تهرانی ها به دلیل فشار های تورم کمتر خرج ظاهرشان می کنند

به گزارش مجله افتخار، باور می کنید مردم ساکن استان تهران، پایتخت ایران، به دلیل فشار های تورم و رشد هزینه ها کمتر پول خرج ظاهرشان می کنند و سهم کفش و لباس از سبد هزینه هایشان کمتر شده است؟ این واقعیتی است که در آمار های رسمی منعکس شده است. ماجرا چیست؟

تهرانی ها به دلیل فشار های تورم کمتر خرج ظاهرشان می کنند

به گزارش همشهری آنلاین، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از کاهش سهم هزینه پوشاک و کفش در بین خانوار های شهری و افزایش آن در سبد هزینه خانوار های روستایی در سال 98 خبر داده است و می گوید: مردم برخی استان ها نظیر آذربایجان غربی و خراسان شمالی 2 برابر بیشتر از میانگین کشوری برای خرید کفش و لباس هزینه می کنند.

هزینه کفش در شهر و روستا

نتیجه گزارش یک نهاد دولتی وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می دهد متوسط هزینه پوشاک و کفش خانوار های شهری و روستایی در کشور طی سال های 98-1390 فرایندی افزایشی را تجربه کرده و مردم برخی استان های ایران حتی از میانگین کشوری بیشتر پول خرج لباس و کفش شان می کنند.

متوسط هزینه پوشاک و کفش یک خانوار شهری از 6 میلیون ریال در سال 1390 به 15 میلیون ریال در سال 1398رسیده و در سال 1398 متوسط هزینه پوشاک و کفش یک خانوار شهری 2.5 برابر ابتدای دهه 90 شده است. وزارت کار می گوید: یک خانوار شهری در ایران به طور متوسط در سال 98 معادل 14 میلیون و 535 هزار ریال برای خرید پوشاک و کفش هزینه کرده که نسبت به سال قبل آن رشدی 4.7 درصدی را نشان می دهد. البته سهم متوسط هزینه پوشاک و کفش یک خانوار شهری از متوسط هزینه کل از 4.2 درصد در سال 1390 به کمترین میزان آن با 3.1 درصد رسیده است.

این گزارش نشان می دهد یک خانواده روستایی در سال 90 به طور میانگین 5 میلیون ریال پول صرف خرید کفش و لباس کرده و در سال 98 این رقم به 13 میلیون ریال رسیده که رشدی 6.2 برابری را نشان می دهد. نکته دیگر در این گزارش اینکه در سال 98 یک خانوار روستایی در ایران به طور متوسط 12 میلیون و 788 هزار ریال برای پوشاک و کفش هزینه کرده که نسبت به سال 97 رشدی 18 درصدی را نشان می دهد که نمایانگر افزایش قیمت پوشاک در نقاط روستایی نسبت به نقاط شهری است و مهم تر اینکه سهم متوسط هزینه پوشاک و کفش یک خانوار روستایی از متوسط هزینه کل طی سال های 90 تا 98 به استثنای سال 91 فرایندی کاهشی داشته و از 6.2 درصد در سال 90 به 4.9 درصد در سال 98 رسیده است.

تورم کفش و لباس در استان ها

بررسی سهم هزینه پوشاک و کفش از هزینه کل یک خانوار شهری در استان های مختلف در سال 1398 نشان می دهد استان های خراسان شمالی، کردستان و کهگیلویه و بویراحمد بالاترین سهم و استان های تهران، بوشهر و خوزستان کمترین سهم را به خود اختصاص داده اند. به بیان دیگر شهرنشینان 3 استان خراسان شمالی، کردستان و کهگیلویه و بویراحمد بیشتر خرج لباس و کفش شان می کنند و به جای آن تهرانی ها کمتر لباس می خرند. وزارت کار توضیح می دهد که سهم هزینه پوشاک و کفش از هزینه کل در تمامی استان های کشور به استثنای خوزستان، بوشهر و تهران، بیش از سهم کشوری بوده است و این سهم در سال 1398 در بیشتر استان ها به استثنای استان های خراسان شمالی، هرمزگان، اردبیل، آذربایجان شرقی، کرمان، سمنان، همدان، یزد و البرز که فرایند افزایشی داشته، نسبت به سال 1397 کاهش یافته است.

سنجش سهم هزینه پوشاک و کفش از هزینه کل یک خانوار روستایی در سال 1398 در سطح استانی نشان دهنده این است که استان های آذربایجان غربی، خراسان شمالی و کردستان در صدر جدول و روستانشینان استان تهران، بوشهر و چهارمحال و بختیاری کمترین سهم را در سبد هزینه هایشان به خرید لباس و کفش اختصاص می دهند. سهم لباس و کفش در سال 98 هم روایتگر این واقعیت است که سهم آن در سبد هزینه خانوار های روستایی بیشتر استان های ایران به استثنای استان های آذربایجان غربی، خراسان شمالی، کرمان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی، فارس، مرکزی، همدان، مازندران، البرز و خوزستان افت کرده است.

منبع: فرارو
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1556

به "تهرانی ها به دلیل فشار های تورم کمتر خرج ظاهرشان می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهرانی ها به دلیل فشار های تورم کمتر خرج ظاهرشان می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید