بیماری های در کمین مبتلایان به ایدز

به گزارش مجله افتخار، به گزارش مدیکال نیوز تودی، یافته های بدست آمده حاکی از آن بوده که حتی با وجود دسترسی قابل توجه به داروهای آنتی رتروویرال برای افراد آلوده به این ویروس، این بیماران در مقایسه با دیگر افراد در معرض بیماری های مزمن تنفسی قرار دارند. علاوه بر این، خطر ابتلا به بیماری ایسکمیک قلب در میان این افراد می تواند از استعمال سیگار و مواد مخدر ناشی شود.

بیماری های در کمین مبتلایان به ایدز

محققان در یک مطالعه جدید به بررسی بیماری های مزمنی پرداختند که افراد آلوده به ویروس HIV در معرض ابتلا به آن ها قرار دارند.

در حال حاضر بیش از یک میلیون نفر در آمریکا به این ویروس آلوده هستند و این آمار در سطح جهان 1.8 میلیون نفر است. در مجموع طی چند دهه گذشته تعداد افراد آلوده به این ویروس کاهش پیدا کرده و از سال 2002 میزان مرگ و میر بر اثر بیماری های مرتبط با ایدز نزدیک به 80 درصد افت داشته است.

به رغم این الگو، ویروس HIV همچنان در اولویت موضوعات جهانی در حوزه سلامت است. در سطح جهان عامل اصلی مرگ و میر در میان افراد آلوده به این ویروس بیماری سل است. هرچند، در کشورهایی از قبیل آمریکا که بیماری سل شایع نیست افراد آلوده به ویروس HIV بر اثر بیماری هایی جان خود را از دست می دهند که به این ویروس مرتبط نیستند. دیابت، بیماری کلیوی، کبدی و قلبی-عروقی از جمله این بیماری ها به حساب می آیند.

محققان انگلیسی در مطالعه جدید خود به بررسی دقیق تر بیماری هایی پرداختند که افراد آلوده به ویروس HIV بیشتر در معرض ابتلا به آن ها قرار دارند. آنان نتایج 3413 بررسی را ارزیابی کرده و 20 مورد از آن ها را در ارزیابی های خود در نظر گرفتند.

بررسی ها نشان دادند که افراد آلوده به ویروس HIV بیشتر در معرض عوارض و بیماری هایی از قبیل سرفه، تنگی نفس، بیماری مزمن انسداد ریوی همچنین بیماری ایسکمیک قلب، مرگ و میر ناشی از بارداری، سپسیس و شکستگی استخوان قرار دارند.

منبع: ایسنا

منبع: همگردی
انتشار: 14 مهر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 321

به "بیماری های در کمین مبتلایان به ایدز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری های در کمین مبتلایان به ایدز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید