ورود قطعات هواپیماهای ای.تی.آر به ایران ادامه دارد

به گزارش مجله افتخار، مدیرآشیانه شماره 3 هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران گفت: همزمان با شروع چک های 2 ساله هواپیماهای ای.تی.آر، شرکت سازنده متعهد به پشتیبانی از شرکت هواپیمایی ایران ایر برای ادامه ورود قطعات این هواپیماها به ایران است.

ورود قطعات هواپیماهای ای.تی.آر به ایران ادامه دارد

ایرنا: محمود نادری روز دوشنبه در حاشیه مراسم چک نیمه سنگین هواپیمای ای. تی. آر در جمع مجله افتخار گفت: هواپیماهای ای. تی. آر که از دو سال پیش وارد ناوگان هواپیمایی جمهوری اسلامی شده است به زمان چک دوساله خود رسیده اند تا صحت اتصالات داخلی هواپیما محرز گردد.

وی گفت: بر این اساس قطعات داخلی، موتورها، تانک سوخت، قسمت تهویه هواپیما، دم هواپیما و… باید طبق کارت های صادره توسط کارخانه سازنده چک گردد.

مدیر آشیانه شماره 3 هما ادامه داد: این چک شامل پیاده کردن همه جایگاه های هواپیما است و بعد از انجام بازرسی و اطمینان از عدم وجود خوردگی، برآمدگی و ترک قطعات دوباره سوار هواپیما می گردد و تست های متعددی روی ارابه های فرود، موتورها و سطوح کنترل پرواز انجام می گردد و هواپیما بعد از تست ایمنی تحویل خط پروازی می گردد.

به گفته نادری این فرآیند 10 روز کاری به طول می انجامد که بیشتر از 3 هزار و 500 نفر ساعت کار می برد.

نادری گفت: نخستین ای. تی. آر دوره چک دوساله خود را گذارنده و به خط پروازی بازگشته است و اکنون دومین و سومین هواپیمای ای. تی. آر هما در آشیانه هستند تا چک دوساله روی آنها انجام گردد.

وی گفت: همه ای. تی. آرهای موجود در ناوگان هما باید این چک ها را با دستورالعمل های شرکت سازنده انجام دهند. بر این اساس 10 هواپیمای ای. تی. آر دیگر به تدریج وارد آشیانه هما برای انجام تست دو ساله خواهد شد.

نادری در مورد همکاری شرکت سازنده(کمپانی ای. تی. آر) برای انجام چک های دوساله گفت: نماینده ای. تی. آر در ایران حضور دارد ضمن اینکه هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران مجوز تعمیرات این هواپیماها را دارد؛ تمام قطعات توسط تدارکات قبل از انجام چک، پیش بینی می گردد و ای. تی. آر از مراحل چک هواپیماهای موجود در ناوگان هما کاملا پشتیبانی نموده است.

به گفته نادری قطعات مورد احتیاج برای چک های دوساله ناوگان از انبار قطعات ایران ایر که دو سال پیش توسط کمپانی ای. تی. آر تجهیز شد تهیه شده است و بر اساس دستورالعمل های موجود امکان شروع چک بدون قطعه وجود ندارد.

مدیر آشیانه شماره 3 هما اطلاع داد که ورود قطعات ای. تی. ار به ایران ادامه دارد و شرکت ای. تی. آر اجازه ورود قطعات را دارد.

هما کوشش دارد با انجام چک سنگین هواپیمای ای. تی. آر و بازگرداندن آن به خط پروازی از این هواپیماها برای سفرهای منطقه ای استفاده کند.

در حال حاضر مذاکرات جدیدی برای شروع پروازهای منطقه ای این هواپیماها نیز با کشورهای اطراف اجرا شده است.

اکنون 13 فروند هواپیمای ای. تی. آر در ناوگان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

مدل این هواپیماهای خریداری شده ATR72-600 است که برای نخستین بار در سال 2010 میلادی وارد ناوگان هوایی دنیا شد؛ این هواپیما منطبق با آخرین فناوری و جدیدترین سیستم های رفاهی و ایمنی در صنعت هواپیمایی دنیا است.

مدل سفارشی ایران ایر قادر است 70 نفر را تا مسافت یک هزار و 528 کیلومتر جا به جا کند و به دلیل استفاده از موتورهای ملخی بسیار کم مصرف، ایمن و پیشرفته بوده و هزینه های عملیاتی آن پایین و مقرون به صرفه است.

این هواپیما قادر است در همه شرایط جوی پرواز کند و به دلیل مجهز بودن کابین خلبان به نمایشگرهای بسیار پیشرفته، امکان فرود در سخت ترین شرایط جوی را نیز دارد.

پس از اجرای توافق برجام در دی ماه 94، ایران توانست، سه قرارداد خرید هواپیما را با شرکت های بوئینگ، ایرباس و ای تی. آر در مجموع به میزان 200 فروند هواپیمای جدید منعقد کند که سهم شرکت ایتالیایی ای تی آر، 20 هواپیما بود.

اما ناتمام ماندن اجرای برنامه برجام، تحویل8 فروند از ای. تی. آرهای مورد سفارش هما را ناتمام گذاشت و ای. تی. آر نتوانست در برابر قرارداد تحویل 20 فروند متعهد باشد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 366

به "ورود قطعات هواپیماهای ای.تی.آر به ایران ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود قطعات هواپیماهای ای.تی.آر به ایران ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید