اگر به خاطر مشغله ذهنی فراموشکار هستید، بخوانید

به گزارش مجله افتخار، مشغله های موجود در زندگی روزمره باعث می شود بسکمک از افراد وظایف روزانه خود را فراموش کنند، به همین دلیل محققان روشی را ابداع کرده اند که می تواند به افراد فراموش کار کمک کند.

اگر به خاطر مشغله ذهنی فراموشکار هستید، بخوانید

به گزارش حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی خبرنگاران،آیا تا به حال فهرستی از کار هایی که باید انجام دهید تهیه کرده اید، اما حتی فراموش کنید که به آن فهرست نگاه کنید؟ یا مثلا برای تان پیش آمده یک تایمر را برای یادآوری تنظیم کنید، اما در اتاق دیگری هستید و اصلا صدایش را نمی شنوید؟ محققان دانشگاه هاروارد یک رویکرد جایگزین ساده برای یادآوری وظایف و کار ها کشف کرده اند به نام یادآوری از طریق ارتباط.

این روش بدین صورت است که مثلا می خواهید به یاد داشته باشید که امروز بعد از ظهر با پزشک تماس بگیرید. نوه تان لگوهایش را روی میز آشپزخانه گذاشته و جمع نکرده است. یک ارتباط ذهنی برقرار کنید که وقتی لگو ها را کنار گذاشتید، به یاد بیاورید باید با پزشک خود تماس بگیرید.

تاد راجرز، استادیار مدرسه هاروارد کندی، می گوید: ما به این نتیجه رسیدیم که یادآوری های مبتنی بر نشانه زمانی مؤثرتر هستند که نشانه های انتخاب شده هم غیرمعمول باشند و هم به ویژه در لحظه ای که کار باید انجام شود، قابل توجه باشند. بنابراین، فقط مرتبط کردن میز آشپزخانه، که هر روز می بینید، برای ارتباط دادن با موضوع تماس با پزشک، به مقدار استفاده از لگو های نوه تان که روی میز آشپزخانه تان مانده بود، یادآوری مؤثری نیست، البته اگر این اتفاق به ندرت رخ می دهد.

در مطالعه ای از 87 شرکت کننده خواسته شد تا یک کار کامپیوتری یک ساعته را انجام دهند و در ازای آن پول بگیرند. همچنین به آن ها گفته شد که اگر هنگام گرفتن پول یادشان بیفتد که یک گیره کاغذ بردارند، یک دلار اضافی هم به خیریه اهدا می شود. به حدود نیمی از آن ها گفته شد که مجسمه فیل به عنوان یادآورِ برداشتن گیره، روی پیشخوان قرار می گیرد.نتایج نشان داد که 74 درصد از افرادی که نشانه فیل به آن ها گفته شده بود، به یاد داشتند که گیره کاغذ را بردارند، در حالی که تنها 42 درصد از افرادی که هیچ نشانه ای نداشتند، گیره را برداشتند.

البته نکات دیگری برای کمک به تقویت حافظه وجود دارد، از جمله رژیم غذایی و ورزش. مشخص شده است که داشتن یک سبک زندگی سالم به زندگی شناختی فرد کمک می کند.

ما در جهانی زندگی می کنیم که محرک های زیادی برای جلب توجه ماوجود دارند. راجرز می گوید: این نوع یادآوری ها، شبیه بستن یک نخ به دور انگشت، گاهی اوقات می توانند مؤثرتر از یادداشت های الکترونیکی یا نوشتاری باشند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1823

به "اگر به خاطر مشغله ذهنی فراموشکار هستید، بخوانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر به خاطر مشغله ذهنی فراموشکار هستید، بخوانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید