اولین واکنش دولت سعودی نسبت به نفتکش حادثه دیده ایرانی

به گزارش مجله افتخار، سخنگوی اداره مرزبانی دولت سعودی در اولین واکنش به حادثه نفتکش ایرانی در دریای سرخ، مدعی شد که قصد کمک رسانی به این نفتکش را داشته است.

اولین واکنش دولت سعودی نسبت به نفتکش حادثه دیده ایرانی

به گزارش گروه بین الملل مجله افتخار، سخنگوی اداره مرزبانی سعودی امروز (شنبه) در اولین واکنش به حادثه برای نفتکش ایرانی در دریای سرخ و در نزدیکی ساحل جده مدعی شدکه مرزبانی سعودی قصد کمک رسانی داشته اما نفتکش ایرانی جی پی اس خود را خاموش کرده و تماس ها را بی پاسخ گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس)، در بیانیه صادر شده آمده است که در ساعت 11:47 دقیقه روز جمعه (به وقت محلی) ایمیلی از ایستگاه ساحلی جده دریافت شد که حاوی پیام ناخدای نفتکش (سابیتی) که پرچم ایران را حمل می کرد بود.

به ادعای مرزبانی سعودی، در پیام ناخدای نفتکش آمده بود که دماغه نفتکش دچار شکستگی شده و مواد نفتی در حال نشت کردن به داخل دریاست.

این بیانیه افزود: هنگامی که در حال تحلیل اطلاعات از سوی مراکز هماهنگی جهت امدادرسانی بودیم، تعیین شد که نفتکش به راستا خود ادامه داده و از مسافت 67 مایل دریایی ساحل جده دور شده است و همچنین جی پی اس خود را نیز خاموش کرده و به تماس ها پاسخگو نیست.

مرزبانی دولت سعودی در ادامه مدعی شد: در ساعت 15:50 دقیقه، بار دیگر مکان نفتکش به روزرسانی و تعیین شد که در مسافت 79 مایل دریایی در جنوب غرب ساحل جده و در 64 مایل دریایی نزدیک ترین ساحل قرار گرفته است و با سرعت 9.7 گره دریایی در درجه 152 در حال حرکت است.

بامداد روز جمعه، بدنه یک فروند نفت کش ایرانی (سابیتی) متعلق به شرکت ملی نفت کش در 60 مایلی بندر جده عربستان سعودی دچار انفجار شد. این نفت کش پس از مدتی به شرایط پایدار رسید و راستا خود را به سوی خلیج فارس در پیش گرفت.

در پی این ماجرا، دیروز سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه، گفت: بررسی های اجرا شده توسط شرکت ملی نفت کش ایران نشان می دهد که کشتی ایرانی از مکانی نزدیک به کریدور عبوری این نفت کش از شرق دریای سرخ، دو بار و به فاصله حدود نیم ساعت مورد هدف قرار گرفته و آسیب دیده است.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران نیز در این خصوص تاکید کرده است که اهزنی دریایی و شرارت در آبراه های بین المللی که با هدف ناامن سازی رفت و آمد شناورهای تجاری انجام می شود بدون پاسخ نخواهد ماند.

شمخانی تصریح کرده، با بررسی تصاویر ویدیویی موجود و شواهد اطلاعاتی جمع آوری شده، سرنخ های اصلی این ماجراجویی خطرناک بدست آمده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 470

به "اولین واکنش دولت سعودی نسبت به نفتکش حادثه دیده ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین واکنش دولت سعودی نسبت به نفتکش حادثه دیده ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید