بیشترین میزان خروج نخبگان در کدام رشته است؟

به گزارش مجله افتخار، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه در بنیاد ملی نخبگان جامعه 70 هزار نفری از نخبگان مورد رصد و مطالعه ما قرار گرفته است، گفت: بر اساس مطالعات جامع اجرا شده بیشترین تعداد بازگشت و خروج نخبگان مربوط به دانشجویان رشته های مهندسی و علوم پایه می گردد.

بیشترین میزان خروج نخبگان در کدام رشته است؟

به گزارش ایسنا، دکتر سورنا ستاری در حاشیه یکصد و سی و سی وپنجم ستاد شورای راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به انتشار سالنامه مهاجرت، اضافه نمود: این سالنامه بر اساس آمار های جهانی در حوزه مهاجرت و پناهجویی از ایران به سایر کشور ها و مهاجرت و پناهجویی از کشور ها مهاجر فرست به ایران تدوین شده است.

وی تهیه این سالنامه را حاصل مطالعات جامع دانست که کلیه اطلاعات مرتبط با ایرانیان در کشور های اخیر به تفکیک سال مورد آنالیز نهاده شده است و اظهار کرد: علاوه بر آن در حوزه نخبگانی، از سوی بنیاد ملی نخبگان هر ساله آمار های مرتبط با جامعه تخت پوشش ارائه می دهد.

ستاری جامعه تحت پوشش این بنیاد را شامل دارندگان رتبه های یک تا 100 آزمون سراسری در رشته های مختلف، برندگان جوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان، برگزیدگان المپیاد های هفتگانه که در کشور برگزار می گردد، دانست و خاطر نشان کرد: خوشبختانه آمار خروج در سال های اخیر رو به کاهش و قابل قبولی است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری بیشترین آمار خروج از کشور را مربوط به رشته های مهندسی و علوم پایه مطرح نمود و یادآور شد: با تحولاتی که در توسعه اقتصاد دانش بنیان رخ داد در سال های اخیر و تاکید بنیاد ملی نخبگان بر اجرای سیاست های بازگشت، موجب کاهش خروج نخبگان از کشور شده است.

وی با بیان اینکه تعداد نخبگان بازگشته به کشور از مرز 1800 نفر گذشته است، گفت: این تعداد از 200 دانشگاه برتر جهان هستند ضمن آنکه با شیوع کرونا آمار بازگشت نسبت به شرایط عدم شیوع این ویروس رو به افزایش است.

ستاری، اضافه نمود: آمار مربوط به بازگشت نخبگان به تفکیک رشته ها و در حوزه های مهندسی و فنی، علوم انسانی، حقوق و پزشکی و روانشناسی تهیه شده است که در این جلسه این آمار در اختیار اعضای این جلسه نهاده شد.

ستاری جامعه آماری بنیاد ملی نخبگان را نزدیک به 70 هزار نفر دانست که در مطالعات بنیاد در زمینه خروج، دلایل خروج مورد توجه نهاده شد.

رییس بنیاد ملی نخبگان اضافه نمود: علاوه بر آن بانک اطلاعات جامعی در بنیاد در زمینه تعداد فارغ التحصیلان خارج از کشور تهیه شده است که شامل چند 10 هزار نفر می گردد و این تعداد را تحت رصد داریم تا بتوانیم سیاست های بازگشت را اجرایی کنیم.

به گفته وی بیشتر آمار های خروج و بازگشت به کشور مربوط به رشته های مهندسی و علوم پایه است

منبع: فرارو
انتشار: 1 آبان 1399 بروزرسانی: 1 آبان 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1155

به "بیشترین میزان خروج نخبگان در کدام رشته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیشترین میزان خروج نخبگان در کدام رشته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید