میزان بالای ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در کشور؛ پیک جدید بیماری در 15 استان آغاز شده است

به گزارش مجله افتخار، تهران (پانا) - بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا در کشور، در تحلیل فرایند این بیماری در هفته منتهی به 18 مهـرماه، معین شد که هر چند موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از کووید-19 در کشور بالا است، اما فرایند ثبات با تغییرات مختصر صعودی مشاهده می شود.

میزان بالای ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در کشور؛ پیک جدید بیماری در 15 استان آغاز شده است

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، شمار مبتلایان به کروناویروس در دنیا به 37 میلیون و 755 هزار و 13 نفر رسیده و تا به امروز مرگ یک میلیون و 81 هزار و 508 نفر نیز در اثر این بیماری تأیید شده است. همچنین بنابر تازه ترین آمارها 28 میلیون و 361 هزار و 454 نفر از مبتلایان به کووید-19 تا به امروز بهبود یافته اند. البته فرایند افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-19 که تا به امروز در 214 کشور و منطقه در دنیا شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می گیرد.

در ایران نیز تا ظهر روز گذشته 500 هزار و 75 تن به این بیماری مبتلا شده و متاسفانه 28 هزار و 544 نفر نیز جان خود را از دست داده اند. همچنین خوشبختانه تا کنون 406 هزار و 389 نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

آخرین تحلیل ها از فرایند بیماری در کشور تا هفته منتهی به 18 مهرماه از سوی کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا در وزارت بهداشت اعلام شد.

بر اساس گزارش کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا، در محاسبات فرایند، در این گزارش و گزارشات آینده، تعداد موارد جدید روزانه مبتلایان بستری و مرگ وارد بررسی می شود. همچنین دسته بندی استان ها بر اساس میزان بروز در آخرین هفته انجام گرفته و نمودار بر اساس تغییرات موارد ابتلا و مرگ در آخرین هفته نسبت به هفته قبل خواهد بود.

برای محاسبه فرایند تغییرات ابتلا و مرگ در سه روز اخیر، ابتدا متوسط سه روزه تعداد گزارش ابتلا و مرگ هر روز با میانگین دریافت از داده های همان روز، روز قبل و روز بعد محاسبه شد. سپس میزان افزایش هر روز نسبت به روز قبل به روش زیر محاسبه شد: تعداد موارد روز قبل منهای تعداد موارد ثبت شده امروز، تقسیم بر تعداد موارد روز قبل و ضربدر 100.

در نهایت، تغییر فرایند ابتلا و مرگ هفته آخر با میانگین دریافت از اعداد به دست آمده برای چند روز آخر محاسبه شد.

تحلیل احتمالی شرایط منحنی اپیدمی

برای تحلیل احتمالی شرایط منحنی اپیدمی در هفته گذشته موارد زیر مدنظر قرار گرفت:

- در مواردی که هر دو شاخص تغییر فرایند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر فرایند افزایشی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً فرایند افزایشی دارد.

- در مواردی که شاخص تغییر فرایند ابتلا، نزولی ولی شاخص تغییر فرایند مرگ صعودی بود، احتمالاً اخیراً پیک اپیدمی رد شده است.

- در مواردی که منحنی اپیدمی تمام می شود، شرایط به حالت ثبات می رسد و تغییرات در آن مختصر و نامنظم است. باید توجه داشت هر لحظه این فرایند مستعد یک پیک دیگر است.

- در مواردی که هر دو شاخص تغییر فرایند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر فرایند نزولی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً فرایند نزولی دارد.

منظور از ناسازگاری داده ها این است که فرایند داده های مرگ و ابتلا از یک الگوی قابل تفسیر پیروی نکرده و تغییرات ناهمگن فرایند شاخص های ابتلا و مرگ دیده می شود. در این موارد تحلیل بهتر را در روزهای بعد و با داده های درست تر می توان ارائه داد.

ناسازگاری در داده ها به دلایل مختلفی می تواند رخ دهد. از جمله دلایل بروز ناسازگاری می توان به ثبت غیردقیق روزانه داده ها توسط استان ها و وجود خطا هنگام ثبت داده ها، وجود ترکیبی از چند الگوی اپیدمی در استان (شروع اپیدمی در نقطه ای از استان و اتمام اپیدمی دیگر در نقطه دیگر)، بیمارپذیری یا بیمارگریزی گسترده در استان و تغییر فرایند مهاجرت بیماران در طول زمان اشاره کرد.

تقسیم بندی استان ها از نظر میزان گزارش

استان ها بر اساس میزان بروز در هفته آخر موارد بیماری به سه دسته پر گزارش، با گزارش متوسط و با گزارش پایین تقسیم شدند و فرایند بیماری در آنها در جدول و نمودارهای مرتبط مورد بررسی قرار گرفت. تحلیل بر اساس این شاخص ها، احتمالی بوده و انتظار است تیم کمیته اپیدمیولوژی استان ها همراه با سایر شاخص ها و تحلیل های دقیق تر، شواهد بهتری از فرایند اپیدمی در استان ها و دانشگاه های علوم پزشکی کشور ارائه دهند.

تحلیل فرایند بیماری در هفته منتهی به 18 مهـرماه

هر چند موارد ابتلا و مرگ و میر در کشور بالا است، اما فرایند ثبات با تغییرات مختصر صعودی مشاهده می شود. در 11 استان قم، لرستان، سمنان، ایلام، مازندران، خوزستان، تهران، کرمانشاه، همدان، آذربایجان شرقی و اصفهان فرایند ثبات با تغییرات مختصر صعودی مشاهده شد. در 15 استان خراسان جنوبی، خراسان شمالی، آذربایجان غربی، یزد، کردستان، چهار محال و بختیاری، مرکزی، خراسان رضوی، البرز، زنجان، کرمان، گیلان، گلستان، کهگیلویه و بویر احمد و بوشهر فرایند صعودی یا شروع پیک جدید مشاهده شد. در پنج استان سیستان و بلوچستان، فارس، هرمزگان، قزوین و اردبیل فرایند ثبات با تغییرات مختصر و نامنظم وجود داشته است. باید مدنظر داشت که یک استان می تواند چندین پیک منحنی را تجربه کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1212

به "میزان بالای ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در کشور؛ پیک جدید بیماری در 15 استان آغاز شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان بالای ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در کشور؛ پیک جدید بیماری در 15 استان آغاز شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید