پذیرایی به صرف حال خوب

به گزارش مجله افتخار، به ظاهر نامش که نگاه می کنی انگار یک مکتب ادبی یا رشته هنری است مثل کوبیسم. داونتیسم اما نام یک کافه است که به گفته سیدامیر عرب، مدیر این کافه تشکیل شده از دو نام، داون و اوتیسم.

پذیرایی به صرف حال خوب

نام دو بیماری که ریشه در اختلال ژنتیک دارند. نام کافه را گذاشته اند داونتیسم چون همه گردانندگان آن یا مبتلا به سندرم داون هستند یا اوتیسم.

توان یابانی که در این کافه فعالیت می کنند تا ثابت کنند که شاید محدودیت هایی داشته باشند، اما توانمند هم هستند و می توانند قهوه و اسپرسو و آش رشته و کیک و بقیه خوراکی هایی را که در یک کافه می تواند سرو شود، آماده کنند و خودشان آنها را به مشتری ها بدهند.

برادر مدیر کافه که نامش وحید است، مبتلا به سندرم داون است و یکی از معدود توان یابان جهان است که می تواند با دستگاه حرفه ای، اسپرسو آماده کند.

وحید تقریبا تمام وقت در کافه حضور دارد و از آنهایی نیست که زود خسته شود یا حوصله اش سر برود. دختر آقای عرب هم مبتلا به اوتیسم است اما او هم خستگی ناپذیر است.

نام کافه داونتیسم چند سال قبل سرزبان ها افتاد با این فکت خبری که کافه ای در تهران دایر شده که تنها کافه در جهانست که گردانندگان آن توان یابان مبتلا به سندرم داون و اوتیسم هستند. به اصطلاح خبر مثل بمب ترکید و مردم زیادی راهی این کافه شدند و عکس های زیادی از آنجا راهی شبکه های اجتماعی شد. اما به مرور خبرهای این کافه به حاشیه رفت و جسته و گریخته خبر رسید که با مسائلی رو به رو شده.

سال قبل با شیوع کرونا کافه ها با مسائل زیادی روبه رو و تعداد زیادی از آنها تعطیل شدند. اما دیروز با خبری که به دست ما رسید متوجه شدیم کافه داونتیسم همچنان فعال است و با همان نیروهای سابقش از مشتریان خود پذیرایی می کند.

کافه در حاشیه دریاچه خلیج فارس است و بالاتر از بام لند. در دوره کرونا از ساعت 11تا 18 باز است؛ هر چند مدیرش می گوید بقیه کافه ها تا ساعت8 بازند اما چرا این کافه با همه شرایطی که دارد ساعت کارش کمتر است، دلیلش معلوم نیست.

کاشت نهال به یاد پارسا

اما خبری که ما را به دوباره به سمت کافه داونتیسم برد، چه بود؟ پارسا حقیقت طلب، یکی از توان یابانی که در این کافه فعالیت داشته 40روز قبل فوت کرده. 18سال داشته اما دچار عارضه قلبی و ریوی هم بوده. دوره کروناست و مراسم ختم و یادبود نمی توان برگزار کرد و اعضا و گردانندگان کافه داونتیسم و پدر و مادر پارسا تصمیم می گیرند دست به کاری خلاقانه بزنند تا نام پارسا همیشه در یادها بماند.

آنها در چهلمین روز درگذشت پارسا در منطقه 22تهران 10نهال می کارند که مجوز آن را از شهرداری منطقه گرفته اند. قرار است نهال کاری در این منطقه ادامه پیدا کند.

آقای عرب می گوید: حتما نباید مراسم ختم و یادبود باشد. می توان برای تولدها هم درخت کاشت. هم برای تولد توان یابان و هم تولد پدر و مادر و دیگر اعضای خانواده آنها. به خصوص در دوره کرونا که برای دورهمی ها محدودیت وجود دارد و بهتر است برگزار نشود، می توان با درختکاری، هم به پاکیزگی هوا و هم به گسترش حال خوب کمک کرد. هوای تهران روز به روز آلوده تر می شود و یکی از راه هایی که می توان به هوای پاک کمک کرد گسترش فضای سبز و کاشت درخت است. ما امیدواریم با این کار بتوانیم درختکاری را در تهران و اطراف آن گسترش داده و به یک اقدام خودجوش تبدیل کنیم، البته ما برای این کار از شهرداری مجوز گرفتیم.

صبر بسیار باید کرد

به عرب می گویم، مبتلایان به اوتیسم معمولا تمایلی به ارتباط گیری با دیگران ندارند. چطور با این توان یابان کار و آنها را تشویق به حضور در کافه می کنید؟

می گوید: از وقتی این کافه را راه اندازی کردیم تقریبا به همه ثابت کردیم این افراد توانمندند و می توانند مانند دیگران کار و فعالیت کنند فقط وقتی در کنار آنها حضور داری و قرار است آنها مسؤولیتی را به عهده بگیرند و مثلا کارهای کافه را انجام دهند، باید صبور باشی و بپذیری سنگ زیر آسیاب هستی. همه آدم ها توانمندی هایی دارند، اگر ما صبور باشیم و به آنها فرصت بدهیم، خلاقیت و کارآمدی آنها بروز پیدا می کند. برخی از اعضای کافه داونتیسم روزی دو ساعت کار می کنند و بعد به خانه می فرایند و چند نفری هم هستند که تمام وقت حضور دارند. ما محدودیتی برای آنها ایجاد نکرده ایم و اجازه داده ایم بنا به حوصله و توان شان در کافه حضور داشته باشند.

فعالیت با پروتکل های بهداشتی

آقای عرب می گوید: کرونا بسکمک از کسب و کارها را از بین برده. ما هم آن اوایل مدتی تعطیل بودیم اما با رعایت همه پروتکل ها کافه را باز کردیم و فعالیت را از سر گرفتیم. یکی از خیران دستگاه ضدعفونی کننده ای برای ما آورد که کارکنان مدام دست ها و کف کفش های خود را ضدعفونی می کنند و میز و صندلی ها هم بعد از رفتن هر فرد یا گروهی ضدعفونی می شود.همه از ماسک استفاده می کنیم. توان یابان کافه سیستم ایمنی حساسی دارند. اما خدا را شکر از زمان شیوع کرونا تا امروز به دلیل رعایت پروتکل ها و فاصله گذاری اجتماعی هیچ کدام به کرونا مبتلا نشده اند. حضور در کافه و داشتن فعالیت روحیه آنها را تقویت کرده و زمانی که حال شان خوب باشد و دل شان خوش، سیستم ایمنی بدن شان هم تقویت می شود. قبل از کرونا مدارس، دانش آموزان را به کافه می آوردند تا آنها از نزدیک فعالیت بچه های ما را ببینند و بیاموزند که هیچ محدودیتی نمی تواند جلوی کار و فعالیت را بگیرد و آدم ها را خانه نشین کند. بچه های ما انگیزه بالایی برای کار دارند و همه اینها ثابت می کند اختلالاتی مانند سندرم داون و اوتیسم نباید باعث شود بخشی از مردم جامعه در خانه بمانند و نتوانند کاری انجام دهند.

خیران بخوانند

مدیر کافه داونتیسم از بدعهدی و بدقولی مسؤولان بهزیستی هنوز هم گلایه مند است. آنها در برنامه زنده تهران20 به دایرکنندگان این کافه قول می دهند به آنها هم کمک مالی می کنند و هم به آنها وسیله می دهند. اما بنا به دلایلی که هنوز هم چرایی آن مشخص نیست زیر قول شان می زنند و نه تنها کمکی به آنها نمی کنند بلکه باعث می شوند خانواده هایی که برای تاسیس این کافه از یک میلیون تومان تا 15میلیون تومان سرمایه گذاری کرده بودند پا پس بکشند و پول خود را پس بگیرند.کافه داونتیسم بعد از این بدعهدی، روزهای سختی را پشت سر می گذارد و به سختی روی پای خود می ایستد. آنها حتی نمی توانسته اند میز و صندلی به تعداد کافی برای کافه تهیه کنند تا این که خیری پیدا شده و به آنها 18میلیون تومان وام قرض الحسنه می دهد و آنها میز و صندلی تهیه می کنند اما ماهی دو میلیون تومان قسط وام را پرداخت می کنند. آقای عرب می گوید ما به دلیل محدودیت مالی و این که نمی توانیم تبلیغات زیادی داشته باشیم، نتوانسته ایم نظر خیران را به سمت کافه و کارآفرینی برای توان یابان سندرم داون و اوتیسم جلب کنیم. اما خودمان دست به کار شده ایم و برای زنان سرپرست خانوار و مادرانی که فرزند مبتلا به سندرم داون و اوتیسم دارند، کارآفرینی کرده ایم. آنها صنایع دستی آماده می کنند و ما آنها را می فروشیم و از این طریق آنها می توانند بخشی از مخارج زندگی توان یابان را تامین کنند. به کارکنان کافه هم حقوق می دهیم. فقط به آنهایی دستمزد داده نمی شود که تحت تکفل پدر یا مادرشان هستند و حقوق بازنشستگی آنها را که فوت کرده اند، دریافت می کنند و اگر ما به آنها دستمزد بدهیم، حقوق آنها قطع می شود که این منطقی نیست، چون امکان دارد کافه ما جمع شود اما آن حقوق دائمی است و بهتر است که قطع نشود. چنین افرادی به کافه می آیند تا هم حال شان خوب باشد و هم کار یاد بگیرند و از حرفه ای که آموخته اند در جاهای دیگر استفاده کنند.

طاهره آشیانی - روزنامه نگار / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1391

به "پذیرایی به صرف حال خوب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پذیرایی به صرف حال خوب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید