پیش بینی نابودی جنگل های شمال در 30 سال آینده، بی پایه است

به گزارش مجله افتخار، تهران- خبرنگاران- رییس شورای عالی جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور پیش بینی نابودی جنگل های شمال کشور در 30 سال آینده را رد کرد و گفت: براساس آخرین آمار دفتر مهندسی و مطالعات، سطح جنگل های شمال کشور همچنان 2 میلیون هکتار است و انتشار چنین اخباری مبنای تحقیقاتی ندارد.

پیش بینی نابودی جنگل های شمال در 30 سال آینده، بی پایه است

به گزارش مجله افتخار، چندی پیش بعضی رسانه ها خبرهایی درباره نابودی جنگل های شمال کشور تا 30 سال آینده به دلیل وجود آفات و امراض درختان جنگلی و تخریب آنها منتشر کردند.

در همین پیوند امروز (یکشنبه) کامران پورمقدم با رد ادعای مطرح شده در این رسانه ها خاطرنشان کرد: این گونه اظهار نظرها مستند و مبتنی بر مطالعه یا تحقیقات مشخصی نیست؛ در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری به صورت سالانه وضعیت جنگل ها پایش می گردد؛ بنابراین تهدیدهای انسانی و طبیعی که جنگل ها را تحت تاثیر قرار می دهند، سالانه شناخته و بر اساس آنها برنامه های حفظ و احیای اکوسیستم در نظر گرفته و اجرا می گردد.

به گزارش تارنمای سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، وی یادآوری کرد جنگل های شمال کشور از سال 1338 به صورت علمی رصد و پایش و در قالب طرح های مختلف مدیریت جنگل مدیریت می شوند و بر اساس همین پایش ها بود که سازمان جنگل ها تصمیم گرفت بهره برداری چوبی از جنگل های شمال را ممنوع کند و آن را در شرایط استراحت قرار دهد.

پورمقدم ادامه داد: در یک بازه زمانی بین دهه 40 تا 50 شیوه برداشت از جنگل به صورت قطع یکسره بود و سطوح جنگلی کاهش یافت اما پس از انقلاب با تغییر شیوه های مدیریت جنگلداری و قطع بهره برداری از جنگل بویژه در 15 سال اخیر مناطق جنگلی تخریب شده، بازسازی و دوباره به عنوان پوشش جنگلی شناسایی شدند.

به گفته وی، در بدنه دولت نیز به این نتیجه رسیده اند که باید از جنگل های کشور به طور ویژه حفاظت گردد.

** تهدیدهای مختلف علیه جنگل های شمال

رئیس شورای عالی جنگل گفت: تهدیدهای مختلفی علیه جنگل های شمال کشور وجود دارد که از جمله آن می توان به گسترش آفات و امراض اشاره نمود.

به گفته وی، این آفات سبب خشکیدگی گونه ای مانند شمشاد در پوشش های جنگلی شمال شده است.

اکنون طرح های کنترل آفات و امراض در حال اجراست و پس از کنترل، مرحله احیا شروع می گردد.

به گزارش مجله افتخار، جنگل های هیرکانی با مساحتی حدود 2 میلیون هکتار از آستارا در دورترین نقطه استان گیلان تا گلیداغی در استان گلستان را دربرگرفته است.

شمشاد هیرکانی با نام علمی بوکسوس هیرکانا (Buxus hyrcana) درختی همواره سبز و بومی جنگل های هیرکانی در شمال ایران است که در فهرست گونه های گیاهی در خطر انقراض اتحادیه بین المللی حفظ طبیعت (IUCN) قرار گرفته است.

آفت شبپره شمشاد گونه ای پروانه با نام علمی Cydalima perspectalis از خردادماه سال 1395 (2016) در بخشی از اراضی جلگه ای و جنگلی گیلان و مازندران دیده شد که تاکنون خسارت زیادی به درختان شمشاد وارد نموده است.

طبق آمارها پارسال بیش از سه هزار و 500 هکتار از اراضی جلگه ای و جنگلی شمشاد به دلیل شیوع آفت برگ خوار (شب پره) به طور کامل خشک شد و این آفت بر حدود هشت هزار هکتار از اراضی جلگه ای و جنگلی شمشاد تاثیر گذاشت.

اقتصام*9186*1961*

منبع: ایرنا
انتشار: 1 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 164

به "پیش بینی نابودی جنگل های شمال در 30 سال آینده، بی پایه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی نابودی جنگل های شمال در 30 سال آینده، بی پایه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید