آداب و رسوم نوروزی در بخش های مختلف ایران!

به گزارش مجله افتخار، عید نوروز در کشورها و شهرهای مختلف با آداب و رسوم نوروزی ویژه همان شهر و کشور برگزار می گردد. در ایران، نوروز بزرگترین عید ایرانیان است و به طبع با تنوع اقوام در کل کشور، آداب و رسوم نوروزی نیز متفاوت خواهد بود، هرچند که بسیاری از آداب و رسوم ایرانیان در عید نوروز مانند دید و بازدید، چهارشنبه سوری، سفره هفت سین، رفتن بر سر مزار عزیزان از دست رفته، پوشیدن لباس نو، سیزده به در برای کل کشور یکسان است. با نزدیک شدن به اول فروردین و آداب و رسوم جشن نوروز، بد نیست که با بعضی از جالب ترین آداب و رسوم نوروزی ایرانی ها آشنا شویم.

آداب و رسوم نوروزی در بخش های مختلف ایران!

تهران

از جمله آداب و رسوم متفاوت شهر تهران با سایر بخش های کشور، حضور حاجی فیروز در سراسر شهر در ماه اسفند، خوردن آش و کوکو سبزی در سیزده به در در بین جالب ترین آداب و رسوم نوروزی ایرانی ها است.

کرمان

مردم شهر کرمان برای پذیرایی عید کماچ سهن، قاووت، کلمپه و قطاب آماده می کنند. در روز 13 ف روردی ن ن ی ز س ب زه ه ای خود ر ا ب رای رف ع ب لا در آب روان ی ا س ر چ ه ار ک وچ ه م ی ری زن د. بعضی از کرمانی ها در بین آداب و رسوم جشن نوروز، بر این باورند که ت ا 13 ف روردی ن نباید ب ه م س اف رت رفت، زیرا بر این باورند ک ه س ی زده نحس است و سیزده گ ی ر م ی ش ون د.

خراسان شمالی

در استان خراسان شمالی اقوام مختلفی سکونت دارند که هر کدام اعیاد ملی و مذهبی را به صورت خاصی برگزار می کنند که کیفیتی متفاوت را از عید سال نو ارائه می کنند. مردم نوروز کجه، نوروز بامه و سمنی(سمنو) می خورند. مسابقات اسب دوانی، شاخ زنی میش ها، میری نوروزی، کشتی چوخه، کبدی، خروس جنگی، پایکوبی با چوب ، پرش برای گرفتن دستمال از بلندی، چوچور، شطرنج بازی، تاب بازی و مهره بازی برگزار می کنند. کوزه شکنی از آیین ها و آداب و رسوم ایرانیان در عید نوروز است که در آن کوزه ای با مقداری آب از بلندترین نقطه خانه به درون حیاط خانه پرتاب می کنند و به صورت نمادین آلودگی ها و اندوه های یک سال گذشته را با آن می شورند. البته این روزها این مراسم در بین آداب و رسوم جشن نوروز به دست فراموش سپرده است! پختن کلوچه های مخصوص عید که با همکاری تمام اعضای خانواده پخته می گردد، از مراسم های همیشگی خانواده ها در خراسان شمالی است.

خراسان جنوبی

مردم استان خراسان جنوبی، به کل ماه فروردین، نوروز می گویند. آن ها در این ماه و در آداب و رسوم جشن نوروز سرسوزی (سبزه) می نشانند، حنا می بندند، به نیازمندان یاری می کنند و برایشان اجناس مورد نیازشان را تهیه می کنند، بازی ها و پایکوبی های محلی انجام می دهند، لباس های نو با رنگ های روشن، قرمز و سبز می پوشند، سفره هفت سین سپید می چینند و تفاوت هفت سینشان با سایر هفت سین ها علاوه بر سپیدی این است که یک سین از سین های سفره شان به سیاه دانه اختصاص دارد.

گیلان

آیین نوروزی در استان گیلان تفاوت زیادی با سایر مکان ها ندارد. از جمله آیین های مخصوص گیلک در استقبال سال نو، نوروز نامه خوانی یا نوروز نوسال است که افرادی خوش صدا و هنرمند با صدای زیبا به استقبال نوروز و بهار می روند. آن ها محله به محله و خانه به خانه می روند و پیک بهاری هستند. بعلاوه از جمله آیین های نوروزی قدیمی گیلان که امروزه بسیار کمرنگ شده، آینه تاودانی(آینه انداختن) است. چند روز مانده به نوروز و در بین جالب ترین آداب و رسوم نوروزی ایرانی ها چند جوان، آینه ای مستطیلی را با گل بنفشه و پامچال و شاخه های کوتاه شمشاد تزیین نموده و سپس آن را به ریسمان بلندی وصل می کنند و پس از خوردن شام آینه ها را به داخل اتاق همسایگان می اندازند و در ازای آینه، سکه و تخم مرغ و مقداری حلوا هدیه می گیرند.

قزوین

مردم شهر قزوین بر روی سفره های پارچه ای قلمکار و درون ظروف بلوری رنگی، با شیرینی های خانگی، آلبالوی خیس شده، انجیر، نقل، نخود، کشمش و نوعی توت که با خمیر پودر پسته و بادام درست می کنند، از مهمانان خود پذیرایی نموده و به آن ها در بین آداب و رسوم ایرانیان در عید نوروز تخم مرغ رنگ شده (با پوست پیاز) هدیه می دهند.

سمنان

در نیمه دوم اسفند و در آداب و رسوم جشن نوروز، نوروز خوانی فردی و گروهی، با خواندن ابیاتی نوید نوروز را می دهند. در استان سمنان، نشاندن های گل نرگس، سیر و سنبل هم در کنار سبزه عید بین مردم مرسوم است. بعلاوه بازی ها و ترانه های محلی به همراه خوردن غذاهایی چون سبزی پلو، ته چین، آش رشته و آش انار نیز رواج دارد.

سیستان و بلوچستان

مردم استان سیستان و بلوچستان روز اول سال نو را به کوه خواجه می روند، به پایکوبی و پایکوبی می پردازند و جشن نوروز را برپا می کنند. آن ها در سال نو، کینه ها را کنار گذشته و سال نو خود را در صلح، آشتی و آرامش شروع می کنند.

هرمزگان

در استان هرمزگان، در روز چهارشنبه سوری اگر کسی به خیاط لباسی داده تا برایش بدوزد، باید آن را بگیرد و هم وزن آن خرما یا شکر یا برنج به یک نفر فقیر صدقه بدهد. آن روز نیز کوزه نو یا کهنه ای را در خانه به زمین بیندازد تا بشکند تا قضا و بلا را دور کند. مردم همواره دل شاد هرمزگان، نوروز را شاد با نواها، بازی ها و پایکوبی های محلی برگزار می کنند.

منبع: همگردی
انتشار: 22 دی 1401 بروزرسانی: 22 دی 1401 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 2146

به "آداب و رسوم نوروزی در بخش های مختلف ایران!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آداب و رسوم نوروزی در بخش های مختلف ایران!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید