می گیرند؛ اما این فکر درست نیست. یادگیری زبان مادری تفاوت دارد؛ زیرا تجربه ای است که فرد را کاملاً درگیر خود می کند. بچه ها از طریق آزمون و خطا یاد می گیرند و هر روز پیشرفت می کنند.

بچه ها خردسالی که بیش از یک زبان یاد می گیرند؛ اغلب والدینی دارند که به چند زبان صحبت می کنند. آن ها به طور طبیعی بیش از یک زبان یاد می گیرند. بدون قرار گرفتن در شرایط طبیعی یادگیری یک زبان خارجی دشوارتر است. با این حال زبان مهارتی است که ما بدون توجه به سنمان به یادگیری آن ادامه می دهیم. نتایج یک مطالعه نشان داده است که تسلط بر زبانی نو هم سطح با زبان مادری می تواند تا 30 سال طول بکشد. ما باید خودمان را هم زمان با رشد و تغییر زبان در طول زمان ارتقا بدهیم.

چطور می توان بر چالش های یادگیری زبان غلبه کرد؟

اگر می خواهید یک زبان خارجی یاد بگیرید، از بهانه تراشی دست بردارید. ممکن است فکر کنید یادگیری یک زبان خارجی خیلی سخت است یا برای یادگیری آن وقت ندارید. یکی از دلایلی که بزرگ سالان یادگیری زبان دوم را دشوارتر می دانند، این است که ما تمایل خود را به یادگیری از دست می دهیم. بچه ها شبیه اسفنج هستند. آن ها سؤال می پرسند و می خواهند دنیای اطراف خود را کشف کنند. وقتی بزرگ می شویم، بخشی از انگیزه یادگیری را از دست می دهیم.

از اشتباه کردن نترسید. بزرگ سالان، چون نمی خواهند در فرآیند اشتباه کردن ضمن یادگیری قرار بگیرند، معمولا در آموختن مردد هستند. هیچ کس از شما انتظار ندارد نخستین بار همه چیز را به طور کامل انجام بدهید.

علاوه بر یادگیری لغات یک زبان دیگر باید تلفظ آن را نیز یاد بگیرید. تسلط بر نحوه تلفظ حروف منحصربه فرد یک زبان به زمان و تمرین نیاز دارد. بهتر است ساختاری برای یادگیری پیدا کنید. وقتی روشی را بیابید که برای شما کارآمد باشد، بهتر یاد می گیرید. نوشتن کلمات ممکن است به شما کمک کند آن ها را به خاطر بسپارید. برخی افراد با گوش دادن به کلماتی که با صدای بلند ادا می شوند، آن ها را یاد می گیرند. مهم نیست بهترین شیوه یادگیری شما چیست، کلاس یا درسی را پیدا کنید که متناسب با نیاز های منحصربه فرد شما باشد.

این را بدانید که یک شبه زبان نوی یاد نخواهید گرفت. تسلط یافتن به یک زبان در سطح بومی به زمان نیاز دارد و ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد. با این حال لازم نیست هر روز زمان زیادی اختصاص بدهید. پشتکار و کیفیت یادگیری مهم تر از مدت زمانی است که برای مطالعه صرف می کنید.

گوش دادن به یک زبان خارجی، نوشتن کلمات و صحبت کردن با صدای بلند تمرین بسیار خوبی است که شما را طی زندگی روزمره با زبان درگیر می کند. برای تسلط واقعی بر یک زبان خارجی در هر سنی باید با یک فرد بومی که به آن زبان صحبت می کند، تمرین کنید. کسی که خیلی روان به زبانی صحبت می کند، می تواند به شما در اصلاح اشتباهات کمک کند.

غرق شدن در یک زبان خارجی یادگیری را سرعت می بخشد. وقتی به طور کامل در زبانی غرق می شوید، مانند این است که یک محیط طبیعی برای یادگیری زبان دوم برای خودتان به وجود آورده باشید. در این حالت درست مانند دوران کودکی به طور مداوم یاد می گیرید. بهتر است برای خودتان هدفی مشخص کنید. اگر بدانید به چه چیزی می خواهید برسید، احتمال اینکه بتوانید یک زبان خارجی یاد بگیرید، بیشتر است. فریب رسیدن به سطح پیشرفته و تسلط کامل را نخورید.

اگر یادگیری بیش از آنچه انتظار دارید طول بکشد، ممکن است دل سرد شوید. برای پیشگیری از چنین شرایطی می توانید هر روز 30 دقیقه تمرین کنید، هفته ای یک بار با یک فرد بومی صحبت کنید و یادگیری 100 کلمه نو در ماه را در برنامه های تان بگنجانید. در مجموع یادگیری یک زبان خارجی مزایای مختلفی به همراه دارد. دانستن زبان های مختلف تا حدودی باعث می شود تفکر انعطاف پذیرتری داشته باشید. مغز شما به جابه جایی بین بیش از یک زبان عادت می کند و این امر به شما امکان می دهد، افکارتان را راحت تر هدایت کنید.

همچنین از این طریق حافظه و توانایی انجام هم زمان چند کار را در خود بهبود می بخشید. علاوه بر آن افرادی که دو زبانه هستند، کم تر به بیماری آلزایمر یا زوال عقل مبتلا می شوند. طبق نتایج یک مطالعه افرادی که تنها به یک زبان صحبت می کنند، 4.5 سال زودتر از افرادی که دو زبانه هستند، دچار اختلالات شناختی می شوند.

منبع: webmed

منبع: فرارو
انتشار: 4 دی 1400 بروزرسانی: 4 دی 1400 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1855

به "بهترین زمان برای یادگیری زبان خارجی چه سنی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین زمان برای یادگیری زبان خارجی چه سنی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید