نشانه های زبانی که می گویند شریک زندگی تان قصد جدایی دارد

به گزارش مجله افتخار، این مطالعه کشف کرده است که افرادی که در فکر خاتمه دادن به یک رابطه هستند زبان شان تغییر می کند و ضمیر من را جایگزین ضمیر ما می کنند.

نشانه های زبانی که می گویند شریک زندگی تان قصد جدایی دارد

جدایی ها اتفاقات مطلوبی نیستند و به خصوص اگر خیلی ناگهانی و غیرمنتظره رخ دهند، بسیاری را وحشت زده می کنند.

خبرنگاران به نقل از دیلی میل نوشت، اکنون محققان بر اساس زبانی که افراد به کار می برند روشی کلیدی را فاش کرده اند که می تواند به شما بگوید آیا شریک زندگی تان به جدایی می اندیشد یا نه. این مطالعه کشف کرده است که افرادی که در فکر پایان دادن به یک رابطه هستند زبان شان تغییر می کند و ضمیر من را جایگزین ضمیر ما می کنند.

برطبق کارشناسان، استفاده از ضمیر من با افسردگی و غم همبستگی دارد و نشانه ای کلیدی است که می گوید یک فرد زیر یک بار سنگینِ شناختی قرار گرفته است.

محققان امیدوارند این یافته ها بصیرت جدیدی را در اختیار مردم بگذارد تا بدانند که کسانی که دوست شان دارند چگون در گذر زمان به پایان یک رابطه عاشقانه واکنش نشان می دهند.

این مطالعه که در دانشگاه تگزاس اجرا شده است نشان می دهد که کاربرد ضمیر های متفاوت یکی از نشانه های اولیه جدایی است. روان شناسان می گویند در کوچکترین واژگانی که افراد در مکالمات روزمره به کار می برند شواهدی از مسیری که رابطه در حال پیمودن است، وجود دارد؛ به طوریکه حتی ماه ها پیش از آنکه هر یک از طرفین متوجه باشند، می توان پیش بینی کرد که رابطه شان به کجا خواهد رسید.

محققان بیش از 1 میلیون پست را که 6800 نفر از کاربران وبسایت ردیت 1 سال قبل و بعد از جدایی شان به اشتراک گذاشته بودند تحلیل کردند. این تیم تحقیقاتی کشف کرد که زبان افراد 3 ماه پیش از جدایی آغاز به تغییر کردن کرده بود و تا 6 ماه پس از جدایی هنوز به حالت عادی بازنگشته بود.

این مطالعه نخستین مطالعه ای است که با استفاده از داده های زبان طبیعی به مطالعه جدایی ها و طول مدتِ آن ها پرداخته است.

سارا سراج، دانشجوی دکترای روان شناسی از دانشگاه یوتی در آستین، می گوید: به نظر می رسد که اثرگذاری جدایی بر زندگی افراد خیلی پیش از آنکه آن ها متوجه جدایی شوند، آغاز می گردد.

ما واقعاً متوجه نمی شویم که چندبار از حروف اضافه، حروف تعریف یا ضمایر در کلام روزمره مان استفاده می کنیم، اما این کلمات کاربردی زمانی که شما دچار آشفتگی های روانی می شوید تغییر می کنند و تغییر آن به شکلی است که می تواند اطلاعاتی درباره شرایط روانی و عاطفی افراد در اختیار ما بگذارند.

او می گوید فرقی نمی کند که کسی رهاکننده یا رهاشونده باشد، در هر دو صورت شاخص هایی در زبان وجود دارد که جدایی قریب الوقوع را سه ماه قبل از جدایی پیش بینی می کند و تا 3 ماه بعد از جدایی نیز همچنان در زبان افراد دیده می گردد.

طی این مطالعه پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که زبان افراد در نزدیکی جدایی شخصی تر و غیررسمی تر می شد که نشان می داد تفکر تحلیلی در آن ها کاهش پیدا کرده است. آن ها به جای ضمیر ما از ضمیر من استفاده می کردند که نشانه ای از افزایش پردازش شناختی بود.

سراج می گوید: این تغییر ضمیر از ما به من نشان می دهد که فرد یک بار شناختی سنگین را حمل می کند. او به شدت روی خودش متمرکز شده و عمیقاً درباره چیزی فکر می کند.

سراج می گوید: برخی اوقات استفاده از ضمیر من با افسردگی و غم همبستگی دارد. وقتی افراد افسرده هستند بیشتر تمایل دارند که روی خودشان متمرکز شوند و در این شرایط قادر نیستند که خودشان را زیاد به دیگران مرتبط بدانند.

سراج می گوید الگو های زبانی ای که به آن ها اشاره شد در روز جدایی به اوج خود می رسد و تا 6 ماه پس از جدایی همچنان در کلام افراد مشاهده می گردد. این الگو ها حتی زمانی که افراد در مورد موضوعات دیگری در ردیت با هم مکالمه می کردند دیده می شد.

محققان نشان دادند که زبان برخی کاربران حتی یک سال بعد از جدایی نیز به حالت معمول بازنمی گردد. به گفته محققان این کاربران کسانی بودند که تمایل داشتند برای مدت طولانی در بخشِ جدایی ردیت بمانند و داستان جدایی شان را بار ها بازگو کنند که فرایند بهبود را سخت می کرد.

نویسنده همکار این پژوهش، دکتر کیت بلکبرن، درباره این پژوهش می گوید: آنچه این پروژه را جالب می کند این است که ما برای نخستین بار از طریق تکنولوژی به مطالعه تجربه جدایی در دنیای واقعی پرداختیم.

منبع: The Daily Mail

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1520

به "نشانه های زبانی که می گویند شریک زندگی تان قصد جدایی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های زبانی که می گویند شریک زندگی تان قصد جدایی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید