چرا چای نوشیدن در لحظات بحرانی می تواند مفید باشد؟

به گزارش مجله افتخار، دانشمندان می خواهند بدانند که چای چطور بر خلق و شناخت مصرف کنندگان اثر می گذارد. به ویژه، آن ها می خواهند بدانند آیا اثرات هشیارکننده و آرامش بخش چای نتایج زیستیِ ترکیبات موجود در چای است یا ناشی از بافتی است که چای در آن مصرف می گردد؛ منظور از بافت عمل آماده کردنِ نوشیدنی، انتخاب فنجان مورد علاقه و فارغ از دنیادر گوشه ای نشستن برای چند لحظه است. یا شاید هر دو اثرگذار است.

چرا چای نوشیدن در لحظات بحرانی می تواند مفید باشد؟

قرن ها چای چیزی فراتر از یک نوشیدنی برای برطرف عطش بوده است. مردم در سراسر جهان برای آرامش، برطرف خستگی و تمدد اعصاب چای می نوشند و اکنون بیشتر از هر زمان دیگری به آن احتیاج است.

به گزارش خبرنگاران، این احساس که یک فنجان چای احیا نماینده می تواند همه چیز را بهتر کند همچنان گزینه درستی است. با افزایش مصرف چای در سراسر جهان، سازمان ملل 21 ماه مه را به عنوان روز جهانی چای معرفی کرد.

دانشمندان می خواهند بدانند که چای چطور بر خلق و شناخت مصرف نمایندگان اثر می گذارد. به ویژه، آن ها می خواهند بدانند آیا اثرات هشیارنماینده و آرامش بخش چای نتایج زیستیِ ترکیبات موجود در چای است یا ناشی از بافتی است که چای در آن مصرف می گردد؛ منظور از بافت عمل آماده کردنِ نوشیدنی، انتخاب فنجان مورد علاقه و فارغ از جهان در گوشه ای نشستن برای چند لحظه است. یا شاید هر دو اثرگذار است.

چای سیاه، سبز و اولانگ (نوعی چای چینی) همگی از یک گیاه به نام کاملیا سینِسیس به دست می آید. اما چای سبز به شکلی متفاوت تولید می گردد که به همین دلیل سطح بعضی ترکیبات آن بالاتر است و دانشمندان باور دارند که اثرات مثبت تری بر سلامت ذهنی ما دارد.

تقویت مغز

استفان بورگواردت، رئیس گروه روان پزشکی و روان کاوی در دانشگاه لوبک در آلمان، می گوید بر طبق یافته های علمی چای می تواند عملکرد مغز را در افراد سالم بهبود ببخشد.

او در مطالعه ای که در سال 2014 انجام داد عصاره چای سبز را که معادل 1 یا 2 فنجان چای سبز بود به 12 داوطلب سالم داد و از مغز آن ها تصویربرداری کرد تا بتواند تغییرات اتصالات در نواحی خاصی از مغز را مشاهده کند.

او طی ای میلی گفت: ما در نواحی مغز که مرتبط با حافظه کوتاه مدت بود افزایش ارتباطات را مشاهده کردیم. مطالعه ای که او در سال 2017 به همراه سایر دانشمندان به نگارش درآورد نشان داد که چای از 3 طریق بر روی مغز ما اثر می گذارد: این ماده می تواند بر روی علائم آسیب شناسی روانی مانند اضطراب اثر گذاشته و آن را کاهش دهد؛ می تواند به وسیله تقویت حافظه و تمرکز روی شناخت اثر بگذارد و می تواند بر عملکرد مغز اثر گذاشته و به خصوص حافظه را تقویت کند.

این مطالعه نتیجه گیری کرد که غربی ها می توانند حداقل 100 میلی لیتر چای سبز در روز مصرف نمایند و به این وسیله از عملکرد عصب-شناختی محافظت نمایند.

اما بورگواردت هشدار داد که این اثرات چندان پردامنه و عظیم نیست و شواهدی که درحال حاضر موجود است به وسیله مطالعاتی با نمونه های اندک صورت گرفته است.

ترکیبات متفاوت

هنوز چندان معین نیست کدام ترکیبات موجود در چای مسئول افزایش قدرت مغزی ماست و آیا این ترکیبات به تنهایی کار می نمایند یا در ترکیب با یکدیگر.

مهمترین ترکیبات موجود در چای آنتی اکسیدان هایی مانند اپی گالوکتشین گالات (EGCG) است که درواقع بیشترین ترکیب موجود در چای است و بعد از آن ال-تیانین است که نوعی آمینواسید است که در برگ های چای یافت می گردد و در آخر هم کافئین.

بورگواردت می گوید فواید چای احتمالاً ناشی از یکی از ترکیبات موجود نیست بلکه ناشی از حضور کافئین و ال -تیانین با هم است.

تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد چای می تواند علائم افسردگی، فراموشی و سندروم داون را بهبود ببخشد.

تحقیقی که در سال 2018 انجام شد نشان داد چای نوشیدن به صورت مرتب در طول زندگی خطر ابتلا به افسردگی را تا 21 درصد در افراد کاهش می دهد. البته، با توجه به اینکه این مطالعه یک مطالعه مشاهده ای بوده نباید بین افسردگی و نوشیدن چای رابطه علی و معلولی را برقرار کنیم بلکه باید گفت بین نوشیدن چای و افسردگی ارتباط همبستگی وجود دارد.

بورگواردت می گوید مطالعاتی که روی حیوانات صورت گرفته است نشان می دهند که نوشیدن چای تغییراتی را در ماده خاکستری مغز ایجاد می نماید و این اثرات چای برای درمان بیماری های روحی و روانی مانند افسردگی و فراموشی مفید است.

اما او خاطر نشان کرد که این تحقیقات در مراحل ابتدایی هستند و قبل از نتیجه گیری ضروری است که مطالعات آزمایشگاهی به واسطه آزمون های عظیمتر بالینی تأیید شوند.

بی ضرر

چای همچنین فوایدی برای سلامت جسمانی دارد. نوشیدن چای عمر را طولانی می نماید، خطر بیماری های قلبی-عروقی مانند حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد و همچنین ممکن است خاصیت چربی سوزی داشته باشد.

گانتر کوهنله، دانشیار در گروه علوم تغذیه و غذا در دانشگاه ردینگ در انگلستان، درباره فواید فلاوانول ها که در چای، کاکائو و بعضی میوه ها موجود است، تحقیق می نماید. تحقیق او که در سال گذشته انجام شد، نشان داد افرادی که رژیم غنی از غذا های فلاوانول مانند توت، چای و سیب مصرف می نمایند، فشار خون پایین تری نسبت به سایرین دارند.

کوهنله می گوید، بسیاری از تحقیقاتی که درباره فواید چای و ترکیبات آن صورت گرفته است، معمولاً مشاهده ای است و به خودگزارشگری افراد و اثرات چگونگی تهیه غذا و مصرف آن متکی است.

منبع: CNN

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1606

به "چرا چای نوشیدن در لحظات بحرانی می تواند مفید باشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا چای نوشیدن در لحظات بحرانی می تواند مفید باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید