بازسازی در آناهیتا پس از 20 سال کلید خورد

به گزارش مجله افتخار، مرتضی گراوند، مدیر پایگاه ملی معبد تاریخی آناهیتا کرمانشاه با اشاره به شروع عملیات بازسازی ضلع جنوب غربی دیواره معبد تاریخی آناهیتا، اظهار کرد: در این بخش از معبد، چهار ردیف از دیواره به طول 12 متر داریم که بازسازی آنها در دستور کار قرار گرفته است.

بازسازی در آناهیتا پس از 20 سال کلید خورد

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

وی توضیح داد: عملیات بازسازی دیواره ضلع جنوبی معبد، از پلکان ردیف اول به طول 12 متر شروع شده و بخشی از سنگ ها و سرستون ها را در جای خود داخل این پلکان قرار داده ایم.

مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا با تاکید بر این که این کار کاملا بصورت کارشناسی شده و دقیق انجام می گیرد تا هر سنگ بتواند در جای خود قرار گیرد، اعلام نمود: البته تعدادی از سنگ ها نیز شکسته شده که برای پُر کردن جا خالی آن ها اقداماتی را در دستور کار قرار داده ایم.

وی اعلام کرد: باتوجه به این که در زمان باستان سنگ های معبد آناهیتا از معدنی در همان نزدیکی به نام معدن چل مران تهیه می شده، برای همین اقدام به انتقال تعدادی قطعه سنگ خام از آن محل کردیم، اما دشواری که اکنون پیش کار وجود دارد، تراش زدن این سنگ ها است.

گراوند اضافه نمود: برای تراش این سنگ ها هرچند که از تجهیزات مدرن استفاده خواهیم کرد، اما نحوه تراش آن ها و کارشناسی بودن آن ها مهم است که در این راستا از تعدادی از نیروهای بازنشسته معبد که سالها پیش در تخت جمشید آموزش دیده اند، درخواست نموده ایم تا با ما همکاری نمایند.

وی یادآورشد: در ردیف اول از مجموعه سنگ هایی که بر روی دیواره قرار داده شده تعداد چهار عدد سنگ پاک تراش از بین رفته که جهت تکمیل آن باید سنگ های جدید تراش داده گردد و باید برای آن ها سنگ های جایگزین داشته باشیم، یعنی باید به گونه ای سنگ ها را در محل اصلی خود قرار دهیم که در همان ابعاد، اندازه و ... باشند.

مدیر پایگاه تاریخی آناهیتا توضیح داد: البته تا به امروز تنها برای رج اول این دیوارها اقدام نموده ایم و برای انجام رج دوم احتیاج هست که یا جرثقیل اجاره کنیم تا 35 تن سنگ را برای ما جابه جا کند که این امر هم مستلزم هزینه های بیشتری است و باید اعتباراتی را به معبد تزریق نمایند و یا اینکه پیمانکاری را برای ادامه کار به همکاری فرابخوانند.

این مسئول بااشاره به این که در صورت تامین اعتبار این پروژه با سرعت ادامه پیدا خواهد نمود، اضافه نمود: البته اصل دیواره سالم است و تنها سنگ نماهای آن در طول سالهای متمادی فروریخته و تعدادی از آنها شکسته شده است.

وی احتیاج کنونی معبد آناهیتا را برای خروج از شرایط فعلی ساماندهی محوطه، کاوش و بازسازی دانست و گفت: اگر می خواهیم معبد آناهیتا هم روزی مانند محوطه جهانی بیستون و محوطه تاریخی تاق بستان ساماندهی گردد، باید به آن اعتبار داده گردد.

ایسنا نوشت، گراوند با بیان این که حدود 2500 سال از عمر معبد آناهیتا می گذرد، اعلام نمود: بیش از 50 سال از عمر باستان شناسی معبد آناهیتا می گذرد، اما متاسفانه طی 20 سال گذشته فعالیت های باستان شناسی و بازسازیی آن متوقف شده، بنابراین طبیعی است که بنایی با این عمر و قدمت احتیاج است که بصورت مداوم به آن اعتبار تزریق گردد تا جان بگیرد.

منبع: گردشبان
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1604

به "بازسازی در آناهیتا پس از 20 سال کلید خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی در آناهیتا پس از 20 سال کلید خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید