انقلاب زمستانی چیست و چه ارتباطی با شب یلدا دارد؟

به گزارش مجله افتخار، در اولین روز زمستان یا همان انقلاب زمستانی، خورشید در نیمکره شمالی کمترین ارتفاع را از افق دارد تا کوتاه ترین روز و طولانی ترین شب سال را ببینیم. درست همان شبی که ما یلدا را جشن می گیریم.

انقلاب زمستانی چیست و چه ارتباطی با شب یلدا دارد؟

درست مثل عید نوروز، شب یلدا را هم هم زمان با یک رویداد نجومی جشن می گیریم. شب یلدا تقریبا هم زمان با رویدادی است که به آن انقلاب زمستانی می گویند؛ لحظه ای که خورشید به نقطه ای خاص از آسمان می رسد و رسما فصل زمستان در نیمکره شمالی آغاز می گردد.

تمام ماجرا به انحراف 23.5 درجه ای محور زمین مربوط می گردد. این انحراف، دلیل اصلی ایجاد فصل ها و کم و زیاد شدن طول شب و روز است. وقتی زمین دور خورشید می چرخد، به دلیل انحراف 23.5 درجه ای و ثابت بودن جهت انحراف، زاویه تابش خورشید به دو نیمکره تغییر می نماید.

در شش ماه اول سال، نیمکره شمالی نسبت به نیمکره جنوبی، نور بیشتری از خورشید دریافت می نماید. در شش ماه دوم سال، نیمکره جنوبی بیشتر از نورخورشید بهره مند می گردد.

حالا برگردیم به زمین و ببینیم در آسمان سیاره ما چه اتفاقی می افتد. ناظر زمینی این پدیده را به شکل تغییر ارتفاع خورشید از افق مشاهده می نماید.

در اولین روز تابستان یا همان انقلاب تابستانی، خورشید به بیشترین ارتفاعش از افق می رسد و مسیری طولانی را در آسمان طی می نماید. در این روز، در نیمکره شمالی شاهد بلندترین روز سال هستیم.

اما 6 ماه بعد، در اولین روز زمستان یا همان انقلاب زمستانی، خورشید در نیمکره شمالی کمترین ارتفاع را از افق دارد تا کوتاه ترین روز و طولانی ترین شب سال را ببینیم. درست همان شبی که ما یلدا را جشن می گیریم.

اما ماجرا برای ساکنان نیمکره جنوبی کاملا برعکس آن چیزی است که در نیمکره شمالی اتفاق می افتد و درست در همین زمان که ما در سرمای زمستان یلدا را جشن می گیریم، مردم استرالیا برای برگزاری کریسمس در هوای گرم تابستان آماده می شوند!

منبع: دیجی کالا مگ

منبع: فرارو
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1349

به "انقلاب زمستانی چیست و چه ارتباطی با شب یلدا دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انقلاب زمستانی چیست و چه ارتباطی با شب یلدا دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید