سیر تا پیاز ثبت نام دانش آموزان در مدارس

به گزارش مجله افتخار، به استناد ماده 30 آیین نامه اجرایی مدارس، برگزاری آزمون ورودی، مصاحبه و مشخص شرط معدل برای ثبت نام دانش آموزان و دریافت هرگونه وجه (به غیر از وجوه مربوط به بیمه حوادث و کتاب های درسی) در زمان ثبت نام مجاز نیست.

سیر تا پیاز ثبت نام دانش آموزان در مدارس

به گزارش مجله افتخار از فارس، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش دستورالعمل اجرایی ثبت نام دانش آموزان را در راستای اتخاذ تدابیر لازم به منظور انجام ثبت نام دانش آموزان در فضایی امن و آرام، سیاست کاهش تمرکز و تفویض اختیار و با در نظر دریافت شرایط خاص مواجهه با ویروس کووید19(کرونا) به ادارات کل آموزش و پرورش استان ها ابلاغ کرد.

در این دستورالعمل بر رعایت اصل تکریم، کرامت انسانی و حفظ احترام خانواده ها، انتخاب افرادی دارای حسن خلق، شکیبا و مطلع به قوانین و مقررات در ستادهای ثبت نام، دستورالعمل های بهداشتی با توجه به شیوع کرونا، اجرای پروتکل های بهداشتی، مشخص سهمیه های ثبت نام در مدارس در دوره های مختلف تحصیلی به وسیله سامانه دانش آموزی، اطلاع رسانی به موقع و تمهید مقدمات لازم به منظور پیشگیری از ازدحام تأکید شده است.

در دستورالعمل اجرایی ثبت نام دانش آموزان در راستای تسهیل در امر ثبت نام، دو بخش مجزای مقررات عمومی ثبت نام و مقررات ثبت نام در مدارس غیردولتی، استعدادهای درخشان و شاهد گنجانده شده است و در هر بخش شرایط و موارد لازم برای ثبت نام توضیح داده شده است که در ادامه خواهد آمد.

مقررات عمومی ثبت نام:

ثبت نام تمام نوآموزان دوره پیش دبستانی در سامانه سناد به تفکیک کدهای دولتی، با مشارکت مردم و غیردولتی الزامی بوده و مسؤولیت ثبت نام با مدیر مدرسه است.

سن ثبت نام پیش دبستانی یک، چهار تا پنج سال تمام (متولدین 2 مهر 94 الی اول مهر 95) و سن ثبت نام پیش دبستانی 2، پنج تا شش سال تمام (متولدین 2 مهر93 الی اول مهر94) است.

ثبت نام نوآموزان دوره پیش دبستانی اتباع خارجی همچون سایر دوره های تحصیلی، طبق شیوه نامه های ابلاغی بلامانع است.

اجرای محدوده بندی جغرافیایی برای ثبت نام دانش آموزان به استناد ماده 31 آیین نامه اجرایی مدارس صورت می پذیرد.

ثبت نام دانش آموزان در پایه دهم آموزش متوسطه، با تأکید بر رعایت اولویت های مشخص شده در نمون برگ های راهنمایی تحصیلی و تشکیل کارگروه مشاوره ای انتخاب رشته به منظور بهره برداری و تکمیل ظرفیت اسمی کلاس ها با رعایت مفاد بخشنامه شماره 2/710 مورخ 19 فروردین99 و راهکارها و سیاست های توسعه متوازن با رویکرد توسعه آموزش های فنی وحرفه ای و کاردانش در دوره دوم آموزش متوسطه صورت می پذیرد.

به استناد بخشنامه شماره 61298 مورخ 11تیر97 برقراری هرگونه رابطه اقتصادی مدارس با مؤسسات درخصوص برگزاری آزمون و کتاب های یاری درسی ممنوع است.

به استناد ماده 30 آیین نامه اجرایی مدارس، برگزاری آزمون ورودی، مصاحبه و مشخص شرط معدل برای ثبت نام دانش آموزان و دریافت هرگونه وجه (به جز وجوه مربوط به بیمه حوادث و کتاب های درسی) در زمان ثبت نام مجاز نیست و نباید دانش آموزی به دلایل مذکور از ثبت نام محروم گردد.

به استناد مصوبه بیست و یکمین جلسه شورای سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت مرکزی مورخ 17 بهمن 96 و بیست و دومین جلسه شورا مورخ 24 بهمن 96، برگزاری هرگونه آزمون یا مصاحبه برای پذیرش دانش آموزان در دوره ابتدایی و پایه هفتم دوره اول متوسطه در مدارس غیردولتی ممنوع است.

وجوه اختیاری مربوط به یاری های مردمی، فعالیت های فوق برنامه، سرویس ایاب و ذهاب، لباس فرم، لباس کارگاهی، با هماهنگی و موافقت انجمن اولیا و مربیان مدرسه و با رعایت سایر قوانین و مقررات بعد از شروع سال تحصیلی امکان پذیر خواهد بود.

به منظور رعایت اصول تربیتی و باتوجه به اهمیت حفظ اعتماد به نفس بچه ها در شروع ورود به مدرسه، برگزاری هرگونه مصاحبه یا آزمون برای نوآموزان پیش دبستانی و کلاس اولی در تمام مدارس اعم از دولتی و غیردولتی در زمان پذیرش و ثبت نام ممنوع است.

تمامی نوآموزان بدو ورود به پایه اول دبستان ملزم به شرکت در برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی هستند و شرکت نوآموزان پیش دبستانی در برنامه سنجش مطابق دستورالعمل سازمان آموزش وپرورش استثنایی و معاونت آموزش ابتدایی وزارت متبوع انجام می گردد.

به استناد ماده 7 اساسنامه مدارس عشایری مصوبه شماره 176882 مورخ 1آذر94 ، سنجش بدو ورود دانش آموزان عشایری الزامی و رایگان است و باتوجه به کوچ رو بودن عشایر، بازه زمانی سنجش بدو ورود آنان تا انتها مهر خواهد بود.

دانش آموزان گروه های آسیب دیده شنوایی، بینایی، معلول جسمی - حرکتی و دارای اختلال های هیجانی - رفتاری خفیف تا متوسط، در صورت دارابودن شرایط می توانند در تمامی دوره های تحصیلی برابر شیوه نامه اجرایی آیین نامه آموزش و پرورش تلفیقی و فراگیر در مدارس عادی ثبت نام کرده و از خدمات مربوط برخوردار می شوند.

مدارس هیأت امنایی از نوع مدارس دولتی محسوب شده و دریافت هرگونه هزینه به جز هزینه های خدمات آموزشی و پرورشی فوق برنامه که به تصویب هیأت امنایی مدرسه رسیده است، توسط این مدارس ممنوع است.

ثبت نام در مدارس دوره دوم آموزش متوسطه نظری و هنرستان های فنی وحرفه ای نمونه دولتی، تابع شرایط و ضوابط مندرج در دستورالعملی خواهد بود که متعاقبا از سوی وزارت آموزش و پرورش به ادارات کل آموزش و پرورش استان ها ابلاغ می گردد.

ثبت نام دانش آموزان در مدارس بزرگسالان بارعایت مفاد آیین نامه آموزشی نظام جدید دوره دوم آموزش متوسطه شیوه نیم سالی - واحدی، بزرگسالان، آموزش از راه دور ایثارگران و داوطلبان آزاد داخل کشور که طی بخشنامه شماره 173978/400 مورخ 20 آذر 96 به ادارات کل آموزش وپرورش استان ها ارسال شده انجام می پذیرد.

رعایت دستورالعمل جامع معافیت تحصیلی، موضوع بخشنامه شماره 189606/400 مورخ 12 دی96 در ثبت نام دانش آموزان ذکور الزامی است.

مقررات ثبت نام در مدارس غیردولتی، استعدادهای درخشان و شاهد:

ثبت نام دانش آموزان در مدارس غیردولتی، استعدادهای درخشان و شاهد علاوه بر رعایت آیین نامه های مصوب شورای عالی آموزش و پرورش با رعایت مقررات ذیل انجام می گیرد:

در مدارس غیردولتی نصب پوستر نرخ شهریه مصوب ابلاغی به همراه رئوس کلیه فعالیت ها در محل ثبت نام و در معرض دید اولیا دانش آموزان و مراجعین الزامی است.

مدارس غیردولتی در زمان ثبت نام صرفا مجاز به اخذ شهریه مصوب (برنامه هفتگی مصوب شورای عالی آموزش و پرورش و فوق برنامه درسی) هستند و دریافت هزینه خدمات از قبیل تغذیه بین روز، لباس متحدالشکل، ایاب و ذهاب و هزینه تشکیل کلاس های تابستانی و فعالیت غیردرسی از اولیای دانش آموزان با هماهنگی و موافقت انجمن اولیا و مربیان مدرسه و کسب موافقت شورای نظارت بر مدارس و مراکز غیردولتی منطقه/ ناحیه در زمان مقرر امکان پذیر خواهد بود.

مدیران مدارس غیردولتی موظفند، هنگام ثبت نام با ورود به سامانه مشارکت های مردمی به آدرس mosharekatha.ir نسبت به انعقاد قرارداد اخذ شهریه بین ولی دانش آموز و واحد آموزشی در سامانه مشخص شهریه اقدام و یک نسخه از قرارداد تکمیل شده را چاپ و پس از مهر و امضا به ولی دانش آموز تحویل دهند.

تمام قراردادها به صورت الکترونیکی و از سامانه مذکور باید انجام گردد و قرارداد دستی فاقد اعتبار است.

مدارس استعدادهای درخشان:

ثبت نام پذیرفته شدگان پایه هفتم به وسیله سنجش و پذیرش ورودی دبیرستان های دوره اول استعدادهای درخشان براساس بند (د-1) ضوابط و شرایط پذیرش ثبت نام در دستورالعمل سنجش و پذیرش این مدارس به شماره 189987/104 مورخ 12 بهمن 98 مجاز است.

ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون ورودی دبیرستان های دوره دوم استعدادهای درخشان در پایه دهم، براساس بند (د-1) دستورالعمل آزمون ورودی این مدارس به شماره 189987/104 مورخ 12 بهمن 98 صورت پذیرد. همچنین دانش آموزان پایه نهم مدارس استعدادهای درخشان سال تحصیلی 99-98 از شرکت در آزمون پایه دهم سال تحصیلی 1400-1399 معاف هستند.

ثبت نام دانش آموزان پایه های تحصیلی و تربیتی (دوره اول متوسطه) مصوبه شانزدهمین جلسه کمیسیون مشخص شورای عالی آموزش و پرورش به شماره 93348/120 مورخ 5 دی97 و در دوره دوم با رعایت مفاد مواد 66 و تبصره ماده 77 آیین نام آموزشی دوره دوم متوسطه (روزانه) مصوب جلسه 932 شورای عالی آموزش و پرورش مورخ 17 خرداد 95 انجام گردد.

ثبت نام دانش آموزان متقاضی انتقال در دبیرستان های دوره اول و دوره دوم استعدادهای درخشان، بارعایت کف نمره مدرسه مقصد و به شرط وجود ظرفیت، مطابق نقل وانتقال این مدارس و به وسیله سامانه نقل و انتقال دانش آموزان مدارس استعدادهای درخشان با موافقت استان های مبدأ و مقصد انجام گردد.

انتقال دانش آموزان پایه هفتم و دهم این مدارس در سال اول پذیرش در آزمون ورودی، در بین مدارس استعدادهای درخشان درون یک شهرستان به استناد بند بخش(و) دستورالعمل شماره 189987/140 مورخ 12 بهمن 98 اکیداً ممنوع است.

ثبت نام دانش آموزان پایه دهم پذیرفته شده در آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان در رشته ای غیر از رشته پذیرفته شده در سنجش ورودی، ممنوع است.

تصمیم گیری درخصوص امکان یا عدم امکان انتقال به هریک از مدارس استعدادهای درخشان، در اختیار اداره کل آموزش وپرورش استان خواهد بود.

ثبت نام دانش آموزان پایه یازدهم مدارس استعدادهای درخشان متقاضی تغییر رشته تحصیلی با رعایت شرایط و ضوابط تغییر رشته و به شرط وجود ظرفیت و صرفاً در صورت دارا بودن کف امتیاز قبولی در رشته موردنظر در آزمون ورودی پایه دهم بلامانع است.

میزان حق الثبت مدارس استعدادهای درخشان، براساس مصوبه هیأت امنای سمپاد که معادل پنجاه درصد مبلغ بخشنامه مربوط به ثبت نام در مدارس غیردولتی هر شهر است، توسط اداره کل آموزش وپرورش استان مشخص و به مدارس استعدادهای درخشان ابلاغ می گردد.

در هنگام ثبت نام دانش آموزان، مدیران این مدارس با عنایت به مفاد آیین نامه ارزشیابی تحصیلی و تربیتی (دوره اول متوسطه) مصوب شانزدهمین جلسه کمیسیون مشخص شورای عالی آموزش و پرورش 4 مهر 97 وجوه کتب تکمیلی ویژه این مدارس را از دانش آموزان دریافت و نسبت به ثبت سفارش کتب فوق به وسیله سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به صورت گروهی اقدام نمایند (وجوه دریافتی باید به حساب مدرسه واریز گردد) گفتنی است بخشنامه محتوای تکمیلی به شماره 52398/104 مورخ 5 تیر95 در دوره اول و دوم مدارس استعدادهای درخشان در سال تحصیلی 1400-1399 لازم الاجراست.

مدارس شاهد:

تغییرات بخشنامه ثبت نام مدارس شاهد: (سال تحصیلی 1400-1399)

امتیاز نوه رزمنده هر ماه 5 امتیاز و حداکثر 70 امتیاز است.

اعمال ضریب 20 برای محاسبه امتیاز معادل در بند ج جدول 1-6 امتیازات

بند ج از ردیف 3-6 امتیاز خیر مدرسه ساز حذف می گردد.

فرزندان جانبازان تا 24 درصد از پرداخت 40 درصد یاری سرانه مصوب ستاد اجرایی شاهد استان معاف می باشند.

ثبت نام دانش آموزان در پایه دهم منوط به کسب شرایط ورود به شاخه و رشته موردنظر(بدون درنظردریافت اولویت دانش آموز برای ثبت نام در فرم شماره 7 راهنمایی تحصیلی یا همان الف -ب - ج) به علاوه شرایط علمی ورود به پایه دهم مندرج در جدول1-5 و کسب امتیاز لازم طبق جدول1-6 امتیازبندی است.

دانش آموزان دوره دوم متوسطه با اولویت ایثارگری (دانش آموزان جانباز و فرزندان جانبازان تا 25 درصد) (ورودی و ادامه تحصیل) چنانچه حداکثر در 2 درس کمتر از حد نصاب نمره را کسب نمایند، می توانند در مدارس شاهد ثبت نام نمایند.

دستورالعمل ثبت مدارس شاهد (1400-1399) به صورت کامل جهت بهره مندی همکاران و اولیای در سامانه سجا وسایت اداره کل شاهد بارگذاری و قابل استفاده است.

دستورالعمل ثبت نام را می توانید اینجا دانلود کنید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 977

به "سیر تا پیاز ثبت نام دانش آموزان در مدارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیر تا پیاز ثبت نام دانش آموزان در مدارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید