مطالعه اجباری کتاب های بی فایده دلیل کتاب گریزی دانشجویان

به گزارش مجله افتخار، یک نویسنده گفت: اجبار دانش آموزان و دانشجویان برای فراگیری علومی که کارایی ندارد، آن ها را از کتاب خواندن بیزار می نماید.

مطالعه اجباری کتاب های بی فایده دلیل کتاب گریزی دانشجویان

محمد جواد نوروزی اقبالی، پژوهشگر و نویسنده در برنامه گفت وگوی فرهنگی رادیو گفت وگو در پاسخ به این سوال که چرا دانشجویان با کتاب ارتباط نمی گیرند، گفت: اگر دانشجو بخواهد کتاب خوان گردد، دو چیز ضروری است. اول باید ذائقه اش به سمت کتاب ایجاد گردد. دوم باید احتیاج به کتاب داشته باشد.

نوروزی اقبالی در پاسخ به این سوال که چه زمانی علاقه و ذائقه دانش آموز و دانشجو را به کتاب نابود می کنیم، گفت: وقتی دانش آموز و دانشجو را مجبور می کنیم که حجم زیادی از علمی که به درد هیچ کس نمی خورد فراگیرد، باعث نابودی ذائقه اش می شویم.

این کارشناس ادامه داد: علم باید کارایی داشته باشد. وقتی در مدارس و دانشگاه حجم زیادی از علوم وجود دارد که خود دانش آموز و دانشجو می داند قرار نیست از این علوم استفاده کند، تجربه بدی را رقم می زند.

وی با بیان اینکه باید هویت دانش آموز و دانشجو را با کتاب گره می زدیم، اضافه کرد: الان یک دانش آموز و دانشجو برای اینکه احساس هویت کند، از لوازم الکترونیک استفاده می نماید. یعنی احساس می نماید اگر گوشی یا لپ تاپ خوبی داشته باشد، احساس هویت می نماید. ولی احساس نمی نماید که اگر یک کتابی دستش بگیرد، به شخصیت والاتری دست می یابد.

بعلاوه میلاد حبیبی، محقق، پژوهشگر و نویسنده درباره ارتباط دانشجو با کتاب گفت: نویسندگان ما درباره مسئله های امروز جامعه نمی نویسند و این بحران اساسی است. وقتی شما در ویترین مغازه تان محصولی را بیاورید که مخاطب به دنبالش است، شما احتیاج به تبلیغ ندارید.

حبیبی با بیان اینکه نویسنده به سراغ موضوعاتی می رود که مخاطب آن را پس می زند، اضافه کرد: در طول 100 سال اخیر به حوزه نشر که نگاه بیندازید، می بینید در سیطره عده ای روشنفکر است که همواره ایران و ایرانی را سرخورده، عقب مانده، ناتوان، ناامید و ... می بینند. درصورتی که در عمل، جوان امروز ما با وجود تحریم های داخلی و خارجی خیلی امیدوار و باانگیزه است. متاسفانه فضای فرهنگی ما نیامده از این خط پشتیبانی کند و روایت سازی کند. این عدم روایت هم منجر به شکاف بین فضای فرهنگی و فضای واقعی شده است.

خبرنگاران فرهنگی هنری ادبیات

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 24 آبان 1401 بروزرسانی: 24 آبان 1401 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 2119

به "مطالعه اجباری کتاب های بی فایده دلیل کتاب گریزی دانشجویان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مطالعه اجباری کتاب های بی فایده دلیل کتاب گریزی دانشجویان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید